Вісім кроків. Як вийти з кризи переможцем
Об'єктивно оцініть причини того, що відбувається, і прийміть рішення на майбутнє — яким чином ви могли б пом’якшити подібні ситуації
Що таке криза? Грецьке слово κρίσις (рішення, поворотний пункт) використовували на суді — як заклик підбити підсумки, і в медицині — як позначення точки, після якої пацієнт або одужає, або помре.
У сучасній психології слово «криза» використовують близько і до медичного значення, і до судового. Криза для пари означає, що минулий період життя закінчився. Це свого роду підсумок. Так, як пара існувала раніше, далі вона існувати вже не зможе. Чи вийде пара з кризи? Чи відродиться? Чи продовжаться стосунки? Точно передбачити неможливо.
Такими ж переломними моментами стають і особистісні кризи — наприклад, криза тридцяти, сорока років і так далі. Криза може бути і професійною — це все те саме підведення певних підсумків і вироблення якоїсь стратегії майбутнього життя.
Кризою можуть стати і певні життєві обставини. Наприклад, ситуативна криза, не пов’язана ні з віком, ні з сімейними відносинами, ні з кар'єрою. Це може бути аварія, переїзд в іншу країну, раптове звільнення з роботи, світова фінансова криза або пандемія. Що робити, якщо ви зіткнулися саме з такою ситуацією? Як у таких обставинах спиратися на себе?
Своїм клієнтам я пропоную для виходу з ситуативної кризи виконати наступні вісім кроків.
Перший крок — озирніться.
Якщо ми потрапляємо в кризу, викликану не внутрішніми причинами, а обставинами — наприклад, наслідки карантину або загроза звільнення — насамперед важливо саме озирнутися.
Визначте, що відбувається насправді. Чи таке страшне те, що відбувається? Уважно оцініть ситуацію.
Водночас можна використовувати доступні аналітичні матеріали з надійних джерел — тобто не просто обговорення в Facebook або Instagram, а думки авторитетних, шанованих експертів. Нехай навіть і блогерів, але лікарів, фінансових аналітиків — словом, фахівців. З їхньою допомогою також можна «озирнутися» і з’ясувати, що відбувається.
Другий крок — прийняття. Те, що відбувається — факт.
Зазвичай багато душевної енергії витрачається на опір. Перша стадія зіткнення з негативними обставинами — досить сильне заперечення.
Спочатку воно може бути навіть корисним для психіки, оскільки допомагає виробити стресостійкість. Але загалом те, що відбувається, необхідно прийняти, і не витрачати сили на заперечення очевидного.
Наприклад, ми озирнулися і побачили, що відбуваються пандемія і фінансова криза. Визнаємо: це є.
Так стає доступний третій крок: «Чому я тут?».
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

матеріалів розділу Life