В будь-якій незрозумілій ситуації. Як справлятися зі страхом, тривогою та панікою
Критичне мислення і підтримка — дві надважливі речі, які допомагають долати страхи
Постійні тривога і страх невідворотно викликають паніку та агресію.
Паніка паралізує здатність мозку логічно і критично мислити, позбавляючи нас можливості адекватно реагувати. Агресія паралізує нашу здатність співпереживати і підтримувати один одного.
Критичне мислення і підтримка — дві надважливі речі, які допомагають долати власні страхи і невизначеність і підтримувати рідних.
Здатність розуміти свої стани і управляти ними переможе страх і паніку. Далі — про те, як не втратити здоровий глузд у цей «безглуздий» період.
Як в часи невизначеності знайти контроль та опору в собі і допомогти близьким?
Страх — це стан хвилювання, неспокою. Це реакція на конкретне джерело небезпеки: агресивну людину чи тварину, замкнутий простір, аварійну ситуацію на дорозі. Для страху обов’язково має бути конкретний подразник, страх завжди направлений на щось реальне. Страх — це завжди предметна реакція на загрозу. Страх має захисний характер і супроводжується біологічними змінами — виділенням кортизолу, адреналіну і норадреналіну. Задача страху — зосередити нас і підготувати організм до захисту.
Категорії страху:
- біологічний — загроза життю, здоров’ю (страх смерті, страх травми, страх захворіти тощо);
- соціальний — загроза втрати статусу і соціальної позиції (страх втрати майна, значимості в суспільстві);
- екзистенційний — загроза втрати сенсу життя, цінностей.
Тривога — це емоційний стан, пов’язаний із відчуттями проблеми, яка наближається. Тривога відображає відчуття невизначеності, очікування негативних подій, без чіткого предмету страху. Тривога — це реакція на те, що може статися в теорії. Тобто тривога — це прогнозування потенційної загрози. Тривога завжди пов’язана з невизначеністю. Людина ніколи не може бути в абсолютно безтурботному стані. Тривога — це нормально. Питання в її інтенсивності.
Контролюйте свій емоційний і фізичний стан
Тривога — це безпредметний страх. Страх — це опредмечена тривога. Щоб подолати тривогу, завжди «опредмечуйте» свої страхи. Дуже чітко ідентифікуйте, через що саме ви тривожитесь, в чому конкретно предмет вашої тривоги, і наскільки він об'єктивний.
Паніка — це хаотична реакція з майже повною втратою контролю над поведінкою. Паніка впливає на мисленнєві процеси — логіку, критичне та аналітичне мислення. Паніка порушує когнітивні процеси, позбавляє здатності логічно мислити.
Паніка заразна. Паніка передається від однієї людини до іншої, а також до цілих груп людей. Якщо одна людина в родині панікує, то може почати панікувати вся родина, якщо панікує хтось в колективі, то швидко може почати панікувати весь колектив.
Паніка — шкідлива та руйнівна реакція, яка паралізує здатність раціонального мислити, реагувати та діяти.

Підсумуємо. Тривога і паніка виникають внаслідок страху втратити контроль над власним життям, поведінкою інших, втратити розуміння, як жити і діяти тут і зараз чи в майбутньому. Що робити?
Крок 1. Контролювати свій емоційний і фізичний стан для збереження здатності логічно і критично мислити.
Крок 2. Контролювати панічні настрої в своїй соціальній групі через комунікацію і обговорення.
Крок 3. «Опредмечувати» будь-які відчуття тривоги через визначення конкретних об'єктів страху.
Крок 4. Визначити процеси, на які ви точно можете впливати, і фокусувати на них увагу.
Крок 5. Слідкувати за агресивними станами — власними і в своїй соціальній групі, та управляти ними.
В будь-якій незрозумілій ситуації залишайтеся людяними і добрими. Переможуть здоровий глузд і любов.
Текст публікується з дозволу авторки
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ
Більше блогів тут