Як стрес впливає на організм
Ті, хто приймає стрес як випробування, не відчувають на собі його руйнівного впливу
Колись для наших предків стрес був головним двигуном. Він допомагав виживати, розвиватися і продовжувати рід. Але потім всы заговорили про темний бік стресу. Так хто ж він насправді: друг чи ворог? Розбираємося за допомогою фізіології, психології та фітнесу.
Що таке стрес
Вперше термін «стрес» використав фізіолог Волтер Кеннон в 1920-х роках. Вчений пояснив, що в стресових ситуаціях організм реагує втечею або нападом. Щоб з’явилася енергія діяти, виробляються гормони: кортизол, адреналін і норадреналін. запускається реакція «бий або тікай», серце прискорено б'ється, прискорюється дихання і підвищується цукор в крові. Таким чином, предки, керуючись інстинктами, відвойовували території, полювали і так далі.
У сучасних реаліях реакція на стрес змінилася. Проблеми на роботі — це стрес, переїзд в нову квартиру — теж стрес. Але навряд чи хтось буде реагувати втечею або нападом. В результаті негативна енергія накопичується і починає згубно впливати на організм. За всіма показниками організм готовий боротися, але ми говоримо йому: «Стоп!». В результаті порушується робота серцево-судинної системи, відбувається збій гормональної системи, і стрес переходить в хронічну стадію. Виникає небезпека захворювань, звідси й негативна репутація стресу.
Яким буває стрес
Ендокринолог Ганс Сельє ще в 30-х роках проводив випробування на щурах і дійшов висновку, що стрес буває різним. Вчений визначив два види: хороший стрес (еустресс) і поганий стрес (дистрес). До хорошого стресу відносяться праця і фізична активність, а дистрес пов’язаний з дуже тривалим стресовим навантаженням. Сельє також зазначив, що фактори стресу викликають у людей різну реакцію, потрібно тільки знайти свій комфортний рівень стресу. При цьому ігнорувати стрес не можна, оскільки він є руйнівним впливає на організм.
Психологія стресу
Психолог зі Стенфорда Келлі Макгонігал вивчала психологію стресу і описала результати в книзі Хороший стрес як спосіб стати сильніше і краще. Спочатку автор вважала стрес причиною багатьох хвороб, але потім дійшла інших висновків.
Численні дослідження, описані в книзі, показують, що люди страждають не від самого стресу, а від ставлення до нього. Якщо ставиться до стресу як до ворога, то потім варто чекати негативних наслідків. Ну, а ті, хто приймає стрес як випробування, не відчувають на собі руйнівного впливу.
Фітнес стресу
«Тренування — це стрес для організму», — скільки разів ви чули ці слова? Насправді, правильне тренування — це хороший стрес, завдяки якому ви стаєте витривалішими і сильнішими. Але для цього потрібно визначити посильне навантаження, з яким ваш організм може впоратися. Ідеальний варіант — 45-хвилинне заняття під контролем тренера 4−5 разів на тиждень. Якщо до цього додати здоровий сон і харчування, то організм відреагує позитивно, до того ж поліпшується самопочуття. Крім того, тренованість допомагає адаптуватися до стресів в повсякденному житті.
Як реагувати на стрес
Найправильніший варіант — прийняти. Кожен день готує нам десятки стресових ситуацій: конфлікти на роботі, сварки з коханими, затори на дорозі. На жаль, стреси неминучі, важливо виробити правильне ставлення до них. Тому звикаємо йти зі стресом під пахвою, діяти і розвиватися, адже тільки так можна стати сильніше і крутіше.
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени
Більше блогів тут
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.