П’ять книг про те, що нас чекає в майбутньому. Гід письменника

5 травня 2018, 15:00

Кожен з авторів цих книжок має власну думку щодо нашого майбутнього, в якому доведеться економити не лише на пальному, але й на читанні, як у тому впевнений літературний гід зі світової класики.

Утім, в одному всі вони сходяться: лише знаючи і розуміючи своє минуле, людство зможе більш упевнено спланувати майбутнє, яке може бути цілком щасливим.

Український письменник Ігор Бондар-Терещенко зібрав для НВ STYLE п’ять книг про те, що нас чекає в майбутньому.

Відео дня

Ієн Мортімер Століття змін. – Х.: Фабула, 2018

У підзаголовку до цієї книжки відомого англійського вченого зазначено, що мова про те, "яке століття бачило найбільше змін і чому це важливо для нас", і це не може не знадобитися для майбутнього устрою будь-якого суспільства. Від перемоги над рабством і чумою до фотографії та електронних приладів – цей шлях, яке пройшло людство, розглядається крізь призму важливих відкриттів і вдосконалень. І виявляється, що в XX столітті їх було не більше, ніж у Середньовіччі, коли Коперник припустив, що Земля обертається навколо Сонця, а Лютер розділив християнську церкву на дві. Загалом вибравши слідом за автором п’ятдесят важливих історичних змін, чи можна з точністю сказати, які з них посиляться або зміняться?

"У цьому контексті перед нами відкривається діапазон можливих ви­падковостей, - зауважує автор. - На одному кінці розташоване Стабільне Майбутнє. У цьо­му разі, ми навчимося, як виробляти всю нашу енергію і добрива зі ста­більних джерел, тож суспільство зможе продовжувати жити більш-менш стабільно. На іншому кінці розташована Всесвітня Криза: катастрофа у вигляді Чорної смерті як результат усесвітньої неспроможності знайти заміну викопному паливу, перш ніж воно почне вичерпуватися. На мою думку, обидва варіанти змушують суспільство ставати все більш ієрар­хічним і менш ліберальним".

Паоло Россі. Їсти. Потреба, бажання, одержимість. - Л.: Видавництво Анетти Антоненко; К.: Ніка-Центр, 2018

Буденні жарти, анекдоти та кепкування з проблеми «їжі», як вважає автор цієї книжки, дійшовши з давніх часів аж до нашого техногенного сьогодення, недаремно присутні і в розмовах, лексиконі та загалом спілкуванні. Постійне та невпинне вживання метафор, пов’язаних із їжею, приховують у собі закоренілі бажання та глибокі емоції, які ми переносимо у майбутнє. З чого складається цей епос про їжу, яка давно вже перейшла до категорії соціальних маркерів – «їсти очима», «гризти лікті», «культурний голод»? Автор пропонує власну історію ідей, протягом якої нам розкажуть як про приємні, так і жахливі випадки в культурі цивілізацій.

Від казкових людожерів і вампірів до цілком реалістичних серійних вбивць і сьогоднішньої пропаганди культу тіла – саме у такий спосіб розвивається в книзі думка про метафору «їжі» та її реалізацію в житті багатьох поколінь споживачів. Зокрема, зазираючи у майбутнє і згадуючи хвороби, якими «славилися» попередні часи – туберкульоз, сифіліс, епілепсія – а також згадуючи рак і СНІД, автор наводить приклад більш «сучасного» захворювання. "У період від кінця минулого століття і до початку третього тисячоліття, - нагадує він, - анорексія ввійшла до медичних посібників і наукових досліджень психічних розладів і для багатьох людей стала насправді серйозною проблемою". Таким чином, мультиплікаційний жарт про те, що «краще бути голодним, аби тільки модним», стає на диво актуальним.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Александра Вулф. Долина богів. Історії з Кремнієвої долини. – К.: Yakaboo Publishing, 2018

Описуючи життя мешканців Кремнієвої долини – молодих науковців, підприємців та винахідників – авторка цієї книжки насамперед зауважує їх лаконічний стиль існування. І саме це, на її думку, стає ознакою майбутнього. Більшість з цих геніїв засновують компанії та корпорації разом зі своїим шкільними друзями, мешкають у холостяцьких квартирах і обожнюють підвали, куди переїхали після закінчення університету і де розпочали свою карколомну кар’єру. Показної розкоші серед тутешніх мешканців, які оперують мільйонами, просто не існує, навіть хіпі-комуна легендарного письменника Кена Кізі неподалік – для них лише психоделічне ретро.

"Сьогоднішні айтішники їздять на роботу на своїх електричних родстерах Tesla по Ель-Каміно-Реал - магістралі, що з’єднує різні міста Кремнієвої долини: Атертон, Вудсайд, Маунтін-В’ю та Пало-Альто, - зауважує авторка. - Замість світських дам Кремнієва долина має техно-дам. Спосіб життя успішної мобільної жінки полягає у під’єднанні її хобі до рахунку PayPal, онлайн-продажу ювелірних виробів або гаптованих ліжечок для собак чи ременів пастельних кольорів, запуску вебсайту і призначенні себе CEO, а не в організації благодійних балів".



Катаріна Маренгольц, Дон Парізі. Література! Мандрівка світом книжок. - 2018

Цій незвичній книжці, що ніби вимандрувала з нашого майбуття, передує відповідний епіграф з Марка Твена. «Класика - це те, що кожен вважає за потрібне прочитати, але ніхто не хоче читати». Ніби передбачивши таку небезпеку, авторки оригінального проекту, присвяченому світовим шедеврам літератури – радіожурналістка і художниця - лаконічно переказують і з гумором ілюструють найвидатніші твори, що були написані за останні сімсот років. "Одразу ж прочитати Гамлета буде складно, - радять нам. - Можливо, краще почати з чогось простішого, наприклад із Короля Ліра (теж доволі трагічно, але читається легше) чи зі Сну літньої ночі (Комедія! Весела!)".

Отаке знайомство зі світовою класикою: від Шекспіра до Гаррі Поттера. З-поміж книжок - Чума Альбера Камю і Пеппі Довгапанчоха Астрід Ліндгрен, Уліс Джеймса Джойса і Лоліта Набокова, Гобіт Толкіна і Звіяні вітром Маргарет Мітчел, Степовий вовк Гессе і Вінні-Пух Мілна, Анна Кареніна Толстого і Аліса в країні чудес Керролла, а також десятки інших книжок. Крім улюблених сюжетів, нам пропонують ще й по-новому поглянуть на життя письменників крізь призму свіжих фактів і цікавої статистики. Автори та їхні псевдоніми, Скільки прожили автори та причини їхньої смерті, Найважливіші літературні премії, Популярні книжки, яких продано найбільше - ось далеко не повний список розділів цього захопливого літературного путівника. Таким чином, читачі-початківці зможуть швидко зорієнтуватися в розмаїтті стилів та жанрів, оцінивши визнані шедеври та сформувавши власний літературний смак.

Україна 2030. Доктрина збалансованого розвитку. – Л.: Кальварія, 2017

Збалансувати економічний розвиток України в майбутньому – ось головна мета автора цього проекту. При цьому важливо не боятися звинувачень у футурологічному авантюризмі, розширивши горизонти бачення цього розвитку не на "недалеку перспективу", як це було донедавна, а на майбутнє. Яке, на думку авторів проекту, неможливе без розуміння потреб національної економіки, які має сформулювати нове покоління спеціалістів.

"Українське суспільство двічі продемонструвало свою незгоду щодо збереження системи, в якій держава є механізмом для збагачення правлячого політичного класу на основі перерозподілу національного багатства за партійними принципами, - наголошують автори книги. - Революція Гідності наочно продемонструвала прагнення українського суспільства та ставлення до політики як справи не особистої, а публічної, підзвітної громадськості й відкритої до її участі у процесах державного управління".

Стежте за найцікавішими новинами з розділу НВ STYLE в Facebook

Редактор: Марія Кабацій
Показати ще новини
Радіо NV
X