Не соус і не стиль. Чому зараз такий популярний тренд вабі-сабі
Сенс вабі-сабі — у незначному і прихованому, в речах ніжних і швидкоплинних, недоступних для грубого ока
Ще кілька років тому світовим трендом в дизайні та архітектурі оголосили японську філософію вабі-сабі — дослівно перекладається як «скромна простота». Але по-справжньому загуділи про це поняття після того, як нещодавно Каньє Вест показав свій дім «у стилі вабі-сабі». На правах адепта Японії і людини, яку японська культура надихає майже так само як рідна українська, спробую пояснити, що японці вкладають у це поняття і як так сталося, що воно потроху витісняє з наших просторів грецькі ідеали краси та досконалості.
Якщо запитати японця, що для нього означає вабі-сабі, навряд він зможе дати чітку відповідь. Це поняття — невід'ємна частина його буття, його самого. Більше того, чітке визначення, яке виражає глибину поняття, просто неможливо висловити словами.
Американський мистецтвознавець Леонард Корен довго вивчав цей феномен і врешті резюмував, що «сенс вабі-сабі — у незначному і прихованому, в речах ніжних і швидкоплинних, недоступних для грубого ока».
Бельгійський дизайнер, великий прихильник вабі-сабі Аксель Вервордт у своїй книжці «Story of a Style» описує поняття фламандським терміном «volledig» — «повнота порожнечі».
Мені особисто найбільш близьке розуміння вабі-сабі через три судження: ніщо не вічне, не досконале і не закінчене. Вабі-сабі — альтернатива сучасному шаленому ритму життя і цінностям споживання і прагнення до ідеалу. Бачити красу в недосконалості, цінувати простоту і радість моменту, відчувати зв’язок з природою і приймати скороминущість життя, відкинути зайве і зосередитися на найважливішому — основні принципи цієї позачасової концепції.
Якщо говорити про цю філософію в дизайні, то вабі-сабі передбачає декілька простих принципів, яким може слідувати кожен.
1. Матеріали. Вибираємо з простих природніх — дерево, льон, камінь. Речі виглядають невимушено, часто, навіть, грубо. Ніщо в просторі не привертає до себе занадто багато уваги, не кричить: «гляньте, яке я дороге і досконале!». Особливо цінується, якщо на речах можна побачити відбиток часу: фарба вицвіла під сонцем, з’явилась іржа від дощу, а ще викривлення і нерівності, зморшки і тріщинки. Речі живуть разом з людиною, і для неї. А не людина живе заради речей.

2. Кольори. Усі можливі сірі: сіро-блакитний з коричневим, сріблясто-червоний з темно-сірим, жовто-зелений, індиго. Коричневі: насичений коричнево-синій, приглушений коричнево-зелений. І чорні: червоно-чорний, синьо-чорний, чорно-зелений.

3. Природа. Японці обожнюють землю. Про кожен сантиметр будуть дбати. Це можуть бути традиційні японські сади каменів, бонсай-сади. Або український городик — що ваша душа забажає, аби не спрагла порожня земля. Окремим видом мистецтва є створення ікебан — композицій із гілок і квітів. Навіщо? Працює як медитація, як відпочинок, як розвиток у собі творчих здібностей. Ну і набагато цікавіше, ніж просто купити букет квітів і поставити його в’янути в вазі.


4. Неможливо уявити вабі-сабі без кераміки в японській технології раку — коли кераміку спікають таким чином, що її шкіра вкривається павутинкою тріщинок. І як саме — ніколи не передбачиш, це вирішує вогонь. Ці речі просто неймовірні за своєю енергетикою, це не бездушний фарфоровий сервіз, до якого боїшся торкнутися.
Також техніка кінцугі - відновлення керамічних виробів за допомогою золотої нитки. Історія про те, що речі можна ремонтувати, а не викидати.

Із декору також одноколірний живопис тушшю, який називається суми-е — відсторонені, далекі пейзажі, ніяких золотих рам.
5. Якщо говоримо про побут за філософією вабі-сабі - це також про мистецтво жити неквапливо, бачити і відчувати красу в простих речах. Чайна церемонія, поезія хайку і традиційна музика мандрівних дзенських ченців хонкьоку. Як бачите, поняття досить всеохоплююче.

Вабі-сабі - це пошук простоти, гармонії з природою і власним «я». Стане порятунком для тих, хто має сміливість сказати «ні» швидкості цього світу. Хто цінує баланс між задоволенням від володіння речами і радістю свободи від них.
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ
Більше блогів тут