(Не)жіноча справа. Дев’ять фільмів про жінок на війні
Звично, коли у військових фільмах головні герої - чоловіки. Але війна не відрізняє людей за гендером, у її жернова потрапляють всі: і жінки, і чоловіки. І про це варто говорити.
18 листопада на онлайн-платформі українського кіно Takflix відбувся реліз фільму Схрон, який розповідає історію загону бійців УПА. Одна з головних ліній у фільмі - історія вагітної дружини командира загону Єви.
З нагоди виходу фільма разом з Takflix ми підготували добірку стрічок про життя жінок на війні та у воєнні часи: від агітфільмів Вона захищає Батьківщину та Мільйони як ми до сучасних стрічок Меган Ліві та Явних проявів немає.
1. Вона захищає Батьківщину
військова драма, реж. Фрідріх Ермлер, 1943
Друга світова війна зруйнувала багато життів. Саме так сталося і з мирним та розміреним життям Параски. Її чоловік загинув у перший же день війни. Згодом нацисти вбили її маленького сина. І коли здається, що вже нічого не залишилось, вона знаходить нову мету — помсту. Параска подається у ліси, де створює партизанський загін. Вона готова на все, аби помститися ворогові за родину та Батьківщину.
Якщо здається, що опис цього фільму є пафосний, то це зовсім не здається. Під час Другої світової війни ідеології кіноекрану СРСР суттєво змінюються, і на передній план виходять героїчні та самовіддані герої. Однак, стається ще одна суттєва зміна — цими героями стають жінки. Агітфільм Вона захищає Батьківщину був створений саме в той період, коли уряд активно просував патріотичний нарратив з центральними жіночими персонажками.

2. Мільйони як ми
драма, реж. Сідні Ґілліат та Френк Лаундер, 1943
Під час війни не тільки в Радянському Союзі кінематограф залучали до пропаганди та агітації. Інший приклад — британська драма Мільйони як ми. Частково агітфільм, частково мелодрама — ця стрічка є рідкісним дослідженням життя робітниць фабрики часів Другої світової війни. Фільм мав на меті показати, наскільки важливою є колективна відповідальність у військові часи, та що тільки мільйони об'єднавшись зможуть перемогти ворога.
Фільм розповідає про Селію — звичайну та сором’язливу дівчину. Її життя змінюється після дзвінка з біржі праці - вона має тепер працювати на авіазаводі. Світ Селії тепер включає в себе віддане жіноче товариство та важливу спільну справу. А найголовніша трансформація відбувається, коли Селія зустрічає свого принца і нарешті має шанс стати скромною та працьовитою дружиною.

3. Анничка
драма, реж. Борис Івченко, 1968
Коли війна закінчилася, і завданням кінематографу стало нагадувати про героїчну перемогу, на перший план в радянському кіно знову виходить чоловік-солдат. Жінкам вже відводяться другорядні ролі трагічних та мелодраматичних героїнь.
Однією з таких героїнь є Анничка з однойменного чорно-білого фільму Бориса Івченка. 1943 рік, Гуцульщина. Молода дівчина знаходить у лісі пораненого радянського солдата. Гуцулка ховає юнака і допомагає йому стати на ноги. От тільки, вона закохується у нього. І тепер дівчина стоїть перед складним вибором: з одного боку коханий, з іншого — наречений-нелюб, який працює на фашистів.

4. Тридцять хвилин по півночі
трилер, реж. Кетрін Біґелоу, 2012
Режисерка Кетрін Біґелоу стала першою жінкою, яка отримала завітну золоту статуетку Оскару як найкращий режисер. Всі її роботи зосереджуються на темі війни та внутрішніх конфліктів її учасників.
Тридцять хвилин по півночі розповідає найдовшу історію війни проти тероризму у США, яка розпочалася після подій 11 вересня 2001 року. Події фільму розгортаються протягом десяти років, коли відбувалося полювання на Усаму Бін Ладена. Біґелоу виводить на передній план історії жінок, які відігравали вирішальні ролі під час цієї операції. Західні критики охарактеризували фільм як сучасний вестерн, який піднімає питання про гендер героїзму та слави в кіно.
5. Спогади про майбутнє
драма, реж. Джеймс Кент, 2014
Вера — молода дівчина, яка мріє про майбутню кар'єру письменниці, та навіть вступає до Оксфордського коледжу. Однак надворі 1914 рік. Розпочинається Перша світова війна і на фронт відправляються найближчі люди Вери: її брат, наречений та двоє найкращих друзів. Аби бути ближче до них та не залишатися осторонь під час війни, дівчина йде працювати медсестрою. Поступово перед Верою та її друзями відкривається страшна правда про біль і страждання, які несе з собою війна.
Лірична британська драма Спогади про майбутнє була знята за мемуарами письменниці, феміністки та пацифістки Вери Бріттен. Фільм зміг передати легкість та наївність героїв на початку та їхнє поступове дорослішання та розчарування у героїчних подвигах, на які вони сподівалися.
6. Явних проявів немає
документальний, реж. Аліна Горлова, 2017
Головні герої сучасних українських фільмів про війну — це переважно чоловіки. Жінки часто залишаються на периферії, або поза кадром. Однак, все частіше автори та авторки хочуть пролити світло на питання жінок у українсько-російській війні.
Документальний фільм Аліни Горлової не тільки розповідає про жінку-ветерана, але й підіймає іншу важливу тему: адаптації до повсякденного життя та боротьбу з посттравматичним стресовим розладом. Явних проявів немає — це не тільки назва фільму. Так ще кажуть лікарі про військових з психологічними травмами. Коли фізичних ушкоджень немає, для багатьох це означає, що і самої проблеми немає.
7. Меган Ліві
біографічний фільм, реж. Габріела Каупертвейте, 2017
Фільм розповідає про Меган Ліві - жінку-морського піхотинця, яка служила в Іраку в 2005 та 2006 роках. З одного боку, це історія молодої жінки, яка мріє втекти від свого життя, і тому доєднується до армії. Це також історія про війну в Іраку, та спустошення, яке вона принесла. Але головною є лінія дружби, довіри та відданості, які пов’язують Меган та її службового собаку Рекса.
Стрічка Меган Ліві — це той рідкісний тип військового фільму, який насправді показує щось нове про війну: про маленький світ кінологічних підрозділів К-9. При цьому, це сильний емоційний фільм, якому неймовірним чином вдається уникнути надмірної сентиментальності.
8. Схрон
історична драма, реж. Оксана Войтенко, 2020
Бути замкнутим у невеликому просторі складно. Складно, коли ти під землею, поряд з тобою твої товариші з УПА і вагітна дружина, всі стомлені та зморені нелюдськими умовами. А за межами сховища-криївки на тебе полює загін НКВС. І до того ж, хтось тут у криївці має велику таємницю, яка може вбити або врятувати усіх.
Саме таку історію розповідає фільм Схрон, який нещодавно з’явився на онлайн-платформі Takflix. Стрічка перемогла у Національному конкурсі кінофестивалю Молодість у 2020 році. Режисерка Оксана Войтенко під час роботи над сценарієм надихалася спогадами та мемуарами жінок УПА, аби якнайправдивіше відтворити події.
9. Моя війна
документальний, реж. Марія Кондакова, 2020
Моя війна — новий український документальний фільм, який також виводить на перший план жінок на війні. Режисерка Марія Кондакова, для якої це був перший повнометражний фільм, поїхала в зону бойових дій, щоб стежити за повсякденним життям трьох таких жінок та максимально правдиво відтворити його.
У фільмі три головні героїні. Лера, яка до війни була журналісткою. Саме на фронті дівчина зустріла свого коханого, і там же його і втратила. Після його смерті війна затягнула жінку ще глибше. Відьма до війни очолювала мережу магазинів, а зараз командує мінометним стрілецьким загоном. І Лютик, яка втратила обидві ноги під час рятувальної місії, наступивши на міну.

Олександра Калініченко