Розчарування й несподівані нагороди. Продюсер ОМКФ Юлія Сінькевич про підсумки Берлінале-2019

19 лютого 2019, 08:15

Генеральний продюсер Одеського міжнародного кінофестивалю Юлія Сінькевич - про підсумки Берлінале 2019 спеціально для НВ STYLE.

НВ
Фото: НВ

69-й Берлінський кінофестиваль вже історія. І запам'ятається він, в першу чергу, не цікавою програмою, а тим, що став останнім для свого багаторічного директора Дітера Коссліка. Який, судячи з усього, свій фінальний акорд на Берлінале вирішив поставити явно не захоплюючим конкурсом - багато гостей і критики з усього світу відзначали, що цього року програма Берлінале була чи не найбільш тьмяною за останнє десятиліття.

Відео дня

Але почнемо з головного. Золотий ведмідь на Берлінале 2019 дістався ізраїльському режисерові Надаву Лапіду і його картині Синоніми - не явному фавориту, але як мінімум одному з тих кількох фільмів, яким пророкували високі нагороди. Головний герой Синонімів - ізраїльтянин, який переїжджає до Парижу і, вирішивши перетворитися на француза, відмовляється від свого громадянства, сім'ї, мови. Драма автобіографічна, її головною темою режисер називає пошук самоідентичності та складні взаємини людини з її минулим. До речі, це третій повний метр Лапіда і перший його фільм, який отримав таку високу нагороду. Не дивно, що тепер режисера називають відкриттям фестивалю для широкої публіки.

Надав Лапід (Фото: ЕРА)
Надав Лапід / Фото: ЕРА

Гран-прі фестивалю журі присудили картині Милістю Божою Франсуа Озона, заснованій на реальній історії католицького священика, якого звинувачували в розбещенні неповнолітніх прихожан. Фільм побудований на історіях дорослих чоловіків, які в дитинстві стали жертвами сексуального насильства в католицькій школі. Відомий провокатор Озон в цій картині обмежився не сміливими рішеннями, а тихим обуренням - він немов переосмислює роль чоловіка в сучасному суспільстві, досліджуючи його вразливість. Шанувальники режисера можуть не зрозуміти і, відповідно, не прийняти такого роду відхід Озона в соціальність. Але факт залишається фактом: на Берлінале Милістю Божою спочатку виділявся серед своїх суперників саме цим.

Нагороду за кращу режисуру цього разу отримала Ангела Шанелек за драму Я був удома, але..., і це, мабуть, найбільш спірний момент в рішеннях журі. Фільм-головоломка, кадри якого починають складатися в єдину картину тільки ближче до кінця, багатьом видався надто затягнутим і статичним. З іншого боку, саме ця розміреність в дослідженні складних відносин між поколіннями і принесла режисерові перемогу.

ЕРА
Фото: ЕРА

Срібний ведмідь за кращий сценарій цьогоріч дістався картині Піраньї Неаполя (сценаристи-співавтори - Мауріціо Брауччі, Роберто Савіано і Клаудіо Джованнезі, який є і режисером фільму). Кримінальна драма про мафію і неаполітанських підлітків, які мріють стати королями злочинного світу, знята за всіма правилами жанру. Але нагороду за кращий сценарій фільм отримав абсолютно заслужено - не дарма ж одним із співавторів став Роберто Савіано, відомий італійський письменник, журналіст і дослідник сучасної мафії, який через погрози після своїх розслідувань вже багато років живе під охороною спецслужб.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Додам, що багатьох здивувала відсутність серед переможців фільму Гарет Джонс польської режисерки Агнешки Холланд. Серед критиків і глядачів він викликав неоднозначні відгуки. Але, разом з тим, виділявся на тлі інших картин своїм більш мейнстрімним фокусом. Дивно, що фільм не отримав нагороду - втім, це можна пояснити тим, що журі вирішило піти в сторону більш актуальних на сьогодні тем і підтримати молодих режисерів (за винятком хіба що Озона).

ЕРА
Фото: ЕРА

В цілому, Берлінський кінофестиваль 2019 не здивував, а в чомусь навіть і розчарував. Велика кількість дебютів і невідомих імен в програмі - при цьому не так багато відкриттів і робіт, що дійсно запам'ятовуються. Але все краще, що можна було побачити на Берлінале в цьому році, ми вже відібрали на десятий Одеський міжнародний кінофестиваль - ці картини в Україні можна буде побачити тільки там. А Берлінський кінофестиваль вже готується до наступного року - 70-й Берлінале пройде вже під іншим керівництвом і, будемо сподіватися, з більш цікавою програмою.

Слідкуйте за найцікавішими новинами з розділу НВ STYLE в Facebook

Редактор: Марія Кабацій
Показати ще новини
Радіо NV
X