Пекло столітньої давнини. Як у 1914-му світ потрапив до кривавої м’ясорубки Першої світової, що затяглася на чотири роки
11 листопада виповнюється 103-тя річниця з дня закінчення Першої світової війни — глобального конфлікту, який забрав життя майже 20 мільйонів людей.
До цієї дати НВ розповідає про ту війну, використовуючи матеріал документального французького мінісеріалу Апокаліпсис: Перша світова війна, який за допомогою унікальних кадрів, що пройшли сучасну реставрацію і стали кольоровими, відтворює одну з найбільших людських трагедій ХХ століття.
Літо 1914-го обіцяло бути сонячним і спокійним. У Європі тривала Прекрасна епоха — час швидкого технічного прогресу, економічного розвитку і розквіту культури. Але в червні юний боснійський націоналіст убив спадкоємця австро-угорського престолу кронпринца Франца Фердинанда та його дружину, і над Європою стали згущуватися хмари. До того ж монархи згадали про свої територіальні претензії, а індустріальні магнати замислилися про війну як можливість припинити страйки робітників, що почастішали. Хоча тоді багато хто ще не вірив у можливість глобального конфлікту, напруження зростало.
Так починається документальний мінісеріал Апокаліпсис: Перша світова війна авторства французьких режисерів і сценаристів Ізабель Кларк і Даніеля Костеля, де зібрано унікальні відеохроніки, архівні знімки та свідчення очевидців кривавого конфлікту, який тривав цілих чотири роки. Обробивши понад 500 годин відеоматеріалу, Кларк і Костель упродовж 260 хвилин знайомлять глядача з виворотом війни, яка забрала життя 10 млн солдатів і 9 млн мирних мешканців і призвела до падіння одразу чотирьох імперій — Російської, Австро-Угорської, Німецької й Османської.
Як жили і вмирали
З рідкісних кадрів, заради яких своїм життям ризикували оператори з усього світу, творці серіалу склали виразну картину боїв і побуту учасників війни
Щоб оживити історію, творці фільму зодягли чорно-білі кадри в колір, а німі сцени озвучили. Крім свисту снарядів, гуркоту вибухів, тупоту піхоти і кавалерії, у фільмі звучать фронтові пісні того часу, записи радіопередач і навіть уривки розмов, які фахівці прочитали по губах героїв старих хронік. У відеоряд вбудовано рідкісні фотознімки й карти наступу, а закадровий коментар вплітає в суху хронологію подій зворушливі людські історії й переживання, які збереглися у листах французьких, німецьких, канадських і британських фронтовиків.