«Перекроювання списків». Довженко-центр повідомив, що Український культурний фонд відмовився фінансувати фестиваль Німі ночі
Наглядова рада Українського культурного фонду 21 травня повідомила Довженко-центр про відхилення заявки на фінансування Фестивалю німого кіно та сучасної музики Німі ночі. Також раптові відмови отримали десятки інших заявників на гранти УКФ.
Як повідомляється в офіційній заяві Довженко-центру, «таке тотальне й невмотивоване перекроювання Наглядовою радою рейтингових списків, складених експертами, сталося вперше».
У Довженко-центрі додали, що їхній проект отримав 9 позицію в рейтингу програми Знакові події за результатами оцінювання експертами, був схвалений дирекцією УКФ і перебував на етапі проведення переговорних процедур. «Відсутність обґрунтування рішення Наглядової ради, прийнятого з перевищенням повноважень, нехтування оцінками експертів, порушення порядку і термінів відбору є свідченням впровадження практики ручного управління і руйнуванням прозорих процедур і правил, на яких базувалася діяльність УКФ попередні три роки», — підкреслили у Центрі.
У заяві також цитується уривок з рішення УКФ, що свідчить про його безапеляційність: «Через велике навантаження Фонд не надає додаткових роз’яснень щодо причин відхилення та не приймає апеляції на рішення Наглядової ради».
«Ми вважаємо рішення Наглядової ради УКФ некомпетентним і необґрунтованим, прийнятим з перебільшенням повноважень, закріплених за нею Законом України „Про Український культурний фонд“ та з порушенням Порядку проведення конкурсного відбору проектів. Таке рішення є втручанням в прозорі процедури прийняття рішень УКФ та спробою підміни незалежної експертизи позицією наглядової ради», — заявили у Довженко-центрі та закликали втрутитись Міністерство культури та інформаційної політики.
Німі ночі — єдиний в Україні та найбільший у Східній Європі фестиваль архівного кіно, що досліджує, переосмислює та презентує українське і світове німе кіно через музику сучасних авторів. Фестиваль започатковано в Одесі у 2010 році, у 2012 Довженко-центр став його постійним організатором. За 11 років існування фестивалю українська публіка побачила десятки фільмів, серед яких знана класика і стрічки, що вважалися втраченими.
За ці роки партнерами фестивалю виступали кіноархіви Великої Британії, Німеччини, Франції, Швеції, Естонії, Австрії, Японії. Над створенням саундтреків до фільмів працювали імениті і молоді композитори та виконавці з України, Білорусі, Азербайджану, Австрії, Польщі, Чехії, Франції, Великої Британії, Японії, США.
Нагадаємо, у квітні відома громадська діячка і журналістка Лариса Мудрак стала главою Українського культурного фонду.