З грибів і соломи. Шість найсміливіших прикладів органічного дизайну
Дизайнери об'єднують міцелій з металом та беруть за основу виробів суху траву
Ми живемо у часи, коли кожного дня відбуваються істотні зміни у навколишньому середовищі, а відтак і у суспільстві. Ігнорувати які — означає жити минулим, а ще бути безвідповідальним до оточення. Тренд sustainable просочується усюди, і галузь меблевого дизайну не виняток, ба більше — чудовий майданчик для творчих експериментів, що народжують майбутнє. Торшери з міцелію, стільці з кишківника, та навіть ванни з відходів деревовиробництва — у цьому найменш конкурентному дизайн-середовищі немає жодних меж для фантазії. Як дизайнер, я з придихом споглядаю за цим бумом творчості і вже маю своїх улюбленців.
1. «Внутрішні цінності» Тобіаса Трубенбахера (Берлін, Німеччина)
Дисклеймер веганам — радше гортайте далі. Адже проєкт студента-дизайнера Тобіаса Трубенбахера повертає нас у часи, коли всі без винятку частини тіла вбитої тварини використовувалися для виживання. Елегантно спроектовані стільці Inner Values насправді зроблені з перепрофільованого кишечника великої рогатої худоби і сечового міхура свиней. Так, радикально. Але що не зробиш, аби змінити сприйняття відходів тваринного походження.

Ці стільці, на думку дизайнера, власне ставлять питання етичності: чи не маємо ми — якщо нам дійсно потрібно вбити тварину — цінити всі частини цього ресурси?
2. Перероблений пластик Джеймса Шоу (Лондон, Великобританія)
Кто би міг подумати, що про пластик колись заговорять у контексті «бароко»? Дизайнер-винахідник Джеймс Шоу хоча і не слідує основним канонам цього стилю, все ж уже зарекомендував свої вироби як екстравагантно «чуттєві» барокові структури, що абсолютно несхожі на будь-які інші пластикові вироби. Увесь секрет у тому, що молодий британець перетворює перероблений термопластик в об'ємні меблі та предмети декору за допомогою ручного пластикового екструдера, який самостійно і винайшов.

Роботи Джеймса знаходяться в постійних колекціях MoMA, Монреальського художнього музею, Vitra Design Museum та інших.
3. Коркові меблі братів Кампана (Сан-Пауло, Бразилія)
Легкі пересувні шафи, що дихають? Так, це можливо! Фернандо і Умберто Кампана створили колекцію меблів з корку, одного з найбільш міцних і абсолютно екологічних матеріалів, що повністю придатний для вторинної переробки. Тим, хто сумнівається у свідомості такого дизайну, варто знати, що корковий дуб має особливу властивість: зовнішній шар кори, який з нього знімають, щоб отримати сировину, через 9−10 років повністю відновлюється.

Примітно, що у виготовленні однієї шафи в якості експерименту був використаний один з найтактильніших матеріалів — натуральна глина.
4. Гриби-торшери Ніра Мейрі (Лондон, Великобританія)
Аби створити колекцію світильників, Мейрі об'єднав непоєднуване: міцелій — вегетативну частину гриба — з металом. Міцелій примітний тим, що споживає органічні і синтетичні відходи для побудови своїх структур. У проекті Ніра, наприклад, спори міцелію ввібрали паперові відходи та створили текстуровану речовину, яку дизайнер потому використав для абажура.


Саме у цьому криється значний потенціал для способу утилізації синтетичних відходів. Та й до чого мінімалістично виглядають ці «грибочки».
5. Солом’яний стілець Ztista студії дизайну Faina (Київ, Україна)
Українські дизайнери теж не відстають в галузі органічного дизайну — лінійка меблів Ztista для громадського простору бренду Faina за основу своїх виробів взяли суху траву та целюлозу. В основі меблів — металевий каркас, виготовлений з металолому, термін розпаду якого у вологому грунті лише 8−10 років. Далі каркас обліплюють сумішшю спеціального складу еко-матеріалів, зокрема: льону, соломи, переробленого паперу (макулатури), глини та мілкої тирси. Утримати все це разом і надати виробу міцність і високі експлуатаційні якості майстрам допомагають безпечні для навколишнього середовища і здоров’я людей клеї на основі біопластику, які виготовляють з кукурудзяного крохмалю.

До того ж, меблі Ztisita створені за допомогою старовинної техніки «валькування», яку наші предки використовували для моделювання хатки-мазанки.
6. Ванна і вмивальник з тирси бренду Woodio (Хельсінки, Фінляндія)
Звичайно ж дизайнери з Фінляндії вигадали спосіб, у який одна з найстаріших у світі деревообробна промисловість не мала б жодних відходів. От і винайшли меблі зі спеціального водонепроникного композиту на основі тирси, за що у квітні 2019 року отримали нагороду Design Plus, організовану Німецькою радою дизайну.

Що ще важливо, під час виготовлення такої «тирсової» ванни чи вмивальника, викиди СО2 на одиницю продукції на цілих 55 кг нижче, ніж якби вони працювали із звичайною керамікою.
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ
Більше блогів тут