Сила слова. Чотири кроки до розуміння емоцій

Наталя Кадя: «Чим ясніше ви розумієте емоцію, тим краще можете її контролювати» (Фото:IgorVetushko/Depositphotos)
Вербальне маркування негативних почуттів знижує їхню інтенсивність
«Емоційне цунамі», яке захоплює наш розум, перестає володарювати над свідомістю, щойно ми чітко визначаємо і називаємо, що саме відчуваємо в конкретний момент часу.
Визначена емоція стає контрольованою нами.
Сьогодні шпаргалка про те, чому сила слова перевершує силу емоцій.
Сила слова
Чотири кроки до розуміння емоцій
Чим ясніше ви розумієте емоцію, тим краще можете її контролювати. Як? Дайте їй назву.
Крок 1
Як тільки ви відчули, що потрапили в емоційно складну ситуацію, зверніть увагу на відчуття в тілі і на свої думки. Яка конкретно емоція найкраще описує те, що зараз відбувається з вами?
Назвіть те, що відчуваєте: «Це ненависть», «Це образа», «Це презирство», «Це гордість», «Це радість» або «Це заздрість».
Не оцінюйте емоцію, просто назвіть її.
Крок 2
Через соціальну природу мозку ми часто емоційно асоціюємо себе з емоційним станом тих, хто нас оточує. Тут криється перша пастка.
Назвіть те, що відчуваєте
Наприклад, всім навколо радісно, а що відчуваєте саме ви? Ви чуєте про відчуття тривоги від багатьох, а що відчуваєте саме ви? Ваш колега сильно образився на коментар щодо завдання — ви точно також відчуваєте образу?
Щоби не потрапляти в цю пастку, важливо навчитися розрізняти, що саме конкретно ви відчуваєте, а не мали б відчувати в такій ситуації тому, що так почуваються інші.
Крок 3
Коли ви свідомо ідентифікуєте свій поточний стан, мозок будує когнітивні моделі того, що відбувається у вашому тілі в цей момент (частота серцевих скорочень, дихання, чуттєвість шкіри, м’язовий тонус, активність амігдали, думки, невербальна поведінка, свідомі дії, тощо) і пов’язує ці моделі з ситуаційним контекстом (соціальне середовище, поточне завдання, цілі, очікування, інші люди, фізичний простір тощо). Ідентифікуючи свій емоційний стан, ви допомагаєте мозку створити нову або оновити діючу концептуальну емоційну модель.
Чим частіше ви ідентифікуєте свої емоції та стани, тим частіше ви оновлюєте діючі концептуальні моделі і тим чіткішим стає ваше розуміння емоцій.
Крок 4
Як показали численні дослідження, називання емоцій, використання конкретних слів або словосполучень для формування чітких і ясних уявлень про емоційний стан вже є ефективною стратегією регулювання інтенсивності переживань емоційних станів.
Вербальне маркування негативних почуттів знижує вегетативну реактивність (реакцію організму на стрес, що вимірюється як частота серцевих скорочень і чутливість шкіри) і активність амігдали, частини мозку, пов’язаної зі страхом, гнівом і тривогою.

Коли мозок активно класифікує дані, щоб назвати емоції та почуття, він переходить від стану ірраціональних емоцій до стану раціонального обмірковування.
Текст публікується з дозволу авторки
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Погляди NV
Більше блогів тут