«90-ті — бідність та темрява». Інтерв'ю з автором книги року за версією BBC News Ukraine Артемом Чехом
Книгою року BBC 2021 обрали Хто ти такий? Артема Чеха. Роман здебільшого автобіографічний. Письменник розповідає про своє дитинство у 90-их — часі бідності та темряви.
Чому книжку називають депресивною, над чим працює Чех зараз і що радить почитати у 2022 році, Радіо НВ дізналося у автора роману року.

— Вітаємо з перемогою! Що відчуваєте після отримання нагороди?
— Дякую! Зізнаюся чесно, мене це потішило. Будь-якого автора тішить, коли його книжку помічають або відзначають. Хоча я не очікував цього. Коли ми з дружиною йшли на церемонію, жартували, що йдемо на нагородження Євгенії Кузнєцової за її книжку Спитайте Мієчку. І тому, коли назвали моє ім'я, я трохи розгубився і не знав, що сказати зі сцени — промови не було, тому що я не готувався до цього.
— Про книжку. Чому ви вирішили переосмислити 1990-ті? Як пишуть критики та члени журі, книга вийшла депресивна.
— Насамперед йшлося про те, щоб розібратися зі своїм минулим. Аналіз 1990-их — це лише фон. Головний герой — хлопчик, який дорослішає. Виявилося, що книжка більшою мірою автобіографічна, тому йшлося про 1990-ті, хоча я не ставив першочерговим завданням про це писати.
Книжка вийшла депресивною, можливо, тому що і час був складний. І моє дитинство було не дуже легким, хоча я намагався додати щось світле до цього роману. Як вийшло — кожен оцінює для себе сам.
— Чи ви зрозуміли, яким чином складні 1990-ті вплинули на покоління людей, які в той час були дітьми?
— На більшість, мабуть, переважно вплинула бідність та темрява, яка тоді була. З іншого боку — це було дитинство: зараз воно згадується як щось світле, приємне і туди хочеться повернутися. Не в самі 1990-ті, не в ту темряву, а саме у своє дитинство, адже пам’ять вибіркова і ти згадуєш якісь хороші, світлі моменти.
— Ми підбиваємо підсумки літературного року. Що ви читали у 2021-му? У вас є книжковий план на 2022-й?
— Складно взагалі було б щось рекомендувати, тому що я зараз працюю над історичним романом — події відбуваються в період громадянської війни в США. Абсолютно вся література, яку я читав в 2021 році - це близько 40 книжок, які так чи інакше стосувалися історії США. Не думаю, що багатьом буде цікаво читати таку спеціальну літературу. Це і вестерни, це і історія громадянської війни, це і політичні перипетії, які стосувалися того періоду. Доволі дивно у мене відбувся цей читальний рік.
— Як так трапилося? Ви вирішили розібратися, хто ви є, а тепер ми вже говоримо про Сполучені Штати і не дуже близькі українцям речі.
— Вони близькі. Якщо зараз поглянути на політичну ситуацію, яка складається в нашій державі за останні 10 років, то дуже близькі. Ми маємо протистояння двох різних світоглядів і ці світогляди були в тогочасних США. Головний герой — українець, колишній кріпак. Це людина, яка потрапила на американський континент і там воювала за північ, далі там мандрує. Дотичне і дуже схоже. Мені захотілося змінити картинку і змінити взагалі творчий шлях, тому що я ніби надовго затримався в своєму дитинстві, в 1990-их. Попередня книжка Район Д і Хто такий торкаються мого дитинства і того періоду. Хотілося кардинально все змінити і почати писати щось зовсім інше.

— Одну хоча б книжкову рекомендацію від Артема Чеха ми попросимо!
— Дуже люблю читати різну есеїстику. Останнім часом мені дуже сподобалися Андрій Бондар і його збірка Ласощі для Медора. Думаю, що ця книжка має сподобатися тим, хто любить коротку прозу, есеїстику і роздуми.