Харон і п’яна піонерка. П’ять книг про «приватну» історію
Навіть у науці формат «усної» історії віднедавна визнаний за цілком легітимний, а що вже казати про літературу, де тільки на ній все й тримається!

І мова навіть не про альтернативну історію, коли вигадують те, «що могло би бути, якби», а саме про її «приватний» різновид. В якому, як у книжках цього огляду, Харону знадобиться, не човен, а рефрижератор, а у вбивстві людини винен не один злочинець, а ціла державна система.
Саша Малый. Я там был. – К.: Каяла, 2018
Змії в житті героя з’являються у цій збірці оповідань, що вийшла аудіокнигою, вже в першій його історії. Далі, вони нікуди не зникають, від дитинства до еміграції. Загалом це цілий епос епохи пізнього совка. Київська богема, макова соломка, КГБ і художники, велосипед Україна і Операційний гінекологічний довідник, який читає чотирирічний Сашко. Іноді лаконічний стиль оповіді в цих сумних і веселих оповідках починає нагадувати код, за яким свої впізнають своїх, якщо, звісно, вам довелося мати таке дитинство з юністю в обіймах Батьківщини-матері.

«А я беру банку трехлитровую и туда ее бросаю, и быстро бинтом перемотал. А сверху кучу резинок, чтоб бинты держались. Посмотрел. Все четко. Маме, чтоб не боялась, показал. Поставил под свою кровать. Пошел на Фантомаса. Отец дежурил по полку…» За сюжетом, який все ж таки присутній у цьому своєрідному «романі» з епохою - робота героя в театрі у Києві, на будівництві в Німеччині, на зборі яблук для Володимирського і Бессарабського ринків і ще на кількох екзотичних посадах, що залишилися далеко позаду в царстві радянського абсурду. Який, наче рукописи і фото близьких та знайомих, все-таки горять на вічному вогні розхристаної пам’яті. «Было поздно. Сидело много людей за длинным столом. Пили и шумели. Возле входа елка стояла в игрушках. Я зашел, когда она только разгоралась. Они ничего не заметили, веселясь. Потушили, слава Богу». Загалом життєві оповідки, синкоповані авторським тембром і майстерно виписаними текстами – мабуть, найкраще з того, що може запропонувати нам жанр «усної» історії, з якої складається наше «живе» життя.
Сергій Оксеник. Вбивство п’яної піонерки. – Л.: Видавництво Старого Лева, 2018

Слідом за призабутою Голою піонеркою - гротескним романом Михайла Кононова, що побачив світ на початку нульових - вийшла українська версія «нашої відповіді» постмодерністському ставленню до радянської історії. І виявилося, що у даному випадку це аж ніяк не кепкування з минулого і не його фантасмагорична інтерпретація, а сповнений іронії та щемкої ностальгії детективний роман. По суті, у Вбивстві п’яної піонерки мова про подвійне розслідування злочину, яке ведуть і дорослі, і діти. За сюжетом, тихе село Варварка стає центром загадкових подій, сплетених у кримінальний клубок, який доведеться розплутувати героям роману. Але за злочином стоїть не лише людина, а ціла радянська система зразка 1950-х років, яка безнадійно загрузла в брехні. Хто ж залишається по-справжньому чесними, то це діти, приречені невпинно дорослішати в непростому, зрадливому світі дорослих.

Христина Лукащук. Михайло Сорока. – Брустурів: Дискурсус, 2018

В оформленій авторкою історії описані часи, коли для її юного героя та його Батьківщини настали важкі часи – «частина України входила у нову імперію назвою СРСР, а частина належала Польщі». Тож, щоб протистояти спольщенню Галичини, постала Українська військова організація (УВО), до якої входили зокрема Степан Шухевич, Євген Коновалець, Юрій Тютюнник, а також герой книжки. Паралельно описується історія його кохання до майбутньої дружини, також членкині ОУН, засудженої у справі замаху на польського міністра. Далі були радянські табори, де Катерина стала символом незламності, а Михайло – заснував у Владивостоці підпільну ОУН-Північ, брав участь у повстанні каторжан 1954-го року, придушене танками, і загалом провів півжиття у тюрмах і концтаборах. Обоє зустрілися ще один-єдиний раз у Львові – у спільній могилі, як нагадує авторка, на Личаківському цвинтарі. Війна з окупантами у них була одна на двох, і це, крім кохання, так само єднало їхні життя – аж до самої смерті.
Андрій Цаплієнко. Книга змін. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2018

У цій книжці оповідань мова про війну, яка несподівано прийшла в Україну і змінила життя й свідомість мільйонів людей. Герої оповідань пов'язані складним павутинням особистих стосунків одне з одним і з автором. Вони разом з усією країною крокують дорогою змін - від застою до революції, від Майдану до війни. Історії, які трапляються з героями, видаються неймовірними, але це нова реальність, у якій треба навчитися виживати. «В мене виникає цілком ірраціональне відчуття, - звіряється герой одного з оповідань, - що війну визначило все наше життя, вся наша офіційна історія, брехлива та плаксива, як розповідь повії. І вся наша неофіційна історія, гучна та сумбурна, як передсмертні крики жертв інквізиції. Як вірш про синє вино на морозній площі. Якби Харон був волонтером, він змінив би свій човен на рефрижератор. Отака наша війна».
Ирина Лобусова. Красная комната. – Х.: Фолио, 2019

Дія нової книжки цієї авторки, що вже уславилася своїми «одеськими» ретро-романами, цього разу відбувається у великому місті, куди приїжджає, переживаючи любовну драму, талановита художниця, що іменує себе Джин. Вона влаштовується на роботу дизайнером в архітектурну фірму і знімає квартиру в старовинному будинку: їй дуже подобається вітальня в червоних шпалерах, яка справляє на багатьох зловісне враження. «Джин заметалась по комнате. Детский плач звучал сразу со всех сторон. Она подбежала к стене, которая, по ее мнению, могла соседствовать с той самой квартирой, откуда доносился этот ужасающий вой. Изо всех сил стала колотить кулаком. Словно в насмешку, с какой-то особой издевкой, плач зазвучал еще громче». Хай там як, але героїня відчуває деяке споріднення з цієї дивної кімнатою, та й сама вона виглядає дивно, епатуючи всіх зеленим волоссям, у тому числі керівника своєї фірми. Якому одного разу зателефонували з поліції й повідомили, що в котеджі, будівництвом якого займається його фірма, виявлено труп дівчинки, а поруч - Джин. І це тільки початок цілої вервечки містичних подій і жахливих вбивств.
Слідкуйте за найцікавішими новинами з розділу НВ STYLE в Facebook