Від першої особи. Книги про захисників та написані захисниками України, які варто знати

Деякі книги написані професійними письменниками, інші —військовими (Фото:instagram.com/slidy_na_dorozi; togochynska_viktoria)
До Дня збройних сил України ми зібрали добірку літератури про сучасних героїв, котрі боронять державу проти російських загарбників з 2014 року.
6 грудня, починаючи з 1993 року, в Україні відзначається День Збройних сил України. Цьогоріч свято набуло особливої актуальності, тож усім українцям варто подякувати за своє життя й свободу ЗСУ донатами та підтримкою. Один із додаткових способів віддати належне нашим воїнам — прочитати книги про їхній досвід російсько-української війни, що триває вже 8 років.
1
Валерій Маркус — Сліди на дорозі
Валерій Маркус — головний сержант 47 Штурмової Бригади, один із 25 найвпливовіших військових за версією НВ, блогер і ветеран російсько-української війни, котрий написав художню книгу, частина подій якої розгортається на Донбасі. У книзі розставлено близько 100 QR кодів, котрі переадресовують на відео та фотоматеріали реальних подій на фронті 2014 року, що описані в книзі. Ця книга Валерія Маркуса дає можливість відчути та пережити ті драматичні події, що розгорталися на сході України після початку російського вторгнення.
2
Василь Шкляр — Чорне сонце
Ця книга 2015 року про бійців Азову — своєрідна подяка автора бійцям полку. Головний герой невеликого роману списаний із товариша Василя Шкляра, військового з позивним «Художник». Книга показує події російсько-української війни очима бійця Азову, порушує чимало важливих питань про війну, наративи, майбутнє та погляди на світ.
3
Сергій Лойко — Аеропорт
Гасло цієї книги американського військового кореспондента — «Головна книга про війну, якої не мало бути. Та про героїв, які хотіли жити, але помирали». Книга розповідає про героїчну оборону Донецького аеропорту воїнами ЗСУ у вересні 2014-лютому 2015 року. Роман показує історію очима кореспондента-фотографа, котрий спостерігає за подвигами кіборгів.
4
Там, де вдома — 112 віршів про любов та війну
Українські воїни щодня доводять усьому світові, що місце для любові, творчості та гумору є навіть на війні під час найтрагічніших і найнебезпечніших подій. Ця збірка поезій від восьми військових, котрі боронили чи боронять і зараз Україну, і волонтерів. Вона показує інший, віршований погляд на війну та любов, котра знаходить своє місце всюди.
5
Артем Чех — Точка нуль: збірка есеїв
Цю книгу письменник написав після тривалої перерви й 10 місяців на передовій. Звичний стиль Артем Чех переформатував під увесь той досвід, що пережив, а потім виклав у збірці есеїв, чи радше документальній прозі. Тут не буде багато пафосу чи надмірного натуралізму, автор пропонує подивитися на події російсько-української війни 2016 року своїми очима, із самоіронією та щирістю. Ця книга чудово формує образ сучасного героя-військового, без ідеалізації чи жалю.
6
Мартін Брест — Піхота. Наша земля
Ця книга розповідає про реальні бойові дії, в яких брала участь друга мотопіхотна рота 41-го окремого мотопіхотного батальйону весною 2016 року у передмісті Докучаєвська. Ця книга не тільки про бої, але й про повсякдення військових, котрі мали на меті відвоювати кілька квадратних кілометрів української землі:

«Нам говорили, що ми зайдемо на три дні. Поки нас не поміняють. Ми захопили нові позиції — і залишилися там рівно на сто днів. Нам пощастило, бо ми взяли участь в маленькому, нікому не відомому, але дуже важливому для нас наступі на схід. Двадцять два дні боїв, диму, попелу, кави, ідіотських жартів, пліч-о-пліч з божевільними найкращими людьми, що б’ються за свою землю, — саме про це ця книга».
7
Костянтин Чабала — Вовче
Вовче — це збірка оповідань, котру автор називає миттєвостями війни. Ці нариси про життя однієї позиції дають змогу подивитися на війну різними очима, провідчувати досвід з різних ракурсів.
«Ви можете впізнати себе, або когось із друзів серед героїв Вовче, чи одного з оповідань, які входять до книги. І ніколи не можна напевно сказати: чи цей конкретний шматок вигаданий, чи записаний з чийогось „тут і зараз“. Бо війна — вона дуже різноманітна й різнопланова. Все що можна, то спробувати зафіксувати якісь миттєвості», — описує книгу Костянтин Чабала.
8
Богдан Жолдак — Укри: бойова проза
Автор книги Богдан Жолдак — кіносценарист, а його книга позиціонується як кіноповість. Історії книги засновані на реальних подіях, що відбувалися в АТО, а герої неабияк нагадують славнозвісних українців минувшини та відчайдухів з Енеїди, котрі, обороняючи свою землю та свободу, жартують зі смертю. Книгу видало видавництво А-ба-ба-га-ла-ма-га у 2015 році.