Три кроки до літературної Нобелівки. Чому у 2021 році лауреатом став Гурна і про що писати письменникам для нагороди — літературознавиця
Лауреатом Нобелівської премії з літератури в 2021 році став танзанійський письменник Абдулразак Гурна. Чому саме він отримав нагороду, розповіла Радіо НВ літературна критикиня, літературознавиця Богдана Романцова.
«Попри неочікуваність імені, нагорода не те, що дуже неочікувана. Він вписується в цей етичний, але й якоюсь мірою консервативний поворот нобелівського журі. Тепер автори, які, по-перше, займають певну етичну позицію, по-друге, пишуть на правильні теми, по-третє, пишуть добре, мають дуже хороші шанси отримати Нобелівку. Навіть якщо вони не дуже відомі і їх не можна назвати першорядними за кількістю читачів у світі», — вважає Романцова.
Премію Гурні вручили «за його безкомпромісне та співчутливе проникнення у наслідки колоніалізму та долю біженця у прірві між культурами та континентами».
«Абдулразак народився на острові Занзібар, однак він емігрував до Британії в молодому віці - у 18 років, і виріс на британській традиції сильної прози. В його текстах дуже багато діалогів, полілогів. Звісно, є важлива тематика і, безумовно, хороші тексти. Однак великою мірою це традиційне письмо. І постколоніальна тема не дуже нова в Нобелівській парадигмі. Вона вже не одне десятиліття існує і нею уже нікого не здивуєш», — зазначила літературна критикиня.
Літературознавиця також додала, що знайомилася з творами Гурна, але в Україні прочитати його роботи буде складно, адже перекладу на українську поки немає.
«Мені пощастило, тому що я читала два його тексти, але не повністю — десь кожен наполовину. Будемо вважати, що один. Це його роман Рай і останній текст Після життя, який я бачила в уривках, і знаю, що про нього писали найбільші літературні ЗМІ. На жаль, поки що немає текстів українською, немає польською. Автор вкорінений дуже сильно в своїй традиції. Однак я думаю, що Нобелівка стане імпульсом для того, аби переклади з’являлися. Тобто нагорода виконує і рекламну функцію», — розповіла Романцова.
Нобелівський тиждень стартував в Швеції 4 жовтня, першими були оголошені лауреати в галузі медицини і фізіології. 5 жовтня став відомий лауреат в області фізики, 6 жовтня — в області хімії, а 8 жовтня оголосили лауретів Нобелівської премії миру.
У зв’язку з пандемією лауреати цього року знову будуть отримувати нагороди в тих країнах, в яких проживають.