50-та Молодість: традиції, трансформації, досягнення ювілейного фестивалю
50-й Київський міжнародний кінофестиваль Молодість став першою великою культурною подією, що відбулася після локдауну, та центральною культурною подією країни у першій половині 2021 року.
Гліб Родченков
Святкуючи свій ювілей, Молодість пережила низку трансформацій та переформатування за новим зразком в ефективну та якісно-орієнтовану платформу для взаємодії усіх, хто так чи інакше пов’язує себе з кіно та індустрією навколо неї. У Молодості розпочалася по-справжньому друга молодість, відзначена низкою безпрецедентних досягнень. Фестиваль вже вдруге відбувся у гібридному форматі, розширив географію та кількість локацій у столиці до семи, та створив нову філософію у розумінні, чого саме ми маємо очікувати від події такого формату.
Кінофестиваль — це платформа, місією якої є знайомити глядача з найкращим світовим та українським авторським кіно, відкриваючи віконце у світ прогресивних питань та представляючи адженду, яка визначатиме соціально-культурне життя країни вже завтра. Водночас кінофестиваль — це ринкова подія, що стала локомотивом позитивних змін задля розвитку національної кіноіндустрії через широкий нетворкінг, нові зв’язки та галузеві заходи. Саме тому в центрі 50-ї Молодості була індустріальна секція з понад 20 майстер-класами та панельними дискусіями від українських та іноземних фахівців. У рамках події також відбулися три пітчинги нових проєктів, переможці яких отримали фінансове, менторське та технічне забезпечення на реалізацію своїх проєктів. Серіальний, документальний та ринок міжнародної копродукції — визначили обличчя індустрійної секції у безпрецедентній кількості проєктів, представлених на широкий загал.

Цьогоріч програма кінофестивалю розширилася новою секцією — міжнародним документальним конкурсом дебютів. При цьому, хоча і в кількісних показниках кількість фільмів зменшилася у порівнянні з минулим роком, ми представили 207 робіт з 54 країн світу, забезпечивши усі традиційні конкурсні секції та найбільш популярні позаконкурсні програми. До участі на кінофестивалі подалося 2270 робіт.
Святкуючи 30 річницю незалежності України, кінофестиваль зробив посилений фокус на вітчизняному кіно, представивши 34 українських стрічки.
Попри усі перепони, створені пандемією, кінофестиваль став справжнім магнітом для іноземних представників кіноіндустрії. Цьогоріч фестиваль відвідало 128 іноземних гостей, серед яких були як учасники, так і міжнародна преса, відомі режисери та кінодіячі. Головою журі кінофестивалю виступила Ада Соломон, продюсерка фільму, який цьогоріч отримав головну нагороду Берлінського кінофестивалю. Фестиваль також відвідали легендарні Кшиштоф Зануссі та Данієль Ольбрихський, нагороджені почесною нагородою кінофестивалю — Скіфським оленем за внесок у розвиток світового кіномистецтва (1998 та 2021 рік відповідно).

Основним досягненням кінофестивалю у 2021 році є зміна публічного сприйняття події, робота над яким розпочалася ще минулого року, однак з акцентом саме на ювілейну подію. Адже Молодість не може застаріти, це феномен, який знаходиться в авангарді культурного життя України, і повинен відповідати стандартам та запитам сьогоднішнього культурного споживача, та плекати в ньому нові грані смаку. Було кардинально змінено підхід до комунікації - її було децентралізовано, до представлення та промоції цінностей кінофестивалю долучилися видатні українські культурні діячі, блогери, бізнесмени та представники креативних індустрій. З іншого боку, візуальна складова — обличчя кінофестивалю — так само трансформувалося, воно стало більш свіжим, модним та активним у своїй взаємодії завдяки Fedoriv Agency та Radioaktive Film. Найголовніше — було змінено усвідомлення про цільову аудиторію кінофестивалю, бо Молодість — не лише для вікової категорії молоді, але і для тих, хто спраглий споживати високоякісний сучасний культурний продукт, тих, хто відвідує музеї сучасного мистецтва, «здорової інтелігенції» та усіх охочих долучитися до світу якісного кіно.


Саме тому кінофестиваль цьогоріч побив рекорди не лише по box office, продавши втричі більше квитків у порівнянні з минулим роком, але і забезпечивши майже вдвічі більші показники за кількістю глядачів та відвідувачів, яких було понад 72 000. Фізично фестиваль відвідали майже 18 000 гостей, що складає 58% відсотків від максимальної завантаженості події. Загальна кількість онлайн переглядів події становила майже 128 000. Онлайн покази фільмів були доступні не лише на платформі Молодості, але і на Megogo. Деякі фільми з програми, такі як Невдалий трах, або Шалене порно (переможець Берлінале 2021 — НВ) в оперативному режимі отримали додаткові сеанси через шалений попит.

Серед іншого кінофестиваль Молодість розпочав рух у напрямку більш організованої та структурованої культурної події, яка прагне існувати не лише в категоріях підтримки державою, але і в рамках бізнесових проєктів та постійної присутності в українському медіаполі з різноплановими освітніми та кіно подіями. Розпочавши нову сторінку в своїй історії, Молодість має шанс по-справжньому перетворитися на подію регіонального масштабу у Східній Європі не лише для кіноманів, але і стати туристичним магнітом, за прикладом кінофестивалю у Карлових Варах, та формувати не лише нові цінності в Україні, але й акумулювати ресурс для підтримки нових талантів у розвитку національного кіно.