Три стадії вигоряння. Як повернути собі сили
Ми намагаємося бігти марафонську дистанцію зі спринтерською швидкістю
«Добре почуватися — не означає жити в постійному спокої та безпеці. Потрібно вміти легко перемикатися зі стану боротьби, ризику, пригоди й збудження в стан спокою й утихомирення. <...> Стрес не шкідливий. Шкідливо в ньому застрягати», — Емілі Нагоскі, автор книги Вигоряння. Новий підхід до позбавлення від стресу.
Знаєте, в чому різниця між бігом на короткі дистанції та марафоном? Під час спринту спортсмен максимально активує свою м’язову й серцево-судинну системи на дуже короткий час. Що робить марафонець? Він долає кілометр за кілометром з набагато меншою швидкістю, ніж спринтер. Він береже сили, щоб їх вистачило на всі 42 кілометри.
Що ми робимо в 21-му столітті? Намагаємося пробігти марафонську дистанцію на максимальній швидкості. Виконати й перевиконати план, взяти два додаткові проекти та попрацювати на вихідних, тому що необхідно все зробити вчасно. А ще позайматися англійською та встигнути в спортзал. А потім повертаємося додому, де на нашу увагу чекає сім'я. І на це теж необхідно знайти час. Про відпочинок взагалі не йдется.
Таким чином ми поступово доходимо до виснаження або, як його назвали психологи в 1974-му році, емоційного вигоряння.
Що це таке?
Це брак сил і втрата інтересу до роботи, колег, власного життя в результаті тривалого професійного стресу. Найсумніше в тому, що нам не вистачає енергії не лише для роботи, але й для близьких і друзів, а часто і для самого себе.
Отже, як вийти зі стану емоційного виснаження?
Спочатку було б добре усвідомити, наскільки сильно ви вигоріли.
Є чудова класифікація стадій емоційного вигорання за Маслач. Придивіться і подумайте, яке твердження підходить вам найбільше.
Перша стадія: робота вже не надто вдовольняє, в житті стало менше задоволення, більше сумую, частіше роздратовуюся і тривожуся. Додому хочеться, щоб відчепилися й не чіпали.
Друга стадія: збільшився рівень цинізму, можу зі зневагою говорити про клієнтів або про колег. Порушився сон. Стає ліньки робити звичні речі. Періодичні спалахи роздратування через близьких.
Третя стадія: байдужість до роботи, близьких, до життя загалом. Енергія майже на нулі, відчуття хронічного виснаження. Вранці та після вихідних все одно є втома. Поступово організм все далі поглиблюється в безсилля. Цей стан може переходити в депресію.
Впізнали себе в одному з пунктів?
А ось вчений Боб Венінг з Америки додав ще одну стадію вигоряння, яка передує всім названим вище: стадія «медового місяця». Коли є задоволення від роботи, високий темп, співробітник з азартом виконує і перевиконує план… і забуває відпочивати. Це і є перший дзвіночок, що в майбутньому може виникнути емоційне виснаження.
Які дії ви можете зробити, щоб вийти з вигоряння та повернути собі енергію й інтерес до життя?
1
Розвантажитися:
— нормалізувати графік;
— не працювати понаднормово;
— виділити два повноцінних вихідних дні на тиждень;
— відмовитися від додаткових проектів, на які немає сил;
працювати — з кордонами та вчитися говорити «ні».
2
Знайти ресурс:
— обов'язковий сон мінімум 8 годин. Це один з ключових пунктів, немає сну — немає сил;
— споживати більше здорової їжі;
— планувати час, щоб побути наодинці з собою;
— легка зарядка або спорт, який додає енергії, а не виснажує;
— скласти список з мінімум 10 доступних речей, які приносять задоволення, і виконувати по одному-два пункти щодня.
3
Звернутися за підтримкою:
— щонайменше один раз на тиждень говорити з кимось, кому ви довіряєте. Це може бути друг або хтось із рідних. Близьке спілкування розвантажує та додає сил;
— пройти обстеження у сімейного лікаря. Іноді нам може не вистачати вітамінів або мікроелементів;
— звернутися до психотерапевта або психолога і за допомогою перевірених технік скласти план з виходу з вигоряння і відновлення сил.
Бережіть себе.
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ
Більше блогів тут
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.