Як інтернет змінив наше життя. Блог Марка Менсона

29 жовтня 2017, 21:03
Сьогодні ми песимістичні й залякані. Чому?

Світ рухається всього однією річчю – почуттями. Тобто, емоціями. Емоції правлять світом.

Чому? Тому що люди, перш за все, витрачають гроші на те, що дає їм можливість почуватися добре. А де гроші, там і влада. По суті, чим краще ви впливаєте на емоції і почуття людей, тим більше у вас грошей і влади.

Відео дня

Технології – один з таких способів. Технології придумуються заради одного – догодити людям. Кулькова ручка. Комфортніший підігрів сидіння. Практичніша прокладка для кухонного крана. На цих речах робляться історії успіхів і провалів, адже вони дозволяють почуватися краще, наше життя стає простіше. Цілі економіки рухаються людськими примхами і фантазіями.

Те, що світ рухається емоціями, не завжди мало негативні наслідки. В індустріальну епоху це зіграло дуже позитивну роль. Більшість людей жили в холоді, голоді і виснаженні. Машини, міста, поділ праці, правові акти і представницька влада – все це істотно полегшило труднощі і знизило бідність серед людей.

Інтернет не дає нам необхідну інформацію. Він дає ту, яку ми хочемо чути

Чим більше розвивалися технології і суспільство, тим більше людей звільнялося від фізичного навантаження і страждань. Вакцини та медицина врятували мільярди життів. Прості машини позбавили більшу частину планети від сильних навантажень і голоду.

Але прагнення людини почуватися добре ніколи не вичерпується. Тому протягом другої половини ХХ століття, коли багато звільнилися від злиднів, розвинений світ почав рухатися далі й винаходити нові речі, що дозволяють нам почуватися добре. У цю нову комерційну еру люди почали шукати більшого комфорту.

Завдяки прагненню до більшого комфорту почалася епоха стрімкого зростання технологій зручності: тостери, пральні машини, автомобілі, фаст-фуд, авіаперельоти, телебачення, електробритви тощо.

Життя стало настільки простим, швидким і перестало вимагати зусиль, що люди могли підняти трубку телефону і вирішити за кілька хвилин те, на що двісті років тому треба було б два місяці.

Хоч комерційна епоха і була складнішою, ніж попередня, але часи тоді були досить нехитрі. Всі люди жили приблизно однаково. Дивились одні і ті ж телеканали, слухали одну і ту ж музику, їли одну ту ж їжу, відпочивали на тих же диванах, читали ті ж газети і журнали. Тоді існувала певна спадковість і згуртованість, породжували дивне почуття безпеки. Думаю, саме за цією соціальною згуртованістю багато хто сьогодні так ностальгує.

А потім з'явився інтернет.

Наміри творців інтернету були найкращі. Винахідники і інженери з Кремнієвої долини покладали великі надії на мережеву та комп'ютеризовану планету. Десятиліттями вони працювали над концепцією безперешкодного зв'язку між людьми та інформацією в світі.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

У 90-ті і 2000-ні роки з'явилися компанії, що створили технологію, яка змінила наше життя. Згодом вона почне домінувати в нашому житті. Творці інтернету відрізнялися оптимізмом на рівні з утопізмом. Вони уявляли собі високоосвічене глобальне населення, яке черпає нескінченну мудрість людства, що знаходиться під рукою. Вони думали, що між народами, етносами і людьми буде більше співчуття і розуміння.

Але вони забули.

Вони були настільки захоплені своїми мріями, баченнями і надіями, що забули.

Забули, що світ рухається не інформацією. Люди приймають рішення не на основі правди і фактів. І гроші вони витрачають не на основі економічних показників.

Світ рухається емоціями.

І коли ви даєте середньостатистичній людині нескінченний резервуар людської мудрості, він не буде гуглити вищі істини, що суперечать його власним переконанням. Він не буде гуглити те, що правильно, але неприємно. Він буде гуглити те, що приємно, але помилково.

В голові з'явилася расистська думка? Можна в два кліки знайти цілий форум расистів з величезною кількістю переконливих аргументів, чому не варто соромитися цієї расистської думки.

Колишня дружина кинула вас, і ви починаєте думати, що всі жінки, за своєю суттю, егоїстичні і злі? Не потрібно бути великим розумником, щоб знайти в мережі більше, ніж достатня кількість аргументів на користь того, що всі жінки від природи – ниці істоти.

Думаєте, що мусульмани збираються ходити по школах, вбиваючи ваших дітей? Упевнений, знайдеться теорія змови, що підтверджує це.

Інтернет не дає нам необхідну інформацію. Він дає ту, яку ми хочемо чути.

На жаль, між цими двома поняттями – величезна різниця. (...)

А що якщо інформації стало настільки багато, що їй кінця-краю не видно, і ми просто перестали її цінувати?

Якщо я сьогодні прочитаю статтю про те, що очищені злаки шкідливі, то завтра знайду три статті, які стверджують, що вони цілком нормальні для вживання. А потім на очі трапиться ще одна стаття, що розповідає про те, чому всі попередні були неправильні. До цього часу мені вже буде все одно. Я не довіряю жодній із них. Велика кількість суперечливої інформації розриває мій мозок і мені хочеться просто пограти годинку в Mario Kart (відеогра - НВ). (...)

Наша цивілізація будувалася на здатності людей придушувати свої базові інстинкти – схильності до трайбалізму і нарцисизму, схильності до знищення один одного через поверхневі й надумані відмінності. Нам потрібні були тисячоліття освіти і просування, щоб перестати це робити. Значна частина цього прогресу була пов'язана з повагою до науки, публічних дебатів, раціональних аргументів, створенням декількох інститутів влади, щоб вони врівноважували один одного. Здається, ми так і не усвідомили цього до кінця.

Проблема в тому, що, наскільки я можу судити, інтернет і подібні технології не позбавляють нас трайбалізму. Вони не позбавляють нас наших базових інстинктів. Насправді, вони діють протилежним чином – сприяють трайбалізмові. І те, що ми бачимо зараз, є лише початком цього жахливого впливу.

Сьогодні ми песимістичні й залякані. Неважливо, в якій країні ви живете і на якому боці політичного спектру перебуваєте. Всім і всюди здається, що негатив ллється, як з відра.

І це незважаючи на те, що війна, насильницькі злочини і авторитаризм перебувають на найнижчому рівні в світовій історії, а освіта, очікувана тривалість життя і доходи – на найвищому.

Неважливо. Всі думають, що світ котиться в прірву.

І якщо всім нам, не дивлячись на реальні факти, так здається, можливо, причина не в тому, що виграють крайні ліві або крайні праві, патріархат чи комуністи, мусульмани чи анархофашисти.

Можливо, просто програє наша інформація.

Переклад НВ

Публікується з дозволу автора. Повну версію колонки читайте на markmanson.net. Републікування повної версії тексту заборонене

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Більше блогів тут

Показати ще новини
Радіо NV
X