Як планування відпочинку псує сам відпочинок. Блог американського вченого
За собою я вперше це помітила кілька років тому, коли поверталася додому з Туреччини. Приїхавши, вирішила зустрітися з кількома старими друзями, чекала на зустріч з нетерпінням. Але чим ближче була дата, тим менше, на мій подив, було бажання.

«Я повинна пообідати зі своїм другом», — говорила я всім поспіль без особливого ентузіазму.
Це буває лише зі мною? Чи з іншими теж? Ми дедалі більше розписуємо своє життя по годинах, організовуємо графік — телефонні дзвінки, зустрічі, призначення і навіть соціальне життя. Але чи не перетворюється відпочинок від цього на роботу? Чому раптом розваги стали джерелом тривоги?
Оскільки я вивчаю споживчу поведінку і прийняття рішень, то вирішила дослідити цей феномен разом зі своєю колегою Геббі Тоньєтто. Разом ми провели кілька досліджень, націлених на виявлення негативних ефектів планування, зокрема — планування відпочинку.
Суцільна робота, ніякого відпочинку?
Під час 13 проведених нами досліджень ми виявили, що планування робить веселе, здавалося б, проведення часу схожим на роботу. Крім того, людина отримує менше задоволення.
Наприклад, ми попросили учасників уявити, що вони пішли випити кави з другом. Одну половину учасників ми попросили уявити, що вони запланували це за кілька днів і внесли зустріч в свій розклад, а іншим сказали уявити, що вони випили з одним по чашечці кави випадково, на ходу. Виявилося, якщо людина планує такі приємні речі як зустріч в кафе наперед, вони перетворюються на свого роду зобов'язання, роботу, щось таке, що вимагає зусиль. І зовсім інша річ, коли це виходить експромтом.
Наступного разу, коли ви захочете скласти плани на вихідні, зробіть їх гнучкимиУ процесі декількох додаткових досліджень ми виявили, що планування відпочинку – походу в кіно або якісь зустрічі – перетворювалися, по відчуттях, на роботу, незалежно від того, як часто людина це робила і чи робила взагалі. Розвага перетворювалася на роботу навіть тоді, коли у людини не було заплановано на цей день нічого іншого.
В ході іншого дослідження ми організували тимчасове кафе в університетському містечку під час випускних іспитів, де подавали безкоштовну каву і печиво. Студентам, які готувалися до іспитів, ми роздали два види квитків. В одних квитках учасникам пропонувалося вибрати і запланувати час, коли вони зроблять перерву від навчання і насолодяться безкоштовними частуваннями. У других було просто сказано, що кафе буде працювати протягом двох годин.
Після того як учасники випили кави і поїли печиво, ми дали їм короткий опитувальник, де запитали, наскільки їм сподобалася ця перерва. Як і очікувалося, ті, хто спланував свою перерву, отримав менше задоволення.

Обмеження
Чому ж планування привносить непотрібний тягар у веселі заняття?
Ми думаємо, що справа полягає в тому, як планування структурує час. Планування, за своєю суттю, полягає в розподілі часу на певні дії. Є певний початок і кінець. Однак це суперечить тому, що людина має на увазі під відпочинком і задоволенням. А вони асоціюються з необмеженою свободою. Як то кажуть, час летить непомітно, коли тобі добре.
З іншого боку, структурований час асоціюється з робочими процесами: зустрічі починаються і закінчуються в певний час, строгий графік — привид годин всюдисущий. Тому коли ваші вихідні продумані і розплановані – навіть якщо плани досить веселі і цікаві – вони починають дещо скидатися на роботу.
В ході ще одного дослідження ми попросили учасників уявити, що вони вирішили провести день в лісовій зоні, покататися там на каное і сходити на прогулянку з гідом. Половині учасників ми сказали, що вони просто займуться цими двома активностями, а між ними буде пікнік. Іншій половині сказали, що вони записані на ці активності і є чіткий графік (наприклад, з 12:30 до 14:00), а між ними відведено час на пікнік. По суті, всі учасники робили одне й те саме – їхали в парк і збиралися брати участь в одних і тих же заходах. Єдина відмінність полягала в тому, що у деяких учасників були суворі розклади, а в інших – ні.
Ми виявили, що структурування не тільки зробило цей відпочинок більш схожим на роботу, але і зменшило бажання учасників брати участь в них. Іншими словами, навіть імпровізоване дозвілля починає відчуватися як робота, коли воно структуроване.
Жорстке рішення
Але це не означає, що планування вбиває задоволення у всьому. Зрештою, ви не можете робити все на льоту. Для тих, кому потрібно заздалегідь планувати дні і тижні, «жорсткий графік» може творити чудеса.
Оскільки планування може зробити відпочинок схожим на роботу, ми висунули припущення, що ослаблення графіка може полегшити деякі з цих негативних наслідків. Щоб перевірити цю ідею, ми попросили студентів або спланувати зустріч в призначений час, або домовитися зустрітися в перерві між заняттями. І виявили, що усунення чітких меж дійсно посилило приємне передчуття, ефект був такий же, як і від повністю спонтанної зустрічі.
Тому наступного разу, коли ви захочете скласти плани на вихідні, зробіть їх гнучкими. Ви будете почуватися менш затиснутими і, найімовірніше, отримаєте більше задоволення.

Переклад The Conversation. Републікація повної версії тексту заборонена
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени
Більше блогів тут