Краса і здоров’я. Як харчуватися, щоб виглядати молодо
Обмеження калорій збільшить тривалість життя, а зберегти молодість допоможуть овочі і жирна риба
Тема anti-age і тривалості життя зараз на піку популярності. Поки геронтологи розробляють формулу вічної молодості, а біохакери зламують код нашого організму, давайте поговоримо про те, як скласти раціон, який допоможе виглядати краще і, імовірно, жити довше.
Вчені проводили дослідження на хробаках, які при звичайних умовах живуть всього два тижні. Як тільки їм стали давати менше їжі, вони стали жити по три, і навіть чотири тижні — тобто у півтора-два рази довше. Подібні тести проводили і на мишах. Але як це відноситься до людини?
Обмеження калорій
В межах проекту CALERIE (Comprehensive Assessment of Long-term Effects of Reducing Intake of Energy) добровольці спробували на кілька місяців скоротити на 25% споживані калорії. При цьому вони іноді займалися фізичними вправами. Ці дослідження відносно свіжі, тому дані про смертність з’являться нескоро. Але вже після завершення перших експериментів стало зрозуміло, що у тих, хто менше їв, знизилася ймовірність розвитку серцево-судинних захворювань і діабету: в їх крові зменшилася концентрація відповідних речовин-біомаркерів.
Найвідоміший регіон з рекордним числом довгожителів — японський острів Окінава. Причому тривалість життя там вищий не лише у порівнянні з іншими країнами, а й на тлі решти Японії.
До 1960-х років типовий повсякденний раціон жителів острова складався з овочів, сої, рису, фруктів і риби. Калорійність такої дієти нижче, ніж у раціону інших японців, і тим більше набагато нижче, ніж у західній їжі. Втім, в останні десятиліття культура фастфуду дісталася до Окінави, і ситуація змінилася. ⠀
Дуже важливо не плутати обмеження калорій з голодом або недоїданням.
За усередненими розрахунками, необхідно отримувати всього на 20−30% менше калорій, ніж ми витрачаємо. При цьому їжа повинна містити якісний білок, вуглеводи, жири, вітаміни і мінерали.
При такому обмеженні в організмі, ймовірно, включається режим «бойової готовності» і виникає слабкий стрес, який допомагає клітині активізувати свої ресурси. Також при слабкому недобір калорій запускається аутофагія — механізм самознищення непотрібних частин клітин.