Відповідь у мозку. Як досягти великої мети
Якщо ми не відчуваємо наближення до мети, не бачимо суттєвих результатів, це створює відчуття постійної тривоги, і мозок, захищаючись від подібних переживань, починає сприймати нову ціль як загрозу
На початку року погляньмо на те, чому деяких цілей ми досягаємо з легкістю й задоволенням, а якісь кожного грудня переносимо в щоденник на наступний рік.
Відповідь шукаймо в мозку.
— Чітке формулювання мети буквально змінює структуру мозку, щоб ми відповідно поводились і помічали в оточенні те, що наближує до цілі. Тут все просто: ми можемо помітити лише те, про що подумаємо. Чим сфокусованіші думки, тим точніше бачимо навколо те, про що думаємо.
— Чим сильнішу емоцію викликає бажана ціль, тим швидше й ефективніше досягнемо жаданого. Саме в цієї «медалі» є дві сторони.
Поговоримо про темну…
Сприйняття мозком нової цілі є складним психологічним інструментом, який впливає на почуття, відчуття, бажання, реальність і те, що мозок видає за реальність. Саме так.
Мозок не розрізняє ні реальності, ні вигадки. Ми поставили нову мету — мозок сприйняв її як нову реальність. Було б круто, якщо б по цьому й кінець. Але…
Нова поставлена ціль, усвідомлена мозком як реальність, змінює в його ж сприйнятті нашу самоідентифікацію. Загадану мету мозок негайно «вшиває» у наш новий образ. Досягнення цілі стає суттєвою частиною уявлення про себе — і в цьому проблема.
Якщо ми не досягаємо мети, не відчуваємо наближення до неї, не бачимо суттєвих результатів, то нова самоідентифікація перестає відповідати нашій реальності.
Це створює відчуття постійної тривоги й напруги, а з часом — стресу. Мозок, захищаючись від подібних переживань (а ми знаємо, що він завжди намагається спрощувати собі/нам життя й не напружуватись), починає сприймати нову ціль як загрозу й всіма шляхами зміщує від неї наш фокус, повертаючи нас у звичний, спокійний, а головне, знайомий режим.
Так ми поступово відмовляємось від мети, занурюючись у комфортний, відомий досі уклад життя.
Що робити?
1. Не починайте «нового життя» по всіх фронтах з понеділка. Не змінюйте всього одразу. Чим більшою видається задача для мозку, тим більшим буде його опір.
Нехай ваша велика мрія має абсолютно маленькі конкретні кроки для її реалізаціі. Чим конкретніше й точніше ви уявляєте бажане, тим легшим буде його досягнення.
2. Не змінюйте життя, змінюйте конкретні поведінкові звички, які допоможуть поступово змінити сталу систему. Спитайте себе:
— Що конкретно я хочу робити по-новому?
— Як зрозумію, що дію за своїми новими правилами?
— Як бачитиму й відчуватиму результати?
3. Допоможіть собі підтримувати мотивацію до реалізації цілі через святкування маленьких перемог.
Ми вже писали раніше про дофамін і його роль у підтримуванні мотивації. Святкуйте маленькі перемоги й успішні кроки, даючи мозку усвідомлення, що все вдається.
Придумайте заздалегідь, як ви відсвяткуєте кожен успішний крок.
4. І дещо важливе. Сформульована ціль має сильний вплив на мозок того, хто її сформулював — на автора. Це означає, що варто завжди усвідомлювати наступне: те, що видається керівнику сильною і мотивуючою метою, не завжди видається такою іншим членам команди. Тут, як і в будь-якій іншій роботі лідера, критично важливо враховувати індивідуальні особливості членів команди.
Текст публікується з дозволу авторки
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ
Більше блогів тут
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

матеріалів розділу Life