За коханим у ніч. Рецензія на українську комедію Скажене весілля 3
В український прокат вийшов фільм Скажене весілля 3 — продовження пригод сім'ї Василя та Галини Середюків, їхнього численного потомства, а також деяких жителів вигаданого міста Яблунівка.
Набір продюсерів і сценаристів тут той самий, що і в попередніх фільмах серії, а ось ім'я режисера інше: цього разу картину зняв відомий за кількома стрічками в жанрі молодіжного хоррора (Штольня, Тіні незабутіх предків) Любомир Левицький.
Але зміна головної людини на майданчику не вплинула на зміну концепції: перед нами все та ж неспроможна спроба посміятися над придуманою заново українською дійсністю.
1. Сюжет

З останнього весілля (старша дочка Наташа вийшла заміж за бізнесмена з Києва) пройшло чотири роки. В Яблунівці неспокійно: Василь Середюк переживає кризу середнього віку і потихеньку втягує в свою депресію всіх навколо. Спочатку дружину, яка вирішує відвести чоловіка до ворожки, потім сусіда, який в результаті вирішує піти з сім'ї, потім і єдиного сина.
Останній якраз вирішив приголомшити батьків новиною: він одружується з дочкою циганського барона Радою. З огляду на неприязнь Середюків до всіх представників не білої раси, поводити себе і Василь, і Галина починають по-старому: вони все псують. Криза в їхніх відносинах тільки підсилює цей ефект. Надає їхній поведінці руйнівного, хаотичного характеру, людей, що заплуталися в житті.

2. Сценарій, драматургія
Варто відразу обмовитися, що сатира, спрямована на цілу націю — жанр почесний і важливий. Сміятися і плакати над собою необхідно. Найближчим прикладом у випадку з фільмом Левицького може послужити фільм Гірко! Жори Крижовнікова 2013 року випуску. Там режисер, сценаристи і актори самовіддано, зворушливо і смішно пройшлися по деяким поведінковим шаблонам представників свого народу.
Приводом для сміху того разу, як видно з назви, теж було весілля. Просто тому, що весілля — масовий захід, де офіційна частина стикається і поступово в процесі цього зіткнення програє неофіційною. У цьому програші розкривається цікаве, сучасне.
У фільмі Скажене весілля 3 (порядковий номер насправді може бути будь-яким: всі частини більш-менш однакові) автори спробували зчитати цю концепцію і, грунтуючись на ній, зняти свою версію подій — c нашими національними особливостями і стереотипами, але страшно промахнулися. А можливо просто і не хотіли потрапляти в десятку.
Справа в тому, що реальність, яку малюють у Весіллях хоч і нагадує українську, але не має з нею нічого спільного. Це така квазиідеалістична картина недружньої країни з помірно багатими жителями і з фальшивою естетикою, що нагадує шоу-бізнес нульових (герої Весіль ніби живуть в музичних кліпах і передачах тих років). Що не повинно дивувати: звідти родом і там досі пір знаходяться в думках і Юра Горбунов, і Потап — деміурги цього всесвіту.
Тому і образливе Скажене весілля не для представників нацменшин або багатих чоловіків за 40 (вони тут супутні жертви), а для самих українців. Наша реальність інша, наші проблеми інші, люди в наших селах не їдять пончики з кондитерських на сніданок і не ховають 500 гривень в будинку, який виглядає на мільйон.

Оскільки у Весіллі немає справжніх нас, там немає і смішних жартів, і захоплюючих сюжетних ліній.

3. Картинка й актори
Проблема не тільки в фальші й відсутності необхідної будь-якій справжній сатирі правди життя, але і в реалізації самої історії. Грубо кажучи, в мізансценах, в репліках. Перед нами дуже лінива комедія, де мляво використовується застарілий інструментарій. Адже сюжет про єдиного сина, який вирішив одружитися з дівчиною іншої національності зі своїми особливостями можна зняти смішно і душевно.
Але є в Весіллях якась твердолобість, вперте небажання робити добре. Демонстративна відсутність смаку.
Тому і про акторські роботи говорити не доводиться. Всі тут грають несмішні карикатури на людей. Плюс — на глядачів чекає липкий дотик української естради умовно другої хвилі: Олег Винник, Потап, Надія Мейхер чекають кожен (-на) за своїм кутом.
Питання: «Звідки у директора краєзнавчого музею звичайного СМТ розкішний (за українськими мірками) будинок і ділянка?», — і для третього фільму залишається актуальним.

Скажене весілля 3 — вердикт НВ
1/10
Криве дзеркало, показане у фільмі Скажене весілля 3, не з розряду смішних. Перед нами не іронічне відображення країни, коментар про її народ, що не чіпає за живе.
Своїм наповненням фільм Горбунова і компанії нагадує, скоріше, передачу Криве дзеркало. Ту саму, яку придумав Петросян і з’явитись в якій не захочеться нікому.
Скажене весілля 3
2021 рік
Україна
Режисер — Любомир Левицький
У головних ролях: Катерина Файн, Назар Задніпровський, Леся Самаєва, В’ячеслав Хостікоєв та інші.