Варті уваги. Сім сучасних фільмів про російсько-українську війну на фестивалі MeetDocs 2022

Кадр з фільму Черкаси (Фото:@FILM.UA)
1−6 жовтня триватиме фестиваль документального і художнього кіно Kharkiv MeetDocs 2022.
Цьогоріч Kharkiv MeetDocs 2022 відбувається в Києві оффлайн та частково онлайн — організатори пішли на такий крок через війну. Багато фільмів у програмі фестивалю так чи інакше пов’язані із цією темою, адже документалістика передусім відбиває події, які відбуваються просто зараз. Усі картини конкурсної програми та спеціальні покази відбуватимуться у кінотеатрі Жовтень.
НВ пропонує до вашої уваги добірку стрічок про війну, які покажуть на MeetDocs — і які варто переглянути.
Конкурсна програма фестивалю
1. Освітяни. Канікули в окупації
Це повнометражний документальний фільм режисера Костянтина Кляцкіна. Він розповідає про працівників освітніх закладів Гостомеля, Ірпеня та Бучі, які під час окупації не втратили надію та піклувалися про людей навколо, свої школи і садочки. А одразу після звільнення взялися за їх відбудову.
2. День українського добровольця
Стрічка Володимира Тихого зображує лише один день — 14 березня 2022 року, 2944-й день російсько-української війни. Зірка поп-музики, відеоінженер, історик, реставратор мистецтва, полярник та пенсіонерка змушені були кардинально змінити своє життя та знайти нові ролі й заняття для себе в постапокаліптичному вимірі нового витку війни.

3. Терикони
З 2014 року для Сходу України війна стала буденністю. Насті було шість, коли ракета, випущена російськими терористами в новорічну ніч, назавжди змінила її життя. Сєня за сім років свого життя бачив сім років війни і жодного дня миру. Їхні родини виживають, як можуть, під постійними обстрілами. Це фільм про дітей, які живуть у зоні бойових дій. Режисер — Тарас Томенко.
Позаконкурсні покази
4. Будинок зі скалок
Фільм режисера Сімона Леренга Вільмонта спільного виробництва Данії, Швеції, Фінляндії та України розповідає про життя тимчасового дитячого будинку поблизу лінії фронту. Працівники намагаються створити для дітей, які через ті чи інші причини опинилися без батьків, безпечний простір, поки вирішується їхня подальша доля.
5. Вільна людина. Проща
Блогер, мандрівник та автор бестселера Сліди на дорозі Валерій Маркус — воїн-десантник ЗСУ. Після участі в АТО він вирушив із Парижа у пішу прощу Дорогою святого Якова, щоби розібратися у собі та здобути новий досвід. Що він зустрів на своєму шляху та чому його знову і знову тягне у чергові далекі мандри? Режисер стрічки — Сергій Дмитренко.
6. Війна в моїй голові
Головний герой фільму режисерів Александра Авшарова та Сергія Касторних — психолог, перед яким стоїть складне завдання: повернути ветеранів до мирного життя та допомогти їм соціалізуватися. Через його історію автори розповідають про життя і труднощі, з якими стикаються ветерани, які повертаються додому з фронту.

7. Черкаси
Воєнна драма режисера Тимура Ященка — це історія тральщика ВМС України U311 «Черкаси», екіпаж якого до останнього чинив потужний опір захопленню корабля російською армією в Криму у 2014 році. Фільм покажуть у режисерській версії, дещо відмінної від прокатної.
