Вічні: рецензія на супергеройську драму з Анджеліною Джолі та Сальмою Гаєк
В український прокат вийшов фільм Вічні — у всіх сенсах важливий, навіть експериментальний проект для Marvel.
Валерій Мирний
Тут студія спробувала намацати абсолютно нову для себе естетику, представила команду нових супергероїв і вперше запросила в режисерське крісло актуального для американського кіно, оскароносного режисера, надавши йому при цьому свободу дій.
Режисером цим стала відома за минулорічною драмою Земля кочівників Хлоя Чжао. Вона ж допомагала писати сценарій фільму. З результатами її зусиль і зусиль усієї команди картини, незважаючи на їх недосконалість, все ж таки дуже цікаво розібратися.
1. Сюжет
Приблизно 5000 років до нашої ери. Згідно з деякими тлумачами Біблії, десь у цей період був створений світ. Згідно з археологами приблизно в цей період намітився перехід від неоліту до бронзового віку. Згідно з хронологією Marvel, саме тоді на Землю прибули Вічні.
Створені Целестіалами — богоподібними істотами розміром з Юпітер, для яких Танос це дрібниця, — Вічні повинні були охороняти людство, що зароджується, від Девіантів — ще однієї інопланетної раси, темних двійників самих Вічних, які з незрозумілих до певного часу причин поставили собі за мету знищення людей.
Вічних на Землі завжди було десятеро. Колись вони жили разом (здебільшого в районі Межиріччя), але знищивши всіх Девіантів, вирішили розбігтися хто куди і присвятити трохи часу собі.
Зібратися вже в нашому столітті їх змусили Девіанти, що знову з’явилися. Та й загалом у Вічних з’явилося почуття, що щось на Землі йде не так. Назріває зміна звичного порядку. Хлопці вперше змушені вступити в битву в умовах невизначеності, та їхньою головною метою цього разу виявиться не давній ворог, а супротивник зовсім несподіваний. Що у свою чергу призведе до серйозної переоцінки цінностей у істот, принципи та погляди яких були укомплектовані тисячоліття тому.

2. Сценарій, драматургія
Студія Marvel загравала з режисерами-авторами, тобто носіями певної естетики та почерку, і раніше. Досить згадати Анну Боден і Райана Флека, які до Капітана Марвел зняли драму про вчителя-наркомана Половина Нельсона або Тайку Вайтіті, який до фільму Тор: Рагнарек знімав чудові, але малобюджетні комедії у Новій Зеландії.
У кожному випадку не сказати, щоб їм давали багато свободи. Тих, хто любить складну драму Боден і Флека, які люблять складну драму, в Капітані Марвел не видно взагалі. Вайтіті пощастило більше, але тут спрацював той факт, що він мислить дотепною і при цьому зворушливою комедією. Формат абсолютно марвелівський. Чжао, яка раніше працювала з реальними людськими драмами і не просто з непрофесійними артистами, але більше з учасниками тих самих драм — людина для кіновсесвіту Marvel, яким ми його знаємо, чужа.
І рішення запросити її у цей світ та дати творчу свободу можна назвати досить сміливим. Зрозуміло, що для маркетингу картини ім'я Чжао та пов’язаний з ним флер змін, бажання зробити щось нове спрацює чудово (прогнози зі зборів у фільму значні). Але за фактом зі з'єднання людських драм, гуманістичних ідей, проговорених серйозним тоном і супергероїки може вийти нестикування.

Воно й вийшло. Але із застереженнями. Фільм Вічні не те що затягнуть: 156 хвилин це абсолютно нормальний хронометраж для масштабної історії, але через те, що темп тут рівний, пульс не перевищує поріг показників для здорової людини у стані спокою і ставку зроблено на особисті драми Вічних та їхні спроби розібратися, ким їм все-таки припадають люди, а не на битви і жартівливі суперечки, картина Чжао може занурити в сон.
Звичну для любителів Marvel супергероїку, яка була сформульована Джоном Фавро і доведена до досконалості Джоссом Відоном та братами Руссо Чжао трактує у своєму стилі: не як доповнену кінокоміксом пульсуючу реальність, а як можливість зазирнути надістотам в очі та знайти там тонку душевну організацію.
Тому у фільмі Вічні багато душевних розмов, багато докладних занурень у світ кожного інопланетного гостя та багато екскурсів в історію. Чжао розбирає Вічних на частини, знімає шар за шаром надздібності аж до стану людської беззахисності. І ставить перед кожним із Вічних цілком людське питання: йти шляхом накресленим або стрибнути вище голови, дотягнутися кінчиками пальців до свободи волі й змінити хід своєї історії. Особливості жанру в тому, що перебіг вічних історій тут безпосередньо пов’язаний з виживанням людства.

Ультрагуманізм Чжао може дратувати. Тим більше в рамках лялькового по суті жанру кінокоміксу: теми у фільмі Вічні відповідають його назві, але мова все одно проста, дитяча. Так само як і зв’язок з історією людства. Когось обурить причина пробудження Девіантів: вічна мерзлота тане не через глобальне потепління. Декого епізоди з Вавилоном. Когось — із майя. Втім, для світу, який прийняв існування Каменів Безкінечності, це все не повинно виглядати так безглуздо.
Інше питання, чи все це могло виглядати по-іншому? Навряд чи. Вся дивина ситуації з Вічними в тому, що незважаючи на неприйняття картини, поява Чжао у світі Marvel — поява повноцінна, не компромісна як раніше, — інакше статися не могло. І все, що від Чжао очікувалося, вона цьому всесвіту віддала.
Як називати нестикування, яке було закладено спочатку? Особливістю? Фільм не для всіх? Останнє навряд чи підходить жанру кінокоміксу, але краса в тому, що Вічні таким особливим, окремим фільмом і є. І якщо відкинути претензії щодо темпу, пульсу і нудьги, і окинути поглядом все, що відбувається у фільмі Чжао, то перед тим, хто дивиться, може проявитися величезний новий пласт всесвіту Marvel, який створила режисерка.
Він не схожий на те, що було раніше і навряд чи вписується у звичні рамки «захоплюючого кіно для всієї родини», натомість станом на 2021-й Вічні виглядають набагато сучасніше за Чорну вдову, та й взагалі всіх останніх зусиль Marvel. І що цілком чудово — природніше. Елементи нового світу (одностатева сім'я, глухоніма супергероїня, емоційність замість рішучості тощо) тут існують ніби так і треба, а не ніби так хоче показати студія, що намагається встигнути за прогресом.
Дилеми, зміни, з якими стикаються Вічні наближають їх до нас, людей та віддаляють від звичних супергероїв. Слідкувати за цим повільним процесом незвично і важко: адже прийшли всі на інше, зате вийти з показу можна з головою, повною довгограючих думок (дратівливих чи філософських менш важливо), а не їх повною відсутністю.

3. Картинка та актори
Візуально фільм Вічні — це Земля кочівників за 200 мільйонів. Тобто великі плани, постійний golden hour, сонце, що б'є в об'єктив, і загальна неквапливість. Неквапливість закладена в дії самих героїв: а як інакше, адже ці тисячолітні істоти за дві з половиною години повинні будуть усвідомити себе заново.
У героїні Анджеліни Джолі - Вічної на ім'я Фіна (вона серед іншого прототип богині війни у древніх греків) від вдивляння в цю екзистенційну прірву трапиться щось на зразок короткого замикання. Хтось піде на зраду, хтось спробує не діяти. Але неминучість вибору боку конфлікту врешті-решт наздожене всіх.
Компанія Вічних у Чжао вийшла досить строкатою, нехай і трохи відмороженою. Джолі, як завжди, не від цього світу, Річард Медден, як і в Грі престолів приймає складні рішення, Кіт Харрінгтон — герой з сюрпризом (як знову-таки в Грі престолів), Сальма Гаєк — страждаюча мати, Кумейл Нанджіані дратує незвичною самозакоханістю, Баррі Кеоган загадковий і небезпечний, інші просто красиві.
Щоб розбавити серйозність цих осіб, було введено суто марвелівський персонаж — потішний, товстенький індус-асистент героя Нанджіані — зірку індійського кіно. Його звуть Карун, і він постійно знімає Вічних для свого документального проекту (привіт відомому методу Хлої Чжао, який інакше ніж жартом реалізувати тут не можна було).

Вічні - вердикт НВ
7/10
Що зрештою буде з фільмом Вічні? Чи стане це кіно — спочатку знедолене — потім культовим? Чи вплине картина Чжао на те, що буде з всесвітом Marvel далі? Поки що не ясно. Але хотілося б, щоб таки вплинуло. Є в цій амбітній супергеройській драмі, в її реалізації, окрім відомих проблем, щось величне та справжнє.
Щось нарешті авторське.
Вічні
Eternals
2021 рік
США
Режисер — Хлоя Чжао
У головних ролях: Джемма Чан, Річард Медден, Кумейл Нанджіані, Лія Макх’ю, Брайан Тайрі Генрі, Лорен Рідлофф, Баррі Кеоган, Дон Лі, Гіл Бірмінгем, Харіш Патель, Кіт Харінгтон, Сальма Гаєк та Анджеліна Джолі та інші.