Казка про жадібність. Рецензія на фільм Світ Юрського періоду 2
В український прокат виходить перший літній блокбастер цього року - фільм Світ Юрського періоду 2.
Названа в оригіналі "Fallen Kingdom", тобто "полегле королівство", картина режисера Хуана Антоніо Байона розширює географію подій, залучаючи в сюжет не тільки відвідувачів острівного парку, а й усе інше людство.

Робить такий "хід конем" франшиза далеко не вперше, але культурна пам'ять, тим більше на такі фільми, як правило, дуже коротка. З іншого боку, головна проблема фільму далеко не у вторинності.
Сюжет
З моменту катастрофи на острові Нублар, а значить з моменту закінчення попереднього фільму, минуло 3 роки. Група необережних найманців проникає на острів і намагається роздобути важливий артефакт: кісточку генномодифікованого чудовиська Індомінуса Рекса. Думаючи, що всі динозаври за три роки вимерли (перша, але далеко не остання сценарна дурість фільму), хлопці ведуть себе безтурботно.
Зайве говорити, що половина з них загине. Зате ті, хто залишилися живими, доставлять цінний вантаж на материк. Тим часом, на острові прокидається вулкан, і всім динозаврам загрожує друге вимирання. На великій землі порадившись вирішують дозволити природі закінчити розпочате 66 мільйонів років тому.
З цим рішенням не погоджується група активістів і один філантроп. Останній фінансує експедицію на острів з метою врятувати якомога більше динозаврів. Події, проте, обертаються зовсім іншим чином. У справу втручається елементарна людська жадоба до грошей.
Сценарій і драматургія
У 1997 році вийшов фільм Парк Юрського періоду: Загублений світ - друга частина оригінальної стрічки Спілберга, де все було, з деякими застереженнями, так само, як в описаному вище сюжеті. Тоді продюсерам вдалося заманити в проект того ж режисера. В результаті Загублений світ можна сміливо назвати найгіршим фільмом у кар'єрі Стівена Спілберга.
Історія повторюється. Світ Юрського періоду 2 можна назвати найгіршим фільмом в кар'єрі іспанця Хуана Антоніо Байона. Винен в цьому навряд чи він, та й вийти все повинно було зовсім інакше.
Байона планувався в режисерське крісло вже попереднього, першого, а насправді, четвертого фільму серії. Якщо говорити на чистоту, то не враховувати три фільми 90-х досить дивно. Але тоді режисер відмовився брати участь у проекті через завантаженість. Цього разу справедливість ніби як восторжествувала, і на етапі трейлера новий Світ Юрського періоду виглядав як мінімум дуже інтригуюче.
Зникла солодка, висвітлена картинка з фільму 2015 року, з'явилися страшні моменти і натяк на цікавий екшн. В ідеальному світі стрічка поєднувала б у собі два великих таланти Байона: вміння розповідати страшні глибокі казки (як в його фільмах Притулок і Голос монстра) і вміння створювати напружені, цікаві стрілялки (як в його фільмі Неможливе).

Але це в ідеальному світі. За фактом же всі натяки на успіх залишилися в трейлері. У фільмі вони загинули під вагою абсолютно дурного сценарію авторства Коліна Треворроу - режисера Світ Юрського періоду 1. До нелогічності варто додати відсутність уяви і фальш у вигляді маркетингових прийомів.
Перед нами все-таки літній блокбастер, тому фільм напханий жартами, шаблонними персонажами, які повинні подобатися глядачам, а на ділі зовсім нестерпні і що найнеприємніше - Байона не дали розвернутися як режисерові. Те, що могло стати метафоричною і страшною казкою про жадібність і наслідки людських вчинків, стало цілком конкретною, яка відбувається в реальному світі, історією про жадібність продюсерів і дурість сценаристів.
Свої мільйони картина, звичайно, збере, але залишитися в історії, як кращий фільм серії після спілбергівського оригіналу у неї не вийде. Залишається тільки передавати привіти купою, розкиданих тут і там, цитат.
Картинка та актори
Тут все більш-менш. Як вже говорилося, фільм вигідно відрізняється від свого попередника темною, насиченою кольоровою гамою. Плюс - сцени виверження вулкана і "велико втечі" людей і динозаврів з острова зняті хай не винахідливо, але з розмахом.
Друга частина картини відбувається у вікторіанського виду величезному особняку, напханому динозаврами. Матеріал більш ніж благодатний, але не використаний і в половину свого потенціалу. Залишається задовольнятися парою пазуристих тіней в дитячій кімнаті.
Кріс Претт і Брайс Даллас Ховард грають як і в попередньому фільмі персонажів картонних, але тут включається акторська чарівність, якої обоє, слава богу, мають в достатньому обсязі. Решта на суд глядачів: пара картонних лиходіїв (дивитися приємно хіба що на ватажка браконьєрів у виконанні чудового Теда Левіна), один абсолютно шаблонний "айтішник", одна абсолютно шаблонна активістка (вбиває двох зайців своєю схожістю з азіатськими актрисами Даніелла Пінеда).
Світ Юрського періоду 2 - вердикт НВ
6/10
Фільм Світ Юрського періоду 2 бачиться історією про втрачені можливості. Адже все це: сценарні непорозуміння, шаблонні персонажі, вторинність могло б насправді спрацювати. Адже працює ж це у багатьох інших блокбастерах.
Шестерінки голлівудської машини крутяться вже багато років, історії повторюються з фільму в фільм. Головне врівноважити цілком зрозуміле бажання заробити, тобто бізнес, з цілком необхідною наявністю душі. А так фільм Байона - це механізм, зібраний за принципом генномодифікованого динозавра: взяли все найефективніше і смертоносне і вийшов монстр, з яким незрозуміло що робити.
Світ Юрського періоду 2
Jurassic World: Fallen Kingdom
Літній блокбастер про динозаврів
2018 рік
США
Режисер - Хуан Антоніо Байона
У головних ролях: Кріс Претт, Брайс Даллас Ховард, Джефф Голдблюм, Б. Д. Вонг, Джеймс Кромвелл, Тобі Джонс, Джеральдіна Чаплін, Тед Левін, Рейф Сполл та інші.
Слідкуйте за найцікавішими новинами з розділу НВ STYLE в Facebook і Instagram