Чому з фільму фон Трієра пішли глядачі і кому дістанеться Золота пальмова гілка. Щоденник Юлії Синькевич з Канн
Юлія Синькевич, генеральний продюсер Одеського міжнародного кінофестивалю, член Наглядової Ради Української кінокадемії веде свій щоденник з Каннського кінофестивалю спеціально для НВ. Style.

З перших днів Каннського кінофестивалю в його рамках почав роботу Український павільйон. Саме тут протягом усього часу всі бажаючі можуть дізнаватися інформацію про наших учасників і досягнення українського кіноринку. І саме тут на днях пройшла коктейльна вечірка з нагоди проведення 9-го Одеського міжнародного фестивалю, яка зібрала в Українському павільйоні представників української та європейської кіноіндустрії.
Важливим моментом вечірки стало вручення режисерові Сергію Лозниці статуетки Другої Національної кінопремії Золота Дзиґа. У цьому році він отримав її в номінації "Кращий режисер" за фільм Лагідна, але не зміг бути присутнім в Києві на церемонії вручення. До речі, отримуючи нагороду, Лозниця зазначив, що в Україні нарешті почала працювати підтримка фільмів, працює Українська Кіноакадемія і розвиток кіно відбувається в правильному напрямку.

Вручення Золотої Дзиги Сергію Лозниці. Фото: ОМКФ
Що стосується, власне, програми фестивалю, то, безумовно, головною подією цих днів стала прем'єра фільму Будинок, який побудував Джек (The House that Jack Built) режисера Ларса фон Трієра. Цю прем'єру заздалегідь охрестили "поверненням персони нон-грата", адже ще в 2011 році фестиваль фактично вигнав режисера після його скандальних висловлювань на прес-конференції. До речі, до заборони фон Трієр дев'ять разів ставав номінантом Каннського фестивалю - отримував Гран-прі журі за картину Розсікаючи хвилі в 1996-му і Золоту пальмову гілку за фільм Танцююча в темряві в 2000-му. Цього року Ларса фон Трієра пробачили і дозволили йому представити в Каннах у позаконкурсній програмі свій новий фільм Будинок, який побудував Джек - історію серійного вбивці. Головні ролі у фільмі зіграли Метт Діллон, Бруно Ганц, Ума Турман, Райлі Кіо. До речі, відомо, що багато зірок відмовилися зніматися у фон Трієра через велику кількість сцен насильства у фільмі.

Прем'єра фільму Будинок, який побудував Джек. Фото: ЕРА
Як і очікувалося, картину в Каннах сприйняли досить неоднозначно. Не менш ста чоловік просто пішли під час сеансу, особливо багато порожніх місць у залі стало під час сцен насильства над жінками та дітьми. Разом з тим, глядачі, що залишилися влаштували режисерові овації і аплодували йому стоячи. Відгуки про фільм абсолютно протилежні - від "огидно" і "жахливо" до "захоплююче" і "потужно". Особисто я можу погодитися з критиком Девідом Руні з The Hollywood Reporter в тому, що ще ніколи Ларс фон Трієр не носив звання провокатора з такою гордістю, як в цьому фільмі. І в будь-якому випадку ця картина - наче ляпас всьому людству. Головний герой, хоч і не викликає емпатії, все ж нагадує всім про те, що людство приречене і люди самі в цьому винні. Загалом, повернення фон Трієра в Канни явно справило ефект вибуху бомби і вийшло ще більш гучним, ніж очікувалося.

Прем'єра фільму Чорний клановець. Фото: ЕРА
Відбулася в Каннах і ще одна очікувана кінопрем'єра - свій новий фільм Чорний клановець (Black Klansman) представив Спайк Лі. В основі фільму - реальна історія поліцейського-афроамериканця з Колорадо 1970-х, який примудрився потрапити в ку-клукс-клан за допомогою свого товариша по службі. Спайк Лі вже не в перший раз пробує підкорити Канни. У 1989-му він привозив на фестиваль комедію Роби як треба, але головний приз тоді так і не отримав. Тепер його фільм називають одним з найбільш очевидних претендентів на Золоту пальмову гілку. Піднімаючи теми расизму і корупції, режисер немов переносить свій кінооповіданням в наш час, вказуючи також на проблеми в сучасній Америці - журі цілком може оцінити такий незвичайний кінококтейль.


Аліче і Альба Рорвакер на прем'єрі фільму Лаззаро. Фото: ЕРА
Не можу не відзначити фільм Lazzaro італійської режисерки Аліче Рорвакер. Вона далеко не новачок в Каннах: у 2011 році отримувала приз за режисерський дебют, а в 2014-му її фільм Чудеса удостоївся Гран-прі Каннського фестивалю. Цього разу її дивовижну історію про селянку Лаззаро, яка несподівано гине, а потім воскресає, теж називають однією з головних претенденток на перемогу. У фільмі режисерка змішує релігію і психологію, магію і фантазію, реальність і метафоричність. Критики однозначні в своїх висновках - ця картина-казка напевно гідна першого місця фестивалю.
Кінопристрасті розпалюються, фінал Каннського кінофестивалю все ближче - зовсім скоро ми дізнаємося, хто ж отримає Золоту пальмову гілку в цьому році!
Читайте також: Протест проти гендерної нерівності та фільми про дискримінацію жінок. Щоденник Юлії Синькевич з Канн
Instagram NV STYLE