Хрещення Господнє: традиції, обряди, місця купання у Києві та поради фахівців

18 січня 2016, 14:56
В ніч з 18 на 19 січня православні християни відзначать Хрещення Господнє - одне з найдавніших християнських свят, що завершує Різдвяні святки

Зі святом Хрещення, встановленим на честь хрещення Іоанном Хрестителем Ісуса Христа в річці Йордан, відбувається обряд очищення. Свято також вважається великим днем духовного просвітництва, коли Христос дарував людини можливість отримати благодать Духа Святого, прощення гріхів і відродитися для нового життя.

Відео дня

© EPA
© EPA Фото:

Напередодні Водохреща, 18 січня, традиційно відзначається Водохресний Святвечір, під час якого необхідно дотримуватися строгого посту. За традицією, вся сім'я, як і перед Різдвом збирається за столом, до якого подаються пісні страви і Бідна кутя.

В ніч з 18 на 19 січня вода набуває цілющих властивостей і допомагає духовному очищенню і оновленню людини. Однією з головних традицій на Водохреща є купання в ополонці, а також освячення води. Занурення у воду, яка є початком всього живого на землі, в цей день вважається священним звичаєм і, за повір'ям, цей ритуал дозволить позбутися від неприємностей і хвороб. При цьому рекомендується звертатися до Господа з молитвою і просити про здоров'я і благополуччя.

Слід пам'ятати про те, що існують протипоказання, при яких слід виключити купання на морозі. Так, медики нагадують, що занурення в крижану воду є сильним стресом для організму, а будь-які запальні процеси і хронічні захворювання є медичними протипоказаннями для купання.

У народі вважають, що в день Хрещення, коли в храмах освячується вода, вона робиться нетлінною і не псується багато років, навіть якщо її тримати в закритій посудині. Вважається, що це відбувається кожен рік і виключно на свято Водохреща.

© Flickr/Serge
© Flickr/Serge Фото:

Правила для тих, хто вирішив скупатися в ополонці

Тим, хто зважиться на купання в ополонці на Водохреща, фахівці рекомендують під час занурення концентруватися на позитивних емоціях, які створюють бар'єр в організмі від негативних реакцій і протидіють фізичного впливу крижаної води. Крім того, медики радять дотримуватися наступних правил:

  • Перш ніж зайти у воду, розігрійте м'язи фізичними вправами
  • Не вживайте алкоголю та не паліть перед зануренням
  • Три рази глибоко вдихніть і рішуче заходьте у воду
  • Енергійно рухайтеся безпосередньо у воді
  • Перебувати в крижаній воді бажано не більше кількох секунд
  • Після занурення розітріть тіло рушником, швидко одягніться і поспішайте в тепле приміщення.

Де освятити воду в Києві

У прес-службі київського водоканалу повідомили про загальноміські заходи з нагоди свята Водохреща. Завтра, 19 січня освячення води відбудеться на Оболонській набережній (початок о 12:00) і в Гідропарку (початок о 14:00).

У парку культури і відпочинку Дружби народів у Деснянському районі відбудуться святкові заходи, в рамках яких буде проходити і освячення води, яке очікується в 13:00.

Також кияни зможуть запастися свяченою водою з автоцистерн Київводоканалу, яку освятять представники релігійних громад. Ці ємності протягом 19 січня будуть розташовані в різних районах міста, а саме:

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю
  • з 8:00 до 9:00 - вул. Колекторна, 1
  • з 8:00 до 9:00 - вул. Дніпроводська, 1а
  • з 9:30 до 10:30 - вул. Богатирська, 3-В
  • з 11:00 до 12:30 – вул. Електротехнічна, 16
  • з 14:00 до 15:30 - вул. Алішера Навої, 1
  • з 16:00 до 17:00 - вул. Академіка Писаржевського, 8
  • з 10:00 до 11:00 і з 16:00 до 17:00 - вул. Лейпцизька, 1-А.

Де скупатися на Водохреща у Києві

Скупатися в ополонці жителі української столиці зможуть відразу в декількох місцях, де буде проходити загальноміське свято Водохреща, з традиційними зануреннями у воду.

Так, основні заходи очікуються в 12:00 біля Свято-Покровського собору за адресою Прирічна, 5-а. Води Дніпра освятить предстоятель УПЦ МП.

О 14:00 у парку культури і відпочинку Гідропарк біля каплиці Хрещення Господнього. Святити воду буде предстоятель УПЦ КП.

О 12:00 відбудеться освячення води в одному з найбільших київських озер, озері Тельбін біля церкви Різдва Христового на Березняках. Відповідний обряд проведуть священнослужителі храму Різдва Христового.

В 12:00 освячення розпочнеться в Голосіївському парку поруч зі Свято-Покровським Голосіївським монастирем.

У парку Феофанія з 8:00 ранку для святкування будуть підготовлені комфортні ополонці для занурення, місця для обігріву і переодягання.

У Музеї народної архітектури Пірогово вранці у старовинній церкві Архистратига Михаїла відбудеться літургія освячення води на церковному подвір'ї. Після занурення у воду на відвідувачів чекає розпалювання багаття, танці і веселощі.

В етнографічному комплексі Українське село богослужіння розпочнеться о 10 ранку. А зануритися в ополонку після освячення дозволять до 12 години дня. Скупатися можна в озері чи в новій дубовій купальні з чистою проточною водою з артезіанського джерела.

© EPA
© EPA Фото:

Народні прикмети на Водохреща

За багато років сформувалося безліч народних прикмет на Хрещення. За народним повір'ями, погодні умови в цей день можуть предвіщати спекотне літо, позитивні зміни в житті і хороший урожай. Так, існують такі прикмети:

  • Якщо у цей день погода ясна і холодна — літо буде посушливе; похмура і свіжа — до рясного урожаю
  • Повний місяць — до великого весняного розливу
  • Зоряна ніч — літо буде сухе, урожай на горох і ягоди. Буде відлига — до урожаю. Ясний день – до неврожаю
  • Вітер подме з півдня — буде грозове літо
  • Якщо під час літургії, особливо під час ходіння на воду, йде сніг, то майбутній рік очікується хлібородним, а від бджіл вийде багато роїв

Слідкуйте за найцікавішими новинами розділу НВ STYLE у Facebook та Вконтакті

Показати ще новини
Радіо NV
X