Бути в балансі — це те, чого хочеться досягти. Ви тільки уявіть, що приблизно 70% людей, вважають, що всі їх успіхи пояснюються лише тим, що їм пощастило. Все завдяки тому, що вони опинилися в правильному місці в правильний час, а не тому, що багато працювали. Можливо, серед цих людей і ви? В психології є навіть таке поняття «синдром самозванця», що описує цей процес. Синдром самозванця впливає на впевненість в собі.
Протилежна ситуація — ефект Даннінга — Крюґера, коли людина занадто пихата та зухвала, вважає себе найталановитішою та найрозумнішою і концентрується лише на собі. Це теж крайність, яка призводить до проблем та руйнує цілі системи.
Важливо віднайти баланс. Вміти справляти гарне враження на людей, при цьому працювати над собою, підвищуючи свою експертність, та конструктивно опрацьовувати зворотний зв’язок від оточення.
Що впливає на впевненість?
Передплатіть, щоб прочитати повністю
Нам необхідна ваша підтримка, щоб займатися якісною журналістикою
Дослідження доводять, що на впевненість кожної людини впливає генетична складова та соціальний статус. Вчені спостерігали за мавпами, у яких існує ієрархія, — тих тварин, які були «внизу» соціальної драбини, видавав їхній зовнішній вигляд. Вони були затиснені, перелякані та майже ні з ким не спілкувалися. Часто щось подібне можна спостерігати і в людському суспільстві.
На впевненість також впливає думка інших. Так еволюційно склалося, що всі ми залежимо від того, що про нас скажуть: похвалять чи, навпаки, скажуть щось образливе. Звісно, треба вміти розрізняти, де конструктивна критика, і потім вже із нею далі працювати.
Як покращити самооцінку?
У моєму дитинстві транслювалася така ідея: чим ти скромніший, тим краще. Але це викривлене уявлення, яке й призводить до відчуття, що краще забитися в куток, ніж діяти та щось доводити. Саме тому необхідно з народження транслювати дитині, що впевненість в собі — це нормально, та допомагати розвивати навички презентації себе в суспільстві: вміти першою заговорити, познайомитися, запропонувати дружбу тощо.
Ми залежимо від того, що про нас скажуть
Звертайте увагу на невербальну поведінку: як ви стоїте, йдете, щось розповідаєте, чи не втиснута голова в шию, чи вільні ваші руки. Намагання показати себе іншим кращими, ніж ви є насправді, — навичка, яку варто тренувати.
В ході одного експерименту людей розділили на дві групи. Першу попросили зайняти скручену та пригнічену позицію. Другу — стати, як переможці: вирівнятися, виставити груди вперед, а руки підняті догори. Потім групам необхідно було стрибнути з висоти. На те, щоб налаштуватися це зробити, другій групі в середньому знадобилося 6−7 секунд, а першій — 21 секунда. Цей експеримент доводить, що пози тіла мають значення для впевненості. Тому, якщо ви хочете працювати в цьому напрямку, у пригоді будуть різні тілесні практики.
Демонструйте людям кращу версію себе. Поводьте себе як людина, якою ви ще не стали, але хочете стати в майбутньому. Є ще одне гарне дослідження. Кандидати, які на співбесіді були здатні демонструвати максимальну впевненість і навіть дещо перебільшити свої знання та навички, в результаті не тільки були прийняті на роботу, але й гарно справлялися зі своїми обов’язками, бо були рішуче налаштовані вчитися новому та вдосконалюватися.
Також на нашу впевненість в собі впливає настрій. Якщо тут і зараз я відчуваю азарт, загальне піднесення, вмотивованість, бадьорість, то й почуваюся впевненіше. Я не раз помічала таке за собою, а ви?
Якщо ж у мене апатія або я втомлена, болить голова, немає сил, то й відчуття впевненості буде набагато нижчим — усе не так, нічого не подобається, а іноді ще й здається, що нічого не вийде.
Суть у тому, що настрій, поганий та гарний, має свій еволюційний сенс. Захищає від зайвої напруги, коли вона не потрібна, і забезпечує сфокусованість, коли це дійсно необхідно.
Ми не можемо бути щасливими весь час (це можливо лише в патологічних станах), отже, й постійно впевненими в собі, виходячи з цієї моделі, теж бути не можемо.
Тож, що робити, якщо потрібно заявити про себе як про впевнену в собі людину, а настрій не дуже гарний?
Мені допомагає спроба віднайти мотивацію — для чого мені це потрібно, і продемонструвати тим, хто мене оточує, найкращу версію себе. Ще хороший варіант — пишатися тим, ким ви є, і вірити, що ви можете досягти бажаного результату. Розвиватись, навчатись, демонструвати свої результати і не боятись зворотного зв’язку.
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Погляди NV
Більше блогів тут