Кіно, музика, мода та ресторани. Чим Україна здивувала світ у 2021 році - приводи для гордості
Пісня Шум гурту GO_A на Євробаченні 2021, Золоте око Канського кінофестивалю для фільму Бабин яр. Контекст Сергія Лозниці, Chornobyldorf у топ-6 найкращих опер світу — НВ зібрав успіхи 2021 року.
2021 рік став успішним для України у світі у таких сферах як кіно, музика, мода, ресторанний бізнес та дизайн. НВ зібрав найзнаковіші досягнення представників України у 2021 році, про які варто знати, пишатися, орієнтуватися та примножувати.
Кіно та Україна
Як і в насиченому успіхами 2019 році українське кіно можна було побачити на багатьох міжнародних кінофестивалях у різних куточках світу. Зокрема, українські картини отримали призи трьох головних міжнародних кінофестивалів у Берліні, Каннах та Венеції.
Берлінський кінофестиваль 2021
Український фільм Стоп-Земля Катерини Горностай відзначили нагородою Кришталевий ведмідь у конкурсі Generation 14plus 71 Берлінського кінофестивалю.
Також уже відомо, що у програмі Панорама 72-го Берлінале, який пройде у лютому 2022 року, покажуть фільм Клондайк режисерки Марини Ер Горбач, який розповідає про життя сім'ї на Сході України та катастрофу рейсу МН17. Картина створена у копродукції України та Туреччини.
Каннський кінофестиваль 2021
Кінострічка українського режисера Сергія Лозниці Бабин Яр. Контекст про події Голокосту в Україні отримала нагороду Золоте око фестивалю у Каннах.
Також у конкурсній програмі Тиждень критики Канського кінофестивалю було представлено фільм Ольга (Швейцарія, Франція, Україна) режисера Елі Граппа, який розповідає про події Євромайдану в Україні. Картина отримала приз співтовариства письменників та композиторів SACD — за найкращий сценарій ювілейного 60-го Каннського Тижня критики.
Венеціанський кінофестиваль 2021
Знятий у ко-продукції з Україною фільм Цензорка (Mothers) словацького режисера Петера Керекеша отримав нагороду у секції Горизонти за Найкращий сценарій на 78-му Венеціанському кінофестивалі. Фільм розповідає історію молодої жінки Лесі, яку засуджено до ув’язнення в одному з виправних закладів Одеси.
Окрім Цензорки, Україну на кінофестивалі представляли ще дві кінострічки: Відблиск Валентина Васяновича та Носоріг Олега Сенцова.

Парад фестивалів
Окрім найвідоміших фестивалів українські фільми брали участь у конкурсних програмах великих та малих міжнародних фестивалів у різних куточках світу та найчастіше привозили звідти призи. Список не повний.
- Цензорка (Україна, Словаччина та Чехія) режисера Петера Керекеша — Гран-прі Міжнародного кінофестивалю Les Arcs (Франція).
- Чому я живий режисера Віллена Новака — Найкращий ігровий фільм європейського конкурсу Future Of Film Awards; Найкращий ігровий фільм кінофестивалю Europe Film Festival.
- Кримінальна драма Носоріг режисера Олега Сенцова — Найкращий фільм та головна нагорода Бронзовий кінь за «жорстке відображення молодого героя, який чудово розповідає історію корумпованого кримінального світу 1980-х і 1990-х» та Найкращий актор фестивалю Stockholm International Film Festival у Швеції
- Мати апостолів режисера Зази Буадзе — Гран-прі кінофестивалю, Нагорода екуменічного журі Ватикану за єдність різних культур та вірувань, Найкраща акторка — Наталія Половинка та Найкращий саундтрек — Роман Григорів та Ілля Разумейко 17-го релігійного фестивалю Terni Film Festival; Найкращий повнометражний фільм, Найкраща жіноча роль та Найкращий сценарій (Ратха Макєєнкова, Заза Буадзе) 10-го Нью-Йоркського міжнародного кінофестивалю.
- Документальний фільм Цей дощ ніколи не скінчиться режисерки Аліни Горлової — Найкращий документальний фільм 66-го Міжнародного кінофестивалю в Корку (Ірландія); головна нагорода Golden Lily for best film німецького кінофестивалю goEast Film Festival у Вісбадені.
- Документальний фільм режисера Сергія Лозниці Бабин Яр. Контекст — нагорода Особлива подяка Лондонського кінофестивалю.
- Спортивна драма Пульс режисера Сергія Чеботаренка — Найкращий фільм та Найкраща акторка на міжнародному кінофестивалі Richmond International Film Festival; Найкращий фільм та Найкращий режисер кінофестивалю Flathead Lake International Cinemafest ( FLIC) у США.
- Документальний фільм Земля блакитна, ніби апельсин режисерки Ірини Цілик — нагорода хорватському кінофестивалі ZagrebDox; Найкраща операторська робота (оператор — В’ячеслав Цвєтков) премії Міжнародної асоціації документалістів (IDA); нагорода американської кінопремії Cinema Eye Honors 2021 у категорії Spotlight Award.
- Анімаційний фільм Кохання Микити Лиськова — дві нагороди XV Міжнародного фестивалю короткометражних фільмів ŻUBROFFKA у Польщі.

Не лише українське кіно освоює світові кінофестивалі, а й українські актори відкривають себе для міжнародного кіно.
Українська актриса Іванна Сахно, яка зараз живе у США та знімається у Голлівуді, отримала роль у серіалі Зіркові війни: Асока для Disney Plus. Це спін-офф популярного серіалу Мандалорець.
Український актор Анатолій Панченко зіграє одну з головних ролей у французькому англомовному серіалі про космос Infiniti (Безкінечність) виробництва CANAL+ та Federation Entertainment. Це шестисерійна детективна драма, яка вийде на екрани 2022 року.
Світове кіно також відкриває Україну.
У листопаді Україну відвідав знаменитий голлівудський актор та режисер Шон Пенн. Він побував у Києві та в одному з населених пунктів Приазов’я. Мета поїздки — на власні очі побачити наслідки російської агресії в Україні. Володар двох Оскарів має намір зняти документальний фільм про Україну та події на Донбасі.

Цього року зйомками в Україні зацікавилися одразу два індійські режисери. Маріїнський палац та Межигір'я можна буде побачити в екшн-драмі RRR індійського режисера С. С. Раджамулі, а Тунель кохання на Рівненщині — в індійському фільмі Легенда з боллівудською актрисою Урваші Раутелою.

А в липні на стрімінговому сервісі Netflix вийшов комедійний бойовик Останній найманець із Жаном-Клодом Ван Дамом у головній ролі. Фільм частково знімався у Києві у 2020 році. Після прем'єри він увійшов до десятки фільмів стрімінгу, що найбільш переглядаються.

Література та книговидавництво
Американський журнал про книги Kirkus Reviews вніс українське видання Війна, що змінила Рондо Романи Романишин та Андрія Лесива творчої майстерні Аграфка до списку найкращих ілюстрованих книг року.

Українська письменниця Катерина Бабкіна стала лауреаткою центральноєвропейської літературної премії Angelus 2021. Вона отримала нагороду за книгу Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek (Мій дід танцював найкраще).
Художник-ілюстратор Олена Шостко стала однією із переможниць престижного європейського конкурсу ілюстрацій IJungle 2020 Illustration Awards. Вона отримала золото у номінації Книжкова ілюстрація за видавничий проект Ці дивовижні українці.

Музика
Успіх на Євробаченні 2021
І хоча український гурт GO_A посів п’яте місце (друге в глядацькому голосуванні) на міжнародному пісенному конкурсі Євробачення 2021, його виступ став одним з найбільш обговорюваних конкурсних шоу, а пісня Шум — штурмувала світові чарти.
Так, уперше в історії України пісня українською мовою дебютувала у щотижневому глобальному чарті Billboard 200 (за винятком США) — Billboard Global 200 excl US, який складає журнал Billboard. Після Євробачення пісня Шум очолила рейтинг віральних пісень стрімінгового сервісу Spotify і потрапила до топ-10 глобального чарту iTunes.
Тріумф Таню Муіньо
Справжнім тріумфатором 2021 року стала українська режисерка Таню Муіньо. Після низки кліпів, знятих для популярних американських артистів таких як Кеті Перрі, Cardi B, Lizzo, Rosalia, Таню Муіньо зняла кліп для американського репера Lil Nas X — MONTERO (Call Me By Your Name). Яскраве і провокаційне відео принесло українці нагороду Найкращий режисер за версією MTV Video Music Awards 2021, яку вона розділила із співрежисером Lil Nas X, нагороду Найкращий режисер за версією UK Music Video Awards 2021, завдяки якій вона стала першою жінкою в цій номінації. Також кліп MONTERO (Call Me By Your Name) номінований на Греммі 2022 в категорії Найкраще музичне відео.
Також у 2021 році вийшли кліпи One Right Now — дуету Post Malone та The Weeknd, Fleabag — Yungblud, Rumors — Lizzo та Cardi B, Wild Side — Normani ft. Cardi B, Up — Cardi B, над якими працювала Таню Муіньо.
Не лише українська режисерка Таню Муіньо мала у 2021 році успіх у закордонних артистів. Україна, і зокрема Київ, стала популярним знімальним майданчиком у закордонних режисерів та кліпмейкерів, а також рекламних агенцій.
Так, Київ зацікавив цього року популярного британського музиканта Еда Ширана, який провів у місті три ночі. Кліпи, зняті в Києві та Україні в 2021 році, представили Дуа Ліпа — We’re Good, Royal Blood — Limbo, Stromae — Santé, Bring Me The Horizon — DiE4u та ін.

Крім того, цього року кліп американського діджея DJ Shadow та хіп-хоп дуету Run the Jewels на пісню Nobody Speak, знятий в Українському домі в центрі Києва, закрив другу десятку 100 найкращих музичних відео всіх часів за версією видання Rolling Stone. У сатиричному кліпі показують, як насправді відбуваються міжнародні політичні наради за зачиненими дверима.
Один із найкращих бітбоксерів світу Dub FX випустив відеокліп на пісню Fake Paradise, присвячений Чорнобилю.
Музика композитора українського походження Любомира Мельника прозвучала у кримінальному міні-серіалі студії HBO Мейр із Істтауну, прем'єра якого відбулася у квітні.
Відео на пісню ZENIT українського гурту ONUKA (2019) з альбому MOZAЇKA перемогло у номінації Найкраще музичне відео міжнародного кінофестивалю ARFF Barcelona.
Українська співачка Аліна Паш номінована на премію Music Moves Europe Awards 2022 нагороду Європейського Союзу за найпопулярнішу сучасну музику. Переможці стануть відомими на церемонії нагородження Music Moves Europe Awards 20 січня 2022 року.
Японська танцювальна студія En Dance Studio та танцівник та хореограф Seishiro створили захоплююче відео на пісню українського гурту Dakh Daughters — Rozy/Donbass.
Українка Оксана Линів стала першою жінкою в історії, яка диригувала оркестром Швейцарії на концерті, присвяченому роковинам ООН. Також Оксана Линів стала першою жінкою, яка диригувала оркестром за 145-річну історію оперного фестивалю в німецькому Байройті. Вона відкрила фестиваль прем'єрою Летючого голландця Ріхарда Вагнера. Виступ завершився 12-хвилинними оваціями публіки.
Молодіжний симфонічний оркестр України отримав нагороду Золотий приз фестивалю World Orchestra Festival в Австрії. Український музичний колектив отримав «золото» серед більш ніж 140 оркестрів із 33 країн світу.
Український театр
Археологічна опера Chornobyldorf українських композиторів Романа Григоріва та Іллі Разумейко увійшла до шістки найкращих опер та музично-театральних перформансів за версією світового конкурсу Music Theater Now.
Українського театрального режисера Стаса Жиркова визнано найкращим режисером на X Міжнародному театральному фестивалі COM•MEDIA, що проходив у Литві. Перемогу він здобув за спектакль Папа, ти любив мене? театру Золоті ворота.
Харківський державний академічний театр ім. Тараса Шевченка отримав три головні нагороди 28-го Каїрського міжнародного фестивалю експериментального театру за спектакль-трагіфарс Калігула постановника Олександра Ковшуна.
Українська мода
Все більше світових зірок обирають одяг українських дизайнерів для своїх виходів. Так у вбранні українських брендів цього року були помічені Ірина Шейк у GASANOVA, Ruslan Baginskiy, Olenich та TTSWTRS, Кім Кардаш’ян у Bevza, Кендал Дженнер у CULTNAKED та Bevza, канадська співачка та колишня дівчина Ілона Макса у TTSWTR Gasanova та ін.
Одним із найефектніших виходів світових зірок в одязі українських дизайнерів став виступ Дженніфер Лопес на церемонії нагородження American Music Awards 2021. На сцені театру Microsoft Theater вона з’явилася в розкішній сукні ніжно-рожевого кольору від Dolce&Gabbana, поверх якої вона одягла піджак з плісировкою від Валерії Ковальської.

Під час візиту до Києва мати Ілона Маска Мей Маск висловила свою повагу до країни, провівши день в одязі від українських дизайнерів.
Лілія Літковська та Світлана Бевза представили свої колекції весна-літо 2022 та осінь-зима 2021−22 у Парижі та Нью-Йорку.
Для Ukrainian Fashion Week 2021 також став насиченим і плідним. «Fashion-індустрія України продемонструвала свою життєстійкість. Проєкт New Generation of Fashion, який відбувся з ініціативи Української Ради Моди та за підтримки УКФ, показав, що ми можемо створювати та реалізовувати дуже амбітні масштабні проєкти. Адже його ціль була для нас дуже важливим стимулом. Створити комплексну програму підтримки молодих українських дизайнерів. Лекції, консультації, менторство з боку досвідчених дизайнерів і, як наслідок, створення власних колекцій та показ їх на UFW у вересні. Переконливий результат унікального проєкту», — поділилася підсумками року голова оргкомітету Ukrainian Fashion Week Ірина Данилевська.

Крім того, фестиваль UFW та FILM.UA Group — Fashion Film Festival Kyiv у 2021 році підтвердив свій міжнародний статус — він отримав понад 300 заявок на участь у конкурсній програмі Фестивалю із 55 (!) країн світу. З усіх п’яти материків. Гран-прі фестивалю — перемогу в номінації Best Fashion Film — отримав фільм Sting Like a Bee режисера Леона Балдуззі (Італія).
Українська дизайнерка Ксенія Шнайдер отримала престижну нагороду Vegan Fashion Award 2021 від зоозахисної організації PETA Німеччина.
Музей костюма та стилю Victoria Museum, присвячений міській моді України 1830−1920 років, відкритий у Києві у 2017 році колекціонером Вікторією Лисенко, претендує на премію EMYA 2022.
Український барбер Дмитро Череватих із Броварів став переможцем Чемпіонату світу з перукарського мистецтва С.М.С. World, який проходив у місті Пестум на півдні Італії, у рамках Конгресу у сфері краси. Учасниками чемпіонату стали перукарі, барбери та перукарі-стилісти з 30 країн світу.

Успіхи українського horeca
Київський бар Parovoz Speak Easy увійшов до списку найкращих барів світу 2021 року за версією Top 500 Bars. Крім того, бар увійшов до міжнародного гіду з барів 50 Best Discovery 2021.
Український бармен Дмитро Шовкопляс (Parovoz Speak Easy) став першим українцем, який увійшов до складу суддівського комітету міжнародної барної премії Spirited Awards. Він представлятиме в комітеті європейський регіон.
Вперше український бармен Андрій Осипчук (коктейльний бар Sino Experimental, Львів) потрапив до топ 10 найкращих барменів світу за версією World Class. Разом з ним до першої десятки найкращих барменів світу потрапили бармени із США, Австралії, Великобританії, Ірландії, Канади, Нідерландів, Данії, Португалії та Фінляндії.
Київський ресторан Їстетика, над яким працювала студія дизайну Yakusha Design, отримав нагороду за Найкращий дизайн інтер'єру від авторитетної міжнародної премії у галузі архітектури та дизайну Dezeen Awards 2021.

Авторитетний європейський рейтинг 50 Top Pizza Europe 2021 знову включив київський ресторан Positano до списку найкращих піцерій Європи. У 2021 році він знову посів 34 місце.
Український дизайн
Підвісний світильник Khmara від студії сучасного українського дизайну, архітектури та кераміки Makhno отримав перше місце у номінації підвісних світильників міжнародного конкурсу Best of Year Awards 2021.

Українська креативна агенція R Agency отримала першу в Україні Red Dot: Best of The Best за упаковку вина для Fathers wine.

Українське дизайнерське бюро Balbek Bureau здобуло престижну нагороду Hospitality Design Award 2021 за дизайн інтер'єру київського салону краси Say No More. Студія перемогла у категорії Wellness & Wellbeing.

Українські дизайнери з Banda.Agency здобули Золото Канського фестивалю Young lions 2021. Перемогу в номінації Дизайн здобули Даня Нестерович та Віка Москофіді за свій дизайн головної сторінки сайту Форуму Молодих Лідерів One Young World.
Будинок під очеретяним дахом, що у селищі Козин, Київської області, роботи архітектурного бюро Сергія Махна переміг у міжнародному конкурсі IIDA 2020 Global Excellence Awards у номінації Великі резиденції.
Відразу чотири проекти, які реалізовувала українська компанія Expolight, здобули визнання на міжнародному конкурсі світлового дизайну та увійшли до списку переможців LIT Lighting Design Awards 2020. Це проєкти освітлення на Одеському ринку їжі, медіа-скульптура Куб у ЖК Chicago Central House у Києві, освітлення бульвару мистецтв у Дніпрі та площі Свободи у Маріуполі.

Українська Шевченківська премія здобула нагороду світової дизайн-премії Red Dot Award. Це перша премія за бренд, отримана Україною. І це перша у світі культурна організація, яка отримала нагороду за бренд.
Реклама українського сервісу Setapp отримала бронзову статуетку знаменитого Каннського фестивалю реклами Каннські леви.
Українська ЛГБТ-акція Мама зрозуміє та підтримає отримала срібло Каннських левів 2021. Акція, що проходила в рамках KievPride 2020, отримала престижну нагороду — Срібного лева на фестивалі реклами та творчості Cannes Lions 2021 .
