Як розпізнати пасивно-агресивну людину: п'ять ознак. Блог психолога

14 червня 2018, 09:03

Більшість з нас вміє відрізнити відверто агресивних людей, але пасивну агресію бачать не всі

Терпіти образи, критику і приниження неприємно, але ви, принаймні, знаєте, чому вам боляче. Однак буває так, що люди в нашому оточенні, включаючи сім'ю, друзів і колег, змушують відчувати дискомфорт, при цьому ми не можемо зрозуміти причину. Наприклад, колега втретє за тиждень не вітається з вами в холі офісу. Ви переконуєте себе, що це, ймовірно, випадкова помилка, але відчуваєте – щось не так.

Відео дня

Якщо щось подібне часто відбувається з одним або декількома людьми у вашому житті, можливо, ви маєте справу з пасивно-агресивною поведінкою, яку розрізнити набагато важче, ніж відверту агресію. Пасивна агресивність, як випливає з назви, – це схильність до непрямого прояву ворожості за допомогою таких дій, як тонкі образи, замкнута поведінка, упертість або умисне невиконання необхідних завдань.

Через те, що пасивно-агресивна поведінка є неявною або непрямою, виявити її буває важко навіть в тих випадках, коли ви відчуваєте психологічні наслідки. Щоб допомогти визначити таку поведінку, опишу п'ять прикладів. Це не всі способи прояви пасивної агресії, але найбільш поширені серед них.

1.Безмовність.

У своєму стандартному прояві безмовність – це повне ігнорування людини, відмова відповідати на будь-які її питання і, можливо, навіть відмова визнавати її присутність. Така мовчазна поведінка не зовсім пасивно-агресивна, адже вона досить очевидна. Але є і більш тонкі способи її прояву. Наприклад, людина може "випадково" не впізнати вас в холі офісу. Це відбувається іноді, тому вам важко зрозуміти, випадковеа це дія або навмисна. Те саме може статися під час робочих зустрічей та інших взаємодій. Ваш колега може навмисно ігнорувати ваші коментарі, але робити це так непослідовно, що ви не можете бути повністю впевнені в тому, відбувається це навмисно чи ні.

2.Тонкі образи.

Багато хто з нас розуміють, коли їх ображають. Але тонкі образи виявити важче. Колега може прикинутися, ніби робить вам комплімент, але, коли ви вдумуватися, то розумієте, що це була радше замаскована образа. Наприклад, ви здаєте начальнику звіт. Він читає і каже, що ви зробили гарну роботу (комплімент), але потім додає, що звіт був "майже такий само хороший, як у Джеймі" (тонка образа).

Тонка образа також може містити приховане або частково приховане відсилання до ваших слабких місць. Скажімо, колега закінчив Прінстон, а ви якийсь умовний Коледж Маямі-Біч. Якщо колега часто і недоречно згадує про те, який виш ви закінчили (і має на увазі, що цей виш не такий вже й хороший), то, найімовірніше, це прихована образа.

3.Замкнутість.

Незатишно перебувати поруч з людьми, які постійно сердиті, похмурі і примхливі. Майже так само незатишно, як знаходитися біля людей, які висловлюють все це у відкриту. Наприклад, людина, якщо взагалі вирішує вам відповідати, може зробити вибір на користь негативної відповіді на ваш безневинний коментар, питання або зауваження. Похмура людина не посміхнеться, навіть коли колега розповідає анекдот і весь офіс голосно сміється. Люди, що демонструють замкнуту поведінку, можуть тонко поскаржитися на все, що їх оточує, змушуючи всіх відчувати дискомфорт і смуток без явних на те причин.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

4.Впертість.

У деяких ситуаціях впертість може бути корисною рисою, особливо, коли важливо утримати і захистити свою позицію. Але іноді впертість – це спосіб когось покарати. Побічно вперта людина, як правило, неухильно захищає свою позицію або точку зору і наводить хороші аргументи. Тому ви просто не можете відкинути те, що вона каже. У той же час, очевидно, що вона захищає свою позицію лише тому, що знає – це буде дратувати вас або інших людей, які повинні слухати.

5.Невиконання необхідних завдань.

Більшість з нас знають, як поводяться вперті діти. Коли вони досягають певного віку, то відмовляються робити те, про що їх просять. Але діти є діти. Набагато складніше зрозуміти, коли так поводиться доросла людина. У вас може бути колега, який майже завжди знаходить спосіб уникнути виконання необхідних завдань. Часто така людина перекладає відповідальність на інших або ж береться за завдання, але не виконує його вчасно. Якщо це результат стресу, пов'язаного з роботою, домашніх проблем або схильності до прокрастинації, то справа не в пасивній агресії. Але якщо така поведінка спостерігається часто і явно не пов'язана із зовнішніми факторами, то вона може бути навмисною і вважатися пасивно-агресивною.

Кращий спосіб - ігнорувати таку поведінку

Як справлятися з пасивної агресією.

Я описувала пасивно-агресивних колег, але аналогічну поведінку можна спостерігати серед родичів або друзів. Вона може бути мотивована заздрістю, ревнощами, розладами особистості або прийомом ліків, побічним ефектом яких є пасивно-агресивна поведінка.

Як найкраще поводитися з пасивно-агресивною людиною? Прямо вказати їм на таку поведінку, як правило, не допомагає, адже на певному рівні вони знають, що роблять, і можуть лише перетворити таку поведінку на помсту за те, що ви підняли питання.

Кращий спосіб – ігнорувати таку поведінку і робити вигляд, ніби ви її не помічаєте. Якщо виявиться, що така поведінка не має ефекту, то пасивно-агресивна людина може припинити її в силу відсутності реакції.

Якщо ігнорувати пасивно-агресивну поведінку неможливо, то найкраще, що ви можете зробити, це максимально дистанціюватися від людини.

Якщо агресор – це колега, який працює поруч з вами, попросіть пересадити вас на інше місце. Якщо пересісти неможливо, зведіть взаємодію до мінімуму. Кожна взаємодія має бути виключно професійною, що допоможе стримувати агресора від ескалації.

Переклад НВ

Публікується з дозволу автора. Републікація повної версії тексту заборонена

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Більше блогів тут

Показати ще новини
Радіо NV
X