Варто підписатися. Instagram-блоги про українське мистецтво та культуру
НВ ділиться списком блогів, які популяризують українську культуру, традиції та мистецтво.
Під час Другої світової війни один з міністрів Великобританії запропонував збільшити видатки на оборону за рахунок урізання фінансування культури, на що Вінстон Черчилль, тодішній прем'єр-міністр країни, відреагував словами «А за що ми тоді воюємо?». Чи була насправді сказана ця репліка Черчиллем, досі точаться суперечки, але багато експертів, діячів, активістів та міністрів апелюють до того, що культура народу — ще одна необхідна і важлива зброя у війні.
Українська історія наочно демонструє, що вітчизняна культура та мова протягом віків зазнавали утисків зі сторони Росії - Валуєвський циркуляр, Емський указ, репресії, знищення української інтелігенції, Розстріляне Відродження, спроби придушити рух шістдесятників-дисидентів та багато інших прикладів.
Ділимося підбіркою Instagram-блогів, у яких легкою та доступною мовою розповідають про вітчизняну літературу, музику, живопис та інші напрямки мистецтва, адже у часи війни Росії проти України особливо важливо підтримувати національну культуру.
Museums of Ukraine
Цей блог часто вважають офіційним акаунтом українських музеїв, проте це не так. Його авторка — дівчина родом з Луганщини, яка цікавиться живописом та культурою. До початку повномасштабної війни Росії проти України у блозі вона розповідала про різноманітні музеї, виставки та експозиції, фортеці та замки, ділилася естетичними фото. Після 24 лютого на сторінці авторка почала публікувати контент на підтримку України, у тому числі поширювати гостросоціальні малюнки сучасників.
Krapka.Krapka
Поетка і копірайтерка з Києва Софія оголосила себе «амбасадоркою усього українського» і у своєму блозі підтверджує це звання, розповідаючи про українську культуру, мову, історію, мистецтво та його методи інтеграції у сучасні реалії. Також вона веде TikTok, в якому у коротких відео розповідає про важливі історичні події української культури, а також про визначних осіб.
Ірина Побідаш — Я, ти і книги
У своєму блозі кандидат філологічних наук та викладачка КПІ Ірина Побідаш розповідає про літературу, особливу увагу приділяючи українській. Вона регулярно влаштовує міні-лекції, опитування, літквести та ділиться порадами, як саме читати того чи іншого автора, щоб повністю його відчути та зрозуміти.
Постріл
Блог у Instagram, який розповідає про українську літературу: ділиться поезією, тематичними підбірками, фактами з біографії митців.
Серпанок
Ще один блог, присвячений українській літературі. В ньому публікують українську поезію, факти з біографії митців та історії, а також рецензії на книжки.
Квартира 23
Блог для натхнення, який популяризує українську музику та поезію — класичну і сучасну. Автори діляться як популярними, так і маловідомими віршами.
hey_whatsart
Марія Дячук — культурологиня, яка розповідає про образотворче мистецтво, веде подкаст та проводить лекції на різні тематики, такі як тіло, символізм, тварини, алкоголь в історії живопису, як дивитися картини та розуміти їх та багато інших.

Олена Зарецька
Художниця Олена Зарецька — онука українських художників-дисидентів Алли Горської та Віктора Зарецького. У блозі ділиться власними роботами та думками.
the_mysteztvo
Мистецтвознавиця Олена Полякова у жартівливій манері розповідає про українське та світове образотворче мистецтво, проводить розбори міфів, а також створює актуальні меми на основі відомих картин.
Уляна Явна
Блогерка займається колекціонуванням старовинних вишитих сорочок та килимів. У своєму Instagram вона розповідає про особливості створення цих речей, вишивки, орнаментів, ділиться цікавими історичними фактами та красивими фото.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, які пам’ятки української культури постраждали через вторгнення Росії та куди повідомляти про них. Під час повномасштабної війни Росії проти України окупанти завдають шкоду не тільки життям людей, житловим будинкам та інфраструктурі міст, але і українському мистецтву.
- «Молоде вино в старі міхи». Чому культуру потрібно рятувати від Мінкульту та інших радянських інституцій — інтерв'ю Жадана з Курковим
- «Бо хто за що, а ми — за незалежність». Крилаті вислови Ліни Костенко про Україну, мову та життя, які актуальні і сьогодні
- Мистецтво війни. Nova Opera представить у Львові гра[н]д-оперу про нелегкий шлях до перемоги