10 простих кроків до здорового харчування: поради ведучого кулінарних програм
Запитайте в будь-якої людини, що найсильніше дратує її, і він, найпевніше, згадає політиків і активістів ЗСЖ. В одному реченні. Не рахуючи вигуків. Ця людина навряд чи розповість вам, як одного разу увечері, лягаючи спати з черговою «цеглиною» в животі, вона думала про те, як би перейти на легшу їжу (і при цьому продовжувати смачно їсти).

Щоб підштовхнути людину перейти на «правильне» харчування, більшість рекламних кампаній чомусь використовує страх. Я вважаю, що є набагато кращий шлях: можна просто пообіцяти втомленій, виснаженій сучасній людині легкість.
10 кроків до здорового харчування, про які зараз піде мова, – це як раз про легкість. І не лякайтеся, я не пропонуватиму вам замінити улюблений rare-стейк пророщеним насінням льону. Здорове харчування не починається з відмови від чогось – здорове харчування починається з приймання. Дечого. Не всередину.
Перший крок – усвідомлення того, що не вся їжа корисна. Це здається очевидним, але насправді багато хто мислить категоріями «поганий» і «хороший», а не «корисний» і «шкідливий». Це ключова різниця, коли справа стосується харчування, більш доросле сприйняття, яке налаштовує на зовсім інший лад.
Якщо серце – мотор організму, то шлунок – його паливний бак. Автомобілісти знають, що буде, якщо залити дизель в автомобіль, якому згідно з паспортом рекомендований 95-й бензин (для неавтомобілістов коротко пояснюю: ви не проїдете й кілометра, машина просто зупиниться).
Якщо серце мотор організму, то шлунок – його паливний бак
Людський організм набагато крутіший за автомобіль і здатний витримувати неправильне паливо набагато довше, але з часом бак продірявиться і просто перестане подавати енергію, за допомогою якої мотор рухає організм. Якщо ви тривалий час годували свій організм шкідливим паливом, вам доведеться вкластися в його ремонт – так само, як ви заплатили б, якби лагодили автомобіль (насправді, істотно менше).
Другий крок – купіть інвентар для переходу на здорову їжу. Вам обов'язково (обов'язково) знадобляться ваги і мірні ложки, а ще міксер, блендер-чаша, хліборізка і мультиварка. Останні чотири предмети можуть сильно полегшити життя, оскільки мало хто зараз може собі дозволити годинами простоювати на кухні за приготуванням корисної їжі. А от організувати вдома кулінарну міні-фабрику досить просто і недорого.
Далі починається особливо цікаве, тому що – сюрприз – перехід на здорове харчування не дорівнює повній відмові від смачної їжі. Так що третій крок – навчіться готувати улюблені страви. Все, що вам так подобається, колись хтось придумав на своїй кухні. В інтернеті повно рецептів абсолютно всього. Ви здивуєтеся, коли зрозумієте, наскільки просто готувати смакоту вдома.
Після цього ми поступово переходимо до позбавлення: крок четвертий – викинути найшкідливіше. Біле борошно, білий цукор, рафінована сіль, будь-які штучно оброблені жири накшталт рафінованого масла або маргарину більше вам не друзі. Купіть чорнозернове борошно, природні підсолоджувачі, морську або гімалайську сіль, почніть користуватися тільки олією першого віджиму - вітаю, ви вже переходите на здорове харчування. Можете запостити це в Instagram.

Крок п'ятий – перестати вживати всю шкідливу їжу, що містить цукор або його аналоги накшталт кукурудзяного сиропу або цукрозамінників. Гарненько почитати про транс-жири, впасти в легкий жах, позбавити від них своє домашнє меню. Зайти в магазин і замість звичної газованої води купити звичайну негазовану воду (або піти до найближчої точки з фрешами і замовити свіжовичавлений сік). Можете влаштувати собі челлендж – тиждень без газованої води.
Половина шляху до здорового харчування вже пройдена, а ви цього майже не помітили. Зберіть всю свою сміливість і зробіть шостий крок – пройдіть тести на те, як переноситься їжа. Ви можете навіть не підозрювати, що ваш організм категорично не сприймає якийсь тип їжі. Про одне тільки неперенесення лактози вже скільки сказано, але ж це тільки одна категорія.
Організм здатний самостійно вилікуватися навіть після серйозних пошкоджень, якщо йому не заважати. А постійне отруєння непридатною їжею трохи заважає. Тому порядок дій такий: дізнайтеся, чого вам не можна їсти, і ніколи більше не їжте це.
Крок сьомий – перегляньте вашу піраміду харчування. В основі повинні бути овочі, фрукти, злаки і горіхи. Потім – каші і цільнозерновий хліб. Необхідний білок будуть давати продукти, які в основі – нічого винаходити не треба. В той же час я в жодному разі не закликаю вас відмовитися від улюбленої риби або м'яса, але пропоную знайти рецепти, як запекти або пропарити їх. З'їжте, посміхніться: ви щойно поїли улюблені продукти в здоровому вигляді.
Після цього варто згадати про іншу, не менш важливу сторону здоров'я, і зробити крок восьмий – зайнятися спортом. Якщо ви плануєте перейти на здорове харчування, але при цьому лежати на дивані пузом догори, я з вами навіть розмовляти не хочу. Пройдіться після роботи, покрутіть обруч, потанцюйте з донькою або племінницею, займіться йогою. Записуватися в спортзал необов'язково. Додайте у свій графік 30 нещасних хвилин інвестицій в своє здоров'я. Інакше все зроблене вами просто не матиме сенсу.
Тепер підходимо до завершального етапу. Крок дев'ятий – ви готуєте всю їжу вдома або купуєте в перевірених місцях. Це може бути пекарня, де відмінно готують цільнозерновий хліб, або ресторан, де до вашого побажання прибрати грінки з салату точно прислухаються. Ви спокійні за свою їжу.
Крок десятий – вас не цікавить некорисна їжа, як би красиво вона не виглядала, а заняття спортом приносять задоволення. Ремонт організму більше не вимагає вкладень, мотор працює на відмінно, все, що потрібно – періодичне техобслуговування.
Ви перемогли.
