Три типи емпатії. Як зрозуміти емоційний стан іншої людини

Наталя Кадя: «Емоційна компетентність стає сьогодні гігієнічною нормою» (Фото:IgorVetushko/Depositphotos)
Емпатія є однією з важливих складових емоційної грамотності
Емоційна компетентність стає сьогодні гігієнічною нормою кожної освіченої людини. Однією із важливих складових емоційної грамотності є емпатія. Керівники говорять про необхідність емпатії на всіх рівнях управлінської діяльності.
Сьогодні підготувала коротку шпаргалку про те, як краще розуміти емпатію на різних етапах і який алгоритм її прояву.
Емпатія. Як зрозуміти емоційні стани іншої людини та правильно їй співпереживати?
Емпатія — це усвідомлене співпереживання поточному емоційному стану іншої людини без втрати відчуття зовнішнього походження цих переживань, емоцій, почуттів, думок, досвіду.
Три типи емпатії:
когнітивна — бажання зрозуміти;
емоційна — бажання відчути;
поведінкова — бажання допомогти та підтримати.
Когнітивна емпатія
Базується на інтелектуальних процесах порівняння, аналогії тощо. Ми розуміємо, що відчуває інша людина або про що вона може думати.
Однієї лише когнітивної емпатії не достатньо
Але сама когнітивна емпатія не є стимулом та мотивацією діяти, щоб допомагати іншій людині. Однієї лише когнітивної емпатії не достатньо.
Емоційна емпатія
Заснована на механізмах проєкції і наслідування моторним і ефективним реакціям іншої людини. Чуйність, емоційний відгук і співпереживання. Ми можемо фізично проживати те, що відчувають інші люди, ніби дзеркально відчувати їхні емоції.
Цей тип емпатії також недосконалий, адже у стані емоційної емпатії людям може не вистачати здатності керувати власними емоціями — що може призвести до психологічного виснаження. На цьому етапі треба вміти відсторонюватися від емоцій інших і не дозволяти їм управляти собою.
Поведінкова емпатія
Це форма емпатії, виражена в конкретних діях по відношенню до іншої людини.
Завдяки поведінковій емпатії ми не лише можемо зрозуміти чи відчути стан іншої людини, але й також маємо внутрішнє бажання до конструктивної взаємодії та мотивацію допомогти, якщо це необхідно.
Емпатія в дії
1. Когнітивна
Спочатку уявіть, як ви сидите на комфортному, глибокому, м’якому стільці — ви бачите інших, розумієте їхні переживання, думки, але у вас немає ніякої мотивації підвестися і щось зробити.
2. Емоційна
На другому етапі ви вже готові відчувати те, що відчувають інші, дивитися на речі з їхньої точки зору.
3. Поведінкова
Третій стілець-етап — найнезручніший: сидячи на ньому вам набагато легше схопитися і почати діяти, допомагати, підтримувати — ви не тільки бачите та чуєте інших, ви також готові переживати певні незручності, щоб допомогти.

Текст публікується з дозволу авторки
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Погляди NV
Більше блогів тут