До Міжнародного дня кіно. Дев’ять українських фільмів, які здобули нагороди престижних міжнародних кінофестивалів
Сьогодні, 28 грудня, у світі відзначають Міжнародний день кіно. НВ розповідає про українські фільми, які вибороли нагороди найпрестижніших міжнародних кінофестивалів.
Протягом останніх років відбується справжній Ренесанс українського кіно. Вітчизняні стрічки почали не тільки активно виробляти. Фільми почали все активніше представляти Україну на міжнародних кінофестивалях, зокрема і фестивалях класу А (їх згідно із переліком Міжнародної федерації асоціацій кінопродюсерів — 15-ти конкурсів ігрового кіно та п’ять документального та короткометражного кіно).
Для порівняння, якщо у 2011 році за підтримки держави в національний прокат вийшов лише один український фільм, то у пандемічному 2020 році показали вже 40 фільмів. За словами міністра культури та інформаційної політики Олександра Ткаченка, «2021-й може похизуватися аж 79 українськими стрічками, що були профінансовані державою».
З нагоди Міжнародного дня кіно НВ згадує дев’ять українських фільмів, які отримали нагороди міжнародних кінофестивалів класу А протягом останніх восьми років.
Стоп-земля, 2021 рік
І хоча українська прем'єра ігрової стрічки режисерки Катерини Горностай Стоп-земля відбудеться аж 20 січня 2022 року, фільм вже отримав нагороду Берлінського кінофестивалю — Кришталевий ведмідь за найкращий повнометражний фільм від Юнацького журі конкурсної програми.
Сюжет: Фільм названий на честь гри, за правилами якої ведучий із зав’язаними очима намагається зловити і на дотик впізнати гравців, які зовсім йому у цьому не допомагають. До того ж під час цієї розваги легко набити синці. Гра і є метафорою фільму про болючий підлітковий вік, коли людина шукає себе, друзів, перше кохання і власний шлях у житті.
Бабин Яр. Контекст, 2021 рік
У 2021 році на Каннському кінофестивалі Бабин Яр. Контекст Сергія Лозниці знятий у ко-продукції із Нідерландами визнали найкращою документальною стрічкою.
Сюжет: У фільмі розповідають про Голокост за допомогою архівних кадрів про німецьку окупацію України та наступне десятиліття.
Погані дороги, 2020 рік
У 2020 році художній фільм Наталії Ворожбит Погані дороги отримав нагороду за кращу новаторську картину в секції Тиждень критики на Венеційському міжнародному кінофестивалі.
Сюжет: Стрічка складається із п’яти різних новел та описує події, що відбуваються з українськими мешканцями та військовими на Донбасі на фоні російсько-української війни.
Із зав’язаними очима, 2020 рік
У 2020 році повнометражний ігровий дебют Із зав’язаними очима Тараса Дроня визнали найкращим фільмом конкурсу перших і других фільмів Варшавського кінофестивалю.
Сюжет: Події стрічки розгортаються в сучасній Україні після закінчення війни. Головна героїня Юля — молода спортсменка боїв без правил, яка втратила свого нареченого на війні. Дівчина залишає спорт і починає нові стосунки, щоб звільнити себе від ролі вдови героя війни, яку нав’язує їй суспільство.
Мої думки тихі, 2019 рік
У 2019 році дебютний художній фільм режисера Антоніо Лукіча Мої думки тихі став лауреатом Карловарського фестивалю. Його відзначили спеціальною нагородою журі фестивалю в секції На Схід від Заходу.

Сюжет: У стрічці розповідають про молодого звукорежисера Вадима. Зазнавши безліч невдач в роботі та особистому житті, він отримує шанс розпочати все спочатку.
Кохання, 2019 рік
У 2019 році анімаційний фільм Кохання Микити Лиськова виграв Головний приз анімаційного конкурсу Талліннського кінофестивалю Темні ночі.
Сюжет: Це німий анімаційний фільм про стосунки між людьми. Стрічка складається з епізодів, не пов’язаних між собою сюжетно і стилістично, які мають єдиний настрій та єдиний сенс.
Атлантида, 2019 рік
У 2019 році художній фільм Атлантида режисера Валентина Васяновича отримав головну нагороду секції Горизонти Венеційського кінофестиваля — Найкращий фільм, а також став володарем спеціального призу журі на міжнародному кінофестивалі в Токіо.
Сюжет: Це драма-антиутопія про події майбутнього, коли Україна повертає до свого складу окупований Донбас, але вже непридатний для життя.
Донбас, 2018 рік
У 2018 році художній драматичний фільм Донбас режисера Сергія Лозниці отримав приз на Каннському фестивалі за Найкращу режисуру у програмі Особливий погляд, а також став фільмом-відкриття конкурсної програми фестивалю.
Сюжет: Тринадцять коротких сюжетів стрічки показують життя на окупованих територіях. За основу сценарію фільму взяті аматорські відеоролики, зняті на окупованих територіях і відібрані режисером. НВ назвало військову драму Донбас документом епохи.
Плем’я, 2014 рік
Художня стрічка Плем’я режисера Мирослава Слабошпицького отримала одразу чотири нагороди Каннського кінофестивалю, зокрема за Найкращий дебютний фільм. На кінофестивалі у Сан-Себастьяні фільм виборов приз глядацьких симпатій.
Сюжет: Головний герой, якого грає актор з порушеннями слуху, потрапляє у спеціалізовану школу-інтернат для підлітків з вадами слуху, де на нього чекають випробування злочинного світу і навіть перше кохання. У фільм знімалися актори з вадами слуху.
Текст: Анна Дікун