Сільська мрія у стилі супрематизму. Як у музеї звичайного села в Харківській області зібрали роботи Пікассо і Малевича — репортаж НВ
Музею зі звичайного села на Харківщині зусиллями одного вчителя і кількох поколінь школярів вдалося зібрати картини Пікассо, Малевича і Кандинського. Тепер до справи долучилися сучасні українські художники, архітектори й бізнесмени.
Із Києва до Пархомівки, села з 3 тис. населення в Харківській області, — понад 350 км. Плануючи подолати цю відстань на машині годин за п’ять, столичний політолог Микола Давидюк обережно укладає в багажник картини. «Це, наприклад, Саші й Іллі Чичканів», — пояснює він, тримаючи в руках роботу відомих сучасних українських авторів. А після неї завантажує ще чотири твори.
Він недарма везе із собою живопис — кінцевим пунктом подорожі стане сільський музей Пархомівки. У ньому зберігаються твори всесвітньо відомих авторів. Таким не можуть похвалитися навіть музеї Києва.
Ця історія для Давидюка почалася у 2019 році, коли він прочитав репортаж про Пархомівський художній музей імені Панаса Луньова на інтернет-сайті Українська правда. У статті йшлося про те, що у звичайному селі зберігаються роботи Пабло Пікассо, картини Казимира Малевича і Василя Кандинського, малюнок Тараса Шевченка, твори багатьох інших відомих художників. А загалом у фондах музею 7 тис. експонатів: живопис, графіка, скульптури.
Вражений політолог за рік поїхав до музею, щоб подивитися на всі ці твори. І здивувався тому, в якому стані перебуває і музей, і село. «Це парадокс, що, маючи картини світового значення і такі скарби, в селі можна жити так бідно. Хати розвалюються, дороги нема», — згадує свої перші враження від Пархомівки Давидюк.
Тоді в нього й виникла ідея популяризувати на всю країну унікальний сільський музей, а завдяки цьому змінити й село.

Давидюк непогано попрацював: незабаром розпочалася промокампанія музею, в ньому з’явився україномовний і англомовний аудіогіди із голосами письменника Сергія Жадана і співачки Аліни Паш. Також у місці, де роками зберігалися раритети ціною в десятки тисяч доларів, встановили нову систему охорони. А найвідоміші та найдорожчі українські художники почали дарувати картини для наповнення музейного фонду сучасним мистецтвом.