40 костюмів і 100 обрядових масок. В Українському домі відкриється виставка Памфірова Маланка. Танець смерті та життя

Кадр з фільму Памфір (Фото:@Pamfir/Facebook)
27 січня в Українському домі в Києві відкриється виставка, присвячена виходу в прокат фільму Памфір, світова прем'єра якого відбулась на Каннському кінофестивалі.
Виставка Памфірова Маланка. Танець смерті та життя дозволить зазирнути в художній світ, що стоїть за драмою режисера Дмитра Сухолиткого-Собчука Памфір, який об'єднує кіномистецтво і народні традиції.
На виставці будуть представлені більше 40 костюмів, реквізит та понад 100 обрядових масок до свята Маланки. Цікаво, що художники з костюмів, які працювали над фільмом, частину костюмів та масок розшукували по сільських ярмарках та бабусиних скринях, а частину — створили спеціально для фільму.

Відвідувачі виставки також зможуть дізнатися про автентичний обряд Маланки, кінодослідження теми Сухолитким-Собчуком, значення та технології виготовлення різних елементів традиційних костюмів, а також про створення окремого світу, що виник на знімальному майданчику.
Нагадаємо, Маланка — це традиційний новорічний обхідний обряд з перевдяганням. Саме навколо нього розвивається головна лінія фільму Памфір. Памфірова Маланка — це ніч-ініціація, коли герої зустрічаються зі своєю долею і навчаються брати на себе відповідальність за неї, коли світло й темрява довкола і всередині героїв вступають у свій танець. І виграти в цьому змаганні можна, тільки якщо ви граєте свою роль з усіх сил.

«Один із найяскравіших спогадів у моєму житті — коли мене дитиною залишили в селі у прадідуся та прабабусі, і в хату прийшла Маланка. Студентом я побачив Маланку в селі Красна — дикий, нестримний обряд. Це ніби транс, у який люди входять за своєю волею, елемент єднання із чимось прапрадавнім, із якоюсь силою, яку вони не можуть пояснити. Я відчув, що маю це зняти. У фільмі Памфір були повна свобода і сміливість. Я не боявся інтерпретувати, змінювати. Я прекрасно розумів, що тут твориться Памфірова Маланка — та, що є тільки у цьому фільмі. Вона заховала під свою маску — притчу про Авраама, міф про богоборця, жанрове кіно і соціальну драму», — розповів режисер фільму Памфір Дмитро Сухолиткий-Собчук.
Виставка в Українському домі триватиме з 27 січня по 19 лютого. В українських кінотеатрах фільм Памфір вийде 23 березня.
Нагадаємо, світова прем'єра картини Памфір відбулася на Каннському кінофестивалі 2022 у програмі Двотижневик режисерів. Фільм був показаний на понад 40 фестивалях у 25 країнах світу.
Памфір здобув гран-прі Міжнародного кінофестивалю Молодість у Києві, нагороди Palić European Film Festival у Сербії, Лондонського фестивалю незалежного кіно Raindance у Великій Британії, Каїрського міжнародного кінофестивалю в Єгипті. Фільм став номінантом на нагороду Відкриття року Європейської кіноакадемії та пʼятикратним володарем Національної премії кінокритиків Кіноколо.
