Секретна інформація. П’ять книг про жінок, яких ви не знали
Роль жінки у всіх книжках цього огляду важко переоцінити – вона або помагає чоловікам стати героєм, або сама бере ініціативу (а часом і зброю) в свої руки.

І лише історичні зміни, які втручаються в її плани, можуть зробити трохи довшим шлях до її самовдосконалення.
Бернгард Шлінк. Ольга. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2019
Новий роман автора відомого Читця, розповідає про життя і кохання жінки, змушеної йти проти забобонів свого часу, і чоловіка, засліпленого мріями про власну велич і владу. Їх нечасті зустрічі на краю прірви, куди незабаром має обрушитися весь світ, дали початок нового життя і нової легенди. Їй судилося пройти крізь роки великих потрясінь, щоб воскреснути в листах, мріях і спогадах, де всі помилки будуть виправлені, а вина - прощена і забута. Сюжет в принципі простий - бідна дівчина, горда і цілеспрямована, любить багатого і розбещеного юнака. Юнак живе майбутнім, мріючи про подвиг в далеких країнах, Ольга потрібна йому більше, як слухач, захоплений глядач його дій, які в підсумку обертаються для нього плачевно.

«Я б залюбки зробила з тобою багато чого. Потанцювала, покаталася на ковзанах і санчатах, пішла збирати гриби й чорницю, почитала тобі вголос і послухала, як читаєш ти, заснула і прокинулася поруч із тобою, вирушила у подорож потягом і бричкою, а потім зупинилася в готелі, як багатії. Я не хотіла їхати з тобою до Арктики. Однак тепер залюбки опинилася б поруч із тобою, навіть попри смертельний холод на кораблі, в хижці чи навіть у наметі або й печері. Ми б зігріли одне одного».
Карен Клівленд. Секретна інформація. – Х.: Фабула, 2019

За сюжетом цього психологічного трилеру стається те, що має статися, коли прагнеш дізнатися більше, ніж треба. Але чи може бути інакше, якщо героїня роману Карен Клівленд - молодий аналітик контррозвідки ЦРУ, яка має невідкладне завдання - розкрити керівників мережі російських «сплячих агентів» у Сполучених Штатах. «Я звикла до цих незавершених фраз і багатозначних натяків. Я завжди підозрюю, що хтось підслуховує нашу розмову. Росіяни. Китайці. Ось чому, коли виникає якась проблема, Метт телефонує першим і висловлюється обережно. Я не хочу, щоб вороги знали особисті подробиці, пов’язані з нашими дітьми. Називайте мене параноїчкою або звичайним працівником ЦРУ».
Отримавши доступ до комп’ютера особи, яка, скоріш за все, є резидентом, наша героїня виявляє секретні досьє російських агентів, які перебувають на території США під глибоким прикриттям й очікують сигналу до дії. Але при цьому вона виявляє дещо більш жахливе, ніж шпигунська мережа! Відтепер її робота, чоловік, навіть її четверо дітей опиняються під загрозою. Героїня стикається з болісним вибором між лояльністю та зрадою, вірністю присязі та підступністю, любов’ю та підозрою.
Тимофій Гаврилів. Гарні дівчата. – Л.: Видавництво Анетти Антоненко, 2019


Нова книжка цього автора – це щемка, лірична, по-справжньому любовна проза. При цьому справа навіть не в «гарних дівчатах», а в нас самих, поганих. Які чи то забувають своє кохання, чи то не вміють його вчасно розпізнати. «Віка асоціюється в мене з цвітінням перших дерев, відтак літо, а на початку осені вона одночасно зі шкільним дзвоником, який кликав до навчальних приміщень, кудись зникає. Ми всі кудись зникаємо».
Власне, саме зниканню й присвячена тематика цих оповідань – себе любого, колишнього життя, цілої країни, якої вже ніколи не буде, і слава Богу, «гарних дівчат», які перетворюються або на спогади, або на старих мегер біля під’їзду. І винні в цьому не інопланетяни чи інфляція, які поглинули і батьківські заощадження і дитяче кохання, про що мова у програмовому оповіданні цієї збірки, а дещо інше, більш нутряне і глобальне. При цьому будь-які сюжети, герої, мотиви чи нюанси в автора набувають мало не біблійської ваги, хоч би про що були його оповідання – пиття води з колонки, футбольну кар’єру Пеле чи історію родини. «У тьмяному, приглушеному внутрішньому освітленні поодиноких ресторанчиків сиділи самотні відвідувачі, мов нерухомі манекени; в одному за довжелезним столом з масивного дерева розмістився гурт чоловіків, наче апостолів за трапезою».
Ирина Потанина. Фуэте на Бурсацком спуске. – Х.: Фолио, 2018

До того часу, як у приміщенні театру, про який мова у цьому ретроромані, відбувся сумнозвісний «процес СВУ», залишалося не так вже й багато. Тож поки, за сюжетом, тут заплановано грандіозну прем’єру першого в радянській Україні «справжнього радянського балету». «Со всех сторон столицы, нервно заслоняясь от снега или счастливо подставляя ему лицо, оживленно переговариваясь или тихонько нашептывая что-то нежное, толпой, парами или поодиночке почтенная публика пробиралась к Национальному театру оперы и балета. Долгожданная премьера должна была состояться при любой погоде».
Утім, 1930-го року хмари скупчилися не лише в політиці, і довгоочікувана прем'єра затьмарюється вбивством. Розслідувати її випадає абсолютно випадковим людям: театральному критику, тендітній балерині, відрахованому з робітфаку студенту та юній бібліотекарці. Тож така строката команда волею авторки перетворюється на слідчу групу. При цьому навіть найменша помилка може коштувати кожному з них життя, а шансів дізнатися правду майже немає.
Валентин Бадрак. Успішні жінки в чоловічому світі. – К.: Брайт Букс, 2018

Книжка відомого аналітика – це історії про переконливі перемоги жінок над тими обставинами, що пропонувало їм сучасне до них суспільство, про жіноче обличчя успіху. Автор впевнений, що їхній досвід може використовуватися для моделювання власних досягнень. Справді, героїні з різними долями й життєвими траєкторіями виділяються нестандартним мисленням і вражаючими результатами.
Що спільного у стратегіях Клеопатри та княгині Ольги, Катерини ІІ та Марії Склодовської-Кюрі, Лесі Українки й Коко Шанель, Агати Крісті та Мерилін Монро або Маргарет Тетчер? Як їм удалося стати успішними й досягти всесвітньої слави? Про це й можна дізнатися з книги. А ще – вибудувати власну стратегію успіху. Бо нині, хоча світ і змінився, проте жінці буває так само важко зайняти гідне місце в суспільстві.
Слідкуйте за найцікавішими новинами з розділу НВ STYLE в Facebook