Виставки про війну. Що показують у київських музеях — гайд українським мистецтвом

Афіша музеїв Києва, де проходять виставки про війну (Фото:Oleksandr Popenko/Mystetskyi Arsenal)
Навіть під час повномасштабної війни українські митці продовжують творити, через мистецтво реагуючи на події навколо. Їхні твори стають болісною рефлексією, спробами осмислити те, що відбувається, розповісти світу правду, боротися з ворожою пропагандою. А ще — вони допомагають українцям триматися.
Разом зі студією DocNoteFilms, що досліджує життя та творчість українських митців у документальному серіалі Мистецтво в країні війни, ми зібрали 5 найцікавіших виставок Києва, присвячених темі війни та спротиву.
1. Війна за ідентичність. Сила опірності культури
У галереї Лавра триває виставка, присвячена силі культурного спротиву — від Майдану до сьогодення. Організатори наголошують: культура є водночас потужною зброєю і мішенню для ворога. Важливо зберігати артефакти та нагадувати собі та світу, чому ми змогли — і можемо опиратися далі.
В експозиції задіяно близько 2 сотень артефактів з Революції Гідності та російсько-української війни.
Коли: до 5 лютого
Квитки: тут
2. Серце землі
В Мистецькому Арсеналі проходить виставка про українську землю.
Нам здавалося, що це деяке перебільшення — вважати українську землю житницею континентів. Але минулий рік показав правдивість цієї тези — наша земля є однією з найважливіших складових продовольчої безпеки світу.
Українську землю окуповували та отруювали, робили непридатною для господарства і життя. Людей, які її любили й вміли на ній працювати, винищували. І цей процес триває.
Організатори виставки досліджують значення української землі для людей, народжених на ній, і для всього світу. В експозиції представлені твори 16 українських митців і мисткинь — живопис, фотографія, відео, скульптура, графіка, інсталяція, створені протягом 2014−2022 років.
Коли: до 28 лютого
Квитки: тут
3. Обережно! Руzzкій мір
Національний музей історії України у Другій світовій війні відкрив унікальну виставку, що представляє масив російської пропаганди з деокупованого Херсону — тотальна брехня, маніпуляції, дезінформація, а ще — ненависть до всього українського, що продукувала окупаційна влада.
Ці приклади важливо бачити, щоби знати методи дії ворожої пропаганди, її основні концепції та наративи, і не піддаватися їхній дії. Крім того, це важливі свідчення геноциду українців та винищення всього українського, про які має знати світ.
Коли: до 30 січня
Квитки: у касі музею
4. Поліна Кузнєцова. Часи
Національний музей Київська картинна галерея запрошує на виставку художниці Поліни Кузнецової. Мисткиня з Харкова досліджує власні рефлексії на часи. Чи було щось до 24 лютого 2022? А яке воно було? Одні події зміняють інші, усе летить за якимись іншими законами — як змінилося наше відчуття часу та простору, як війна викривлює сприйняття та переповнює емоціями.
Коли: до 25 січня
Квитки: у касі музею
5. У мене вибухає голова
У Київському Центрі сучасного мистецтва Білий світ відкривається виставка творів художника і фотографа Олександра Ляпіна. Полотна та скульптури в стилях артбрют, сингулярного мистецтва та агресивного аутсайдерства — це рефлексії автора про війну та її вплив на розум і емоції людини. Двозначність назви також натякає на це — можна її сприймати як у метафоричному, так і в абсолютно прямому сенсі.

Коли: до 5 лютого
Квитки: вхід вільний
Раніше ми розповідали, що драма Памфір вийде в український прокат у березні.
- Замінила книгу на схожу. Працівниця музею з Харківщини врятувала від окупантів 300-річне Євангеліє
- Не поцупили. У розграбованому Херсонському художньому музеї дивом збереглася цінна ікона Миколи Чудотворця
- Інсталяції, відеоарт, VR та NFT. У Києві пройде виставка сучасного цифрового мистецтва Ubiennale