Астероїд, ожинове морозиво і риболовля з Франком. Вісім цікавих фактів про Лесю Українку

Сьогодні виповнюється 152 роки від дня народження Лесі Українки (Фото:НВ)
25 лютого 2023 року виповнюється 152 роки від дня народження легендарної української письменниці, фольклористки та культурної діячки Лесі Українки.
Вона — авторка легендарного Камінного господаря та Лісової пісні. Леся Українка — співзасновниця літературного гуртка Плеяда.
Contra spem spero!, І все-таки до тебе думка лине та Хотіла б я тебе, мов плющ, обняти — її вірші. Що ми знаємо про Лесю Українку? Вона знала сім мов, тяжко хворіла, а нині зображена на двохсотгривневій купюрі. Проте це вже не новина.
Сьогодні, у 150-річчя видатної письменниці, НВ розкаже 8 фактів про Лесю Українку, яких ви могли не знати.
1. Леся Українка стильно одягалась.
Двоюрідна сестра Аріадна Труш у спогадах про Лесю каже, що вона любила одягатися гарно, але скромно. Особливо Леся любила блузки. І попри стереотипне уявлення її як «чоловічної», Леся була дуже вишуканою.
2. До 5-го класу Леся Українка взагалі не ходила до школи, а навчалася вдома за власною програмою мами, Олени Пчілки.
Мама Лесі Українки аргументувала це небажанням російського впливу на свою дочку. Звучить дуже радикально, погодьтеся, але, знаючи характер Олени Пчілки, у цьому немає нічого незвичного. Її боялись навіть чоловіки, а Євген Чикаленко (видатний громадський діяч та культурний меценат) казав: «Це та баба, що їй сам чорт черевики на вилах подає».
3. Свій псевдонім (Українка) письменниця запозичила в дядька — Михайла Драгоманова.
Публіцист та історик Драгоманов скрізь підписувався як Українець. Леся дуже любила свого дядька, тому обрала свій псевдонім на його честь. Так Лариса Косач перетворилася на Лесю Українку.
4. Між Лесею Українкою та Ольгою Кобилянською була особлива жіноча дружба.
Ми не можемо стверджувати, що між письменницями були справжні любовні стосунки, але деякі дослідники їхнього листування, яке тривало понад 14 років, стверджують, що Леся та Ольга були не просто подругами. У своїх листах до Ольги Леся часто називала її «киця», «мила пані Ольга» або «Liеbe, Liеbste Wunderblume» (Мила, дуже мила, чарівна квітка).

5. Іван Франко назвав Лесю Українку «єдиним мужчиною в нашому письменстві».
Може це звучить дещо несучасно, але Іван Франко не хотів ображати Лесю Українку. Він мав на увазі лише те, що письменниця, як і її мати, була надзвичайно мужньою, вольовою та духовно сильною жінкою.
6. Існує астероїд, названий на честь Лесі Українки.
Його повна назва — 2616 Леся (2616 Lesya). Це є астероїд головного поясу, який відкрили 28 серпня 1970 року.

7. Леся Українка ходила на риболовлю з Іваном Франком.
Іван Франко влітку іноді гостював у Колодяжному, в садибі Косачів. Поруч біля них був ставок, в якому поет охоче ловив раків, а Леся разом із сестрами і братами любила спостерігати за процесом.
8. Леся Українка любила морозиво з ожини.
За останній рік життя жінка схудла більше ніж на 10 кілограмів. Також письменниця казала, що найтяжче їй давався процес готування до сну, бо він потребував багато рухів руками та ногами. Перед самою смертю майже нічого не їла, а єдине, що їй смакувало, — морозиво з ожини.

Без сумніву, Леся Українка — легендарна постать в історії України. Про неї недарма розповідають у школах та вишах, але її творчість та життєві перипетії заслуговують на увагу поза освітніми закладами. Її поезія і досі надихає митців на створення прекрасного. Не вірите? Ось цілий міні-альбом від гурту Тільки світло на вірші Лесі Українки: