Фонтан виснаження. У Києві презентували проєкт українського павільйону на Венеційській бієнале
У Києві, у галереї The Naked Room, відбулася презентація проєкту українського павільйону на 59-й Венеційській бієнале сучасного мистецтва Фонтан виснаження. Висока вода.
За основу проєкту взяли ідею Фонтану виснаження художника Павла Макова, яка з’явилась в 1995 році як відповідь на екологічну та управлінську кризу у Харкові. «Ця ідея з’явилася в моїй голові в 1995 році. Це була моя відповідь на ситуацію безпосередньо в Харкові, та і в країні в цілому. У Харкові на той час жоден з фонтанів влітку не працював, і мене це привело до думки, що це виснаження, це відсутність сили, наснаги доводити навіть у влади те, що вона існує», — розповів він.

Придуманий Маковим артоб'єкт — піраміда із мідних воронок, кожна з яких розщеплюється двома трубками та передає воду у нижні воронки — так і не був повною мірою реалізований. Хоча за цей час художник використовував елементи цієї концепції в своїх ескізах, книгах, грі тощо. Маков час від часу повертався до своєї ідеї і виставляв частково реалізований проєкт у Харкові, Києві, Львові. Однак, за словами художника, «він ніколи не працював як фонтан, там ніколи не була присутня вода».

Тому кураторська група у складі Єлізавети Герман, Марії Ланько і Бориса Філоненка вирішили надати ідеї Макова нових масштабів та показати її у Венеції. «На наш погляд, ця робота є великим мистецьким твором, який залишився доволі маргінальною ідеєю. Павільйон на Венеційській бієнале є шансом зробити цю роботу видимою», — заявила на презентації проєкту Ланько.
Крім того, на презентації було представлено артефакти, що показують еволюцію проєкту. Частина з них буде доповнювати сам Фонтан у павільйоні в Венеції. «Світ за ці останні 27 років змінився достеменно. Сьогодні ми маємо зовсім інший світ, інші стосунки, практично іншу якість відносин у світі. І, на жаль, на мій погляд, Фонтан виснаження перетворився з локальної відповіді на ситуацію в Харкові або Україні на серйозний символ того, що зараз твориться у світі. Мова не тільки про виснаження матеріальне, йдеться про виснаження на всіх рівнях, на психологічному так само», — підкреслив Маков.

За словами представників бюро Форма, які відповідають за архітектурне рішення павільйону, Фонтан виснаження у Венеції буде наповнений водою. «Ми маємо справу з дуже складним приміщенням, тому що по суті це перехрестя. Павільйон має п’ять точок входу і виходу, і може бути початковою або кінцевою точкою відвідування всієї експозиції. Це дуже складне приміщення, але цей недолік ми з командою змогли використати…і зробити, щоб фонтан став місцем, де відвідувачі зможуть зупинитися, зробити паузу, послухати воду, зробити певну медитацію», — розповіла Ірина Мірошнікова.

Венеційська бієнале — одна з найбільших виставок сучасного мистецтва. Відбувається раз у два роки. У 2022 році пройде з 23 квітня до 27 листопада. У межах бієнале проводяться також Венеційський кінофестиваль та Венеційський фестиваль архітектури. Україна бере участь у бієнале з 2001 року.