ВЕСЬ СВІТ —
ТЕАТР
Сцена 2021: глобальна криза, прискорений розвиток ІТ-технологій, перехід в онлайн і переселення багатьох театрів у смартфон. А у вашому вже є такий? Якщо ще немає, почніть зі спектаклів українського проєкту «Театр 360 градусів» — отримаєте море нових відчуттів.
Ми спостерігаємо стрімке перетворення економіки і фінансової сфери. Плюс прискорений розвиток ІТ-технологій, наприклад, мобільного зв'язку, робототехніки, аддитивних виробництв (3D-друк), віртуальної і доповненої реальності. А онлайн-робота, навчання і спілкування для багатьох з нас стали нормою життя.
Чудовий новий світ
І в ньому — такі ж дивовижні можливості для дозвілля. Онлайн-вечірки з друзями під електронну музику, де головне — не акустичні інструменти, а комп'ютерні технології. Віртуальні подорожі світом і онлайн-екскурсії музеями.

Виявилося, що креативних рішень в карантинних умовах безліч. Навіть один з найяскравіших фестивалів у світі Burning man в 2020 році вперше пройшов онлайн.

А Лондонський симфонічний оркестр запустив онлайн-програму Always Playing.

У нас в країні, наприклад, в травні минулого року був успішно реалізований в Борисполі спільний проєкт Київстар і «Планета Кіно» під назвою «Залишайтеся на «Домашньому»: дивіться кіно на балконі». Того ж літа українська рок-група БЕZ ОБМЕЖЕНЬ за підтримки Київстар стартувала з великим туром Безпечних Автомобільних Концертів по всій Україні. Концерти проходили на великих автопарковках, а шанувальники групи дивилися виступ зі своїх автомобілів.
Що вже говорити про театри! Через карантинні заходи багато з них перейшли в режим «великого антракту», а в тих, які продовжували працювати, були введені суворі обмеження за кількістю глядачів. Наприклад, Віденська державна опера творчо підійшла до вирішення питання соціальної дистанції, позначивши її в залі для глядачів за допомогою... горщиків з квітами. А в київському Театрі на Подолі для цього були використані полотна з репродукціями і цитатами відомих письменників, розміщені на стільцях у залі.

На тлі того, що відбувається, вихід для багатьох театрів в онлайн-простір став цілком логічним рішенням. Наприклад, один з найстаріших і найбільш консервативних театрів світу «Комеді Франсез» запустив онлайн-проєкт під знаковою назвою «Комедія триває». А Одеський оперний театр виклав у відкритий доступ запис свого спектаклю «Трубадур».
Операція «Діджиталізація»
Один з яскравих прикладів злиття театру й інноваційних технологій — арт-проєкт «Театр 360 градусів», створений у 2020 році відомою українською актрисою, ведучою Радіо НВ Дашею Малаховою і продюсером Наталею Чижовою.
Рівно рік тому, — розповіла Даша Малахова, — під час першого локдауну, я переглядала міжнародні проєкти, адже доступ до вистав відкрили майже всі провідні світові театри. Паралельно подивилася, що робили українці, і тут було все сумно. Захотілося зробити проєкт, за який не буде соромно.

Уже було зрозуміло, що близько року театри працюватимуть в обмеженому режимі, а зараз розумію, що навіть довше. Так почався розвиток проєкту. Я зв'язалася з Наталею Чижовою, оскільки бачила, що вона займається технологіями VR. Тоді мені здавалося, що театр можна зробити у VR-форматі. Але з часом ми з Наталею сформулювали ідею, що театр повинен бути доступним, і відмовилися від спеціальних гаджетів, які будуть потрібні для перегляду вистав. Таким чином ми вийшли на дуже якісні відеоверсії зі своїми фішками, які можна дивитися де завгодно і коли завгодно, де є доступ до мережі інтернет.
Цілком логічно, що саме Київстар став одним з головних друзів театрального проєкту, який вимагав колосальних вкладень сил і засобів.
Павло Даніман
Ми відразу відчули, що цей проєкт відповідає тим цінностям, які ми сповідуємо в нашій роботі, — прокоментував маркетинг-директор Київстар, Павло Даніман. — Просто ділилися найкращим — з близькими, друзями, родиною. Завдяки сучасним технологіям, спочатку мобільному зв'язку, а тепер мобільному інтернету 4G, ми можемо спілкуватися, вчитися, працювати, дивитися і навіть створювати кіно в своєму телефоні. Однак ще ніхто не надавав можливості відвідати культовий театр зі свого смартфона.

Такий технологічний, культурний проєкт просто не міг відбутися без підтримки телекомоператора №1.
Побачити унікальну постановку можна практично в будь-якому куточку країни, адже у Київстар найбільша мережа покриття 4G. Вона охоплює територію, на якій проживає 87% населення України.
Першим відеоспектаклем арт-проєкту став «Камінний господар» від Театру на Подолі — інтерпретація драми Лесі Українки, представлена одеським режисером Іваном Уривським. У цій дебютній роботі «Театру 360 градусів» організатори використовували 3D-копії акторів і декорацій.

За 10 днів безкоштовних онлайн-показів, які відбулися восени 2020 року, відеоверсію вистави подивилися понад 40 тисяч українців.
Квітнева прем'єра для всієї родини
1 квітня 2021 року, в день народження М. В. Гоголя, команда «Театру 360 градусів» представила світу свій другий відеоспектакль — «Шинель», поставлений за мотивами однойменної повісті. Протягом 10 днів його показують всім охочим абсолютно безкоштовно.
Даша Малахова
Почали ми з досить артхаусної вистави, потім зрозуміли, що хотілося б зробити проєкт для всієї родини, — підкреслила Даша Малахова. — Тому ми вибрали «Шинель» — спектакль, який з дорослих робить дітей, з дітей — дорослих. Він нагадує дорослим емоції, які давно забуті, особливо зараз, коли залишається не так багато часу думати про хороше. А дітям ставить досить серйозні та цікаві запитання: співчуття, добра, взаєморозуміння, булінгу.
Оскільки зйомка театрального продукту вимагає особливого підходу, для команди проєкту важливо було зберегти в роботі «обличчя театру», а не зробити фільм.
Валерія Федотова
Є моменти, які неможливо передати по-театральному, адже театр — це зовсім інший вид мистецтва, — ділиться режисер вистави «Шинель» Валерія Федотова. — А є речі, які, навпаки, в театрі не підкреслиш, на відміну від відеоверсії. Це дуже цікава можливість для вистави розкрити себе для глядача в двох різних проявах, світах, зокрема в інших містах і країнах.
Валентин Кондратюк
А режисер відеоверсій вистав Валентин Кондратюк розповів про особливості зйомки:
Насамперед світло в театрі виставлене під глядача, який сидить у залі. Ми ж знімали збоку, а в попередньому проєкті і ззаду. Для того щоб знімати з будь-якого місця, потрібно було переробляти характер світла, тобто досвічувати героя ззаду, збоку. Все це було досить непросто, оскільки при цьому потрібно було зберегти малюнок, закладений режисером вистави.
Музику для відеовистави «Шинель» створили композитори Олександр Філоненко і Дмитро Авксентьєв. У цій роботі акцент зроблений на сучасному саунді та поєднанні електронного звучання з класичним. За словами організаторів, завдяки тому, що саундтреки були записані прямо в театральному залі, глядач зможе почути в своїх в навушниках акустику театру і відчути ефект присутності.
Як і в будь-якому візуальному творі — музика покликана підкреслити і до кінця розкрити суть того, що відбувається, — зазначив Олександр Філоненко. — Тому завдання композитора номер один — створити єдине ціле і посилити емоційний ефект. Мені здається, у нас вийшло.
Подивитися виставу можна до 11 квітня включно і абсолютно безкоштовно. Варто тільки зареєструватися на сайті проєкту, а потім, в обраний день перегляду, перейти за посиланням і зануритися в світ сучасного українського театру в своєму смартфоні. Вибір часу і місця перегляду за вами.
Наша головна мета, — відзначають творці проєкту, — зробити український театр доступним для кожного. Не важливо, де ви, і що робите — все, що потрібно для перегляду наших відеовистав, — гаджет з екраном і якісне інтернет-підключення. Щоб відвідати «Театр 360 градусів» потрібен тільки мобільний телефон або комп'ютер і підключення до 4G.
Театральний квітень розпочався з відмінної прем'єри, яку ви ще встигаєте подивитися до кінця цих вихідних завдяки 4G від Київстар. Приємного перегляду!