Ці п’ять пунктів врятують вас. Як перестати відкладати справи на потім
Ви легко можете впоратися з усіма накопиченими завданнями
Яке важливе завдання, проект, роботу по дому або розмову ви давно відкладаєте?
Це одна з головних проблем в житті багатьох людей — іноді її називають прокрастинація, але, на мій погляд, точніше буде сказати «уникнення». Є щось таке, чим ми не хочемо займатися, і тому постійно знаходимо будь-які інші заняття, аби продовжувати ухилятися від цього.
Звісно, уникнення провокує безліч проблем:
— Якщо ви ухиляєтеся від занять спортом, медитації, правильного харчування або догляду за зубами, це призводить до довгострокових проблем зі здоров’ям, у тому числі психічних;
— Накопичені невиконані справи стають джерелом стресу;
— Проблеми, невирішені вчасно, поглиблюються, що призводить до додаткових складнощів;
— Люди починають вважати вас ненадійним;
— Ви втрачаєте віру в себе і можете впасти в самобичування.
Останню проблему, до речі, можна вирішити за допомогою практики постійної доброти до себе. Самобичування не принесе користі, і ми можемо змінити відносини з самими собою, намагаючись бути добрішими до себе завжди, коли це тільки можливо.
Але для більшості перелічених вище проблем найкращим рішенням буде навчитися справлятися з тим, від чого ми ухиляємося.
Уявіть, що ви прекрасно справляєтеся з тим, чого уникали
Уявімо, що ви присвятили півроку старанній роботі над розвитком цієї навички — не відкладати на потім.
Кожен день ви вибирали щось одне з того, від чого ухилялися, і відважно зустрічалися з цим один на один. Ви навіть навчилися отримувати задоволення від виконання складних завдань. Ви розвинули в собі здатність безстрашно мати справу з тим, чого боїтеся.
До чого б це призвело? Якщо ви схожі на більшість людей, це повністю змінило б вашу взаємодію зі світом.
Ви б обрали важкі завдання. Ви б упевнено справлялися з найскладнішими проектами. Ви б дотримувалися корисних звичок і дбали про себе. Ви б напевно стали набагато здоровішими, продуктивнішими і набагато впевненішими в собі.
Перед більшістю людей у підсумку відкрилися б найширші можливості. Все, що для цього потрібно — щоденна практика.
Щоденна практика вирішення завдань, яких ви уникали
Насамперед потрібно скласти список, куди ви внесете все, від чого ухилялися. Великі проекти, пропущені листи, податки і рахунки, профілактичні медогляди, дзвінки батькам, складні розмови, прибирання в гаражі, медитація, пробіжки.
Подивіться уважно на цей список. Що ви відчуваєте, дивлячись на кожен з його пунктів? Ми уникаємо робити ті чи інші речі через те, що не хочемо відчувати той страх, який вони у нас викликають. Але з цим покінчено — тепер ми його відчуємо!

Отже, щойно ви складете список, переходьте до щоденної практики.
1. Кожен день вибирайте по одному пункту зі списку. В ідеалі це має бути найбільша і найважливіша з тих справ, від яких ви ухилялися. Але якщо в даний момент це занадто складно і абсолютно неможливо, що ж — виберіть найбільше з тих завдань, які можна здійснити. Навіть якщо воно виявиться зовсім простим. Головне — вибрати те, що ви справді можете виконати. Взагалі я би порадив робити цей вибір ще напередодні ввечері, щоб на наступний день ви були готові відразу взятися за справу.
2. Беріться за справу якомога раніше. Буде найкраще, якщо ви виділите на це певний проміжок часу — наприклад з 8 до 8:30. Але навіть якщо ви цього не зробите, просто візьміться за справу якомога раніше. Наприклад, ви прокидаєтеся, йдете у ванну, одягаєтеся, перевіряєте пошту і повідомлення. Чудово, ось відразу після цього і розпочинайте заплановану справу. Чиніть опір наполегливому бажанню відтермінувати цей момент.
3. Дозвольте собі на секунду відчути страх. Спочатку зупиніться на мить і відчуйте невпевненість, пригніченість, страх, що викликає у вас майбутнє завдання. Дослухайтеся до цих відчуттів в своєму тілі. Поступово, у міру практики, ви зріднитеся зі своїм страхом і навчитеся його спокійно переживати. Ми можемо відважно дозволити собі відчувати страх, замість того, щоб намагатися уникнути цього почуття.
4. А потім починайте. На зміну почуттів приходять дії. Згадайте, навіщо ви робите це? Щоб поліпшити своє життя? Щоб принести користь людям? Щоб позбутися стресу? Щоб зробити когось щасливішим? Щоб вижити? Згадайте головну відповідь на питання «навіщо?», А потім розпочинайте. Напишіть першу сходинку того листа, який ви давно мали надіслати. Вилучіть бодай одну річ з того захаращеного гаража, в якому зібралися дати лад. Зробіть перший крок, а потім ще один.
5. Переконайтеся, що ваш світ не впав. Легко відчути хвилювання і навіть паніку, коли берешся за справу, якої давно уникав. Але розпочавши її, ви побачите, що з вами все гаразд. Ви все ще живі, світ не впав, над вами не нависла смертельна небезпека. Ви справляєтеся із завданням і з вами все добре. Можливо, ви ще відчуваєте страх або пригніченість, але причин для паніки більше немає. Ви боїтеся, але продовжуєте діяти, і нічого поганого не відбувається. Ви відважна людина, це варто відсвяткувати!
Продовжуйте так само бодай кілька хвилин. Може, 5 або 10. Можливо, 20 або 30. Спробуйте трохи перевершити себе — якщо вам захочеться зупинитися, постарайтеся попрацювати ще трохи. Можливо, ви зробите це двічі — захочете кинути, але продовжите — і тільки втретє, відчуваючи непереборне бажання припинити, дозволите собі це зробити. Так ви поступово розвинете в собі здатність долати дискомфорт, не перегинаючи палицю.
Виконуйте це бодай раз на день. Якщо відчуваєте достатньо сил і сміливості — двічі або тричі. Але хоча б раз на день. Завдяки цій практиці ви навчитеся так добре справлятися з тим, чого уникали, що все ваше життя почне змінюватися.
Переклад НВ
НВ має ексклюзивне право на переклад і публікацію колонок Лео Бабаути. Републікацію повної версії тексту заборонено
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ
Більше блогів тут