Особлива брошка і червона доріжка. Український режисер номінанта на Оскар Будинок зі скалок розповів, що відбувалось за лаштунками церемонії

Азад Сафаров, Маргарита Бурлуцька, Ольга Тронова, Олена Розвадовська на церемонії Оскар 2023 (Фото:@Azad Safarov/Facebook)
Українська частина команди фільму Будинок зі скалок, номінанта на Оскар 2023, перебуває в дорозі до України. Другий режисер і продюсер фільму Азад Сафаров поділився подробицями церемонії.
Документальний фільм Будинок зі скалок данського режисера Сімона Леренга Вільмонта, що був знятий у копродукції Данії, України, Швеції і Фінляндії, прентедував на Оскар 2023 в номінації Найкращий повнометражний документальний фільм. Проте члени Американської кіноакадемії віддали перевагу документальній стрічці Навальний. Вийшовши на сцену, представники цього фільму жодним чином не привернули уваги до війни, яку Росія, громадянином якої є опозиціонер Олексій Навальний, розв’язала проти України.
Після церемонії Азад Сафаров зазначив, що «Сьогоднішній вечір ще раз довів, що російська пропаганда дуже добре діє і вміє розкручувати псевдогероїв там, де героїв нема. А значить у нас ще багато роботи».
Поки українська частина команди, а саме Азад Сафаров, правозахисниця Олена Розвадовська, героїні фільму виховательки з Лисичанська Маргарита Миколаївна Бурлуцька і Ольга Вікторівна Тронова, повертаються додому, другий режисер і продюсер поділився тим, що залишилась за лаштунками у себе у Facebook.

Вбрання для червоної доріжки
«З початку ми думали їхати на церемонію без нарядів і гламуру, лише в худі і светрах з символікою України. Та нам пояснили, що Оскар має свої сурові правила дрескоду. Тоді ми вирішили одягтись виключно у вбрання від українських дизайнерів».
Отже, українська частина команди одягла вбрання та аксесуари від українських брендів Andreas Moskin, Kachorovska atelier, Vozianov, Guzema Jewelry, Gunia Project, Etnodim.

Зокрема, правозахисниця Олена Розвадовська одягла на червону доріжку сукнію із мілітарними стропами і шаллю, прикрашену дитячими іграшками.

Особлива брошка зі скалок
На Оскар члени української команди одягли особлвиві брошки у вигляді будинку зі скалок. Вони створені зі скалок вибитих шибок з України і прикрашена серцем у кольорах українського прапору. Їх створила українська майстерня Шкло.
«Кілька разів під час церемонії Оскар у мене просили віддати або продати брошку, яку ми одягли всією командою. Я авжеж не міг віддати брошку, але ми придумали зробити благодійний аукціон з їх продажу і зібрати кошти дітям на психологічну допомогу».

Що відбувалось у залі театру Долбі
«Згідно правил Кіноакадемії, на церемонії зірки та номінанти сидять окремо (на першому поверсі) від гостей та команд номінантів (на балконі). Та щойно стало зрозуміло, що ми не виграли, продюсерка нашого фільму Моніка Хеллстрьом та режисер фільму Сімон Леренг Вільмонт залишили свої місця і побігли на гору обійняти і підтримати героїнь фільму — Маргариту Миколаївну та Ольгу Вікторівну. Дякую Моніка і Сімон за те, що ви завжди такі щир і людяні», — розповів Азад Сафаров.
Допомога у подорожі до США
Азад Сафаров зазначив, що у команди фільму не було достатньо коштів не лише на промо і на рекламу фільму, а і взагалі на поїздку української команди до США — на церемонію і адвокаційний тур. В останній момент команду підтримали Посольство США в Україні та Фонд Разом з Україною. У цьому допомогли українські ко-продюсерки фільму Дарья Бессель та Вікторія Хоменко.
«Завдяки цьому герої фільму особисто на своєму прикладі змогли розповісти американцям про те, як росія руйнує долі українців. Завдяки цьому ми змогли також презентувати в США книгу Війна голосами дітей і розповісти про допомогу українським дітям».

Книгу Війна голосами дітей, яку вийшла до річниці повномасштабного вторгнення росії в Україну, містить 100 емоційних цитат, які демонструють парадоксальний погляд дітей на війну. І стільки ж ілюстрацій дизайнерів, художників, фотографів та знаних людей з різних куточків світу відображають кожну з цитат.

Що відбувалось крім Оскару
Перед Оскаром у США відбулося більше 30 показів фільму у найголовніших американських університетах.
«Церемонія Оскару тривала лише 3,5 години. Але до того майже місяць команда фонду Голоси дітей активно вирішувала 100500 завдань і викликів, щоб ми доїхали до США і гідно представили Україну. Останні 3 тижні я періодично прокидаюсь уночі (через різницю в часі) і або даю інтерв'ю або спілкуюсь з глядачами з США, які прийшли подивитись наш фільм».
Показ в українських кінотеатрах
Документальний фільм Будинок зі скалок вийшов в український прокат 9 березня, за три дні до церемонії нагородження 95-ї Американської кіноакадемії. У Львові та Києві прокат фільму продовжили ще на тиждень.
«Якщо ви не згодні з рішенням Кіноакадемії, то найкраще що ви можете зробити, це підтримати наше кіно відвідуючи кінотеатр. Сходіть, подивиться на фільм-номінанта на Оскар і напишіть свій щирий відгук в соцмережах».
Будинок зі скалок став єдиним фільмом, номінованим на премію Оскар у 2023 році, та другим в історії, коли серед країн-виробників є Україна. Першим був документальний фільм Зима в огні у 2016 році.
«Я думаю, важливо не забувати, який великий шлях пройшла наша стрічка до Оскарівської церемонії в Лос-Анджелесі. Це неймовірно. І те, що Будинок зі скалок отримав номінацію на Оскар, свідчить про те, що це справжнє, талановите, важливе кіно. Зараз цей фільм можна побачити в українських кінотеатрах. То ж всіх, хто переймається за долю Оскара, я запрошую в кінотеатри. А ще, завітайте на сайт фонду Голоси дітей. Цей фонд було створено Азадом Сафаровим та Оленою Розвадовською під час їхньої роботи над стрічкою. Вони допомагають дітям з зон підвищеного ризику. Фонду потрібна наша підтримка. Так само, як і українському кіно», — зазначила українська продюсерка фільму Дарья Бассель.
«Додам, що кожна і кожен в нашій великій команді вболівав і працював над тим аби цей фільм стався, аби він промовляв до глядача. Фільм також підсвічує довгострокові наслідки війни на наше покоління у майбутньому, в тому числі, оповідаючи про людську крихкість та людську стійкість. Номінація на Оскар — це вже увага до України», — поділилася друга українська співпродюсерка фільму Вікторія Хоменко.