Кур'єр Її Величності. Рецензія на шпигунський трилер з Бенедиктом Камбербетчем Код: Залізна кора
В український прокат вийшов фільм Код: Залізна кора — заснована на реальних подіях шпигунська драма про британського торгового агента й російського полковника ГРУ, які сприяли позитивному вирішенню Карибської кризи.
Першого грає Бенедикт Камбербетч, другого — грузин з успішною міжнародною кар'єрою Мераб Нінідзе. Зняв все це переважно театральний режисер Домінік Кук.
Результат чіпляє не розмахом зйомок, а, як і очікувалося від театрального режисера, акторськими роботами і вміло поставленою зворушливою історією дружби двох представників ворогуючих блоків.
1. Сюжет

Початок 60-х. Лондон. Торговий агент на ім'я Гревілл Вінн майстерно окручує чергових клієнтів під час гри в гольф. Повернувшись додому і наливши собі перший вечірній келих скотчу, Гревілл отримує несподіваний дзвінок з Міністерства торгівлі. Чиновники запропонували йому зустрітися завтра раніше і обговорити один спільний проект.
Чиновники виявляються не чиновниками, а агентами MI6 (високий, боязкий чоловік) і ЦРУ (жінка, що приховує свої цілі за маскою простушки). Вони напівнатяками вербують Гревілла для важливого завдання: поїхати під виглядом торгового представника в Москву і паралельно з налагодженням ділових зв’язків вступити в контакт з полковником ГРУ Олегом Пеньковським.
Останній — хитрий, розумний, має доступ до секретних документів, що стосуються радянської ядерної програми загалом й розміщених на Кубі боєголовок, зокрема. Плюс планує поділитися цією інформацією з західними спецслужбами. Мета блаородна (принаймні, цей мотив розіграний у фільмі): Пеньковський боїться імпульсивності Хрущова і хоче запобігти Третій світовій.
Схильний до авантюр Гревілл зрештою погоджується. Він стає спочатку посередником між ЦРУ, MI6 і перебіжчиком, а потім і другом останнього.

2. Сценарій, драматургія
І за фактом фільм Код: Залізна кора стає саме історією про дружбу. Вона, звичайно, підсвічується ось цією реальною ситуацією з Кубою і ракетами. Тобто від цієї дружби виграли всі: фізично (світ залишився цілий) і морально (чого варте обличчя Пеньковського, коли йому в катівнях КДБ Вінн повідомляє, що «совєти» прибрали боєголовки з Куби і все було не дарма). Але режисер не раз підкреслює, що в центрі його уваги люди та їхні взаємини.
Тому в фільмі багато маленьких, зворушливих моментів, що зв’язують британця з росіянином: спільне розпивання алкоголю, знайомства з сім'ями, подарунки дітям. У кадрі часто опиняються напружені обличчя обох. Кук показує, що незважаючи на різні ідеології, що стоять за спинами головних героїв, вони багато в чому схожі. І пов’язує їх в тому числі вірність мети і готовність йти на ризик.
Від такого підходу образи, характери двох центральних персонажів тільки виграють. І Пеньковський, і Вінн дійсно стають більшими за свої професії й більшими, ніж кур'єр і зрадник батьківщини.

Рішення саме з цього боку зайти в історію про «найбільш результативного агента Заходу», звісно, радує. Вона, таким чином, має по-хорошому нехитрий вигляд, і в кінці, прикипівши до персонажів, можна пустити скупу сльозу. З іншого боку, тут трохи страждає, власне, шпигунська частина. Автори в якийсь момент немов пускають її на самоплив.
Тут знову-таки промовляє бекграунд режисера. Якщо з акторами і хімією між ними Кук працювати вміє, то з розписаною по секундах напругою не дуже.

3. Картинка і актори
Тому перед нами не новий Шпигун, вийди геть Альфредсона з його пронизливим почуттям параної і тривоги, а, скоріше, менш масштабна версія Шпигунського моста Спілберга з його зануренням в історичні факти через персонажів.
Масштаб тут, дійсно, багато менший. Немов створений в епоху пандемії (насправді ні) фільм Код: Залізна кора наскільки це можливо камерний. Кабінети, готелі, ресторани показані красиво (оператор Шон Боббітт через місяць ризикує отримати Оскар за фільм Юда і чорний месія), але лаконічно. Персонажів теж раз два і все. Шпигунська робота не терпить натовпу.
Навіть росіяни тут, за винятком демонічного Хрущова, не карикатурні. Швидше, гвинтики механізму. Як, власне, і представники західного блоку. Все за винятком Вінна і Пеньковського. Камбербетч і Нінідзе, які їх грають, демонструють більш складний спектр емоцій: вони тут живі та якісь нехитрі. Нінідзе, можливо завдяки трагічній долі свого персонажа, під кінець навіть затьмарює набагато більш популярного британця.

Код: Залізна кора — вердикт НВ
8/10
Шпигунська драма (або трилер) — улюблений жанр багатьох, але більше за інших підпорядкований строгим правилам. Тому і попит з рідкісних заходів на його територію великий. І хоч Домінік Кук у фільмі Код: Залізна кора вище голови не стрибнув, але і обличчям у бруд не вдарив.
Перед нами благородне кіно, яке зачіпає. Екскурс в дивовижний випадок з середини минулого століття і історія двох людей, які зуміли знайти серед усього цього холоду спільну мову.
Код: Залізна кора
The Courier
2021 рік
США, Великобританія
Режисер — Домінік Кук
У головних ролях: Бенедикт Камбербетч, Мераб Нінідзе, Рейчел Броснахен, Джессі Баклі, Кирило Пирогов та інші.