19 березня, 12:55
Коли все тільки у вашій голові. Як позбутися труднощів, які ми самі створюємо
Усі наші уявлення про себе та інших — це якісь ідеї, образи, які ми створюємо у своїй голові. І ці ментальні конструкції можуть бути одними з найбільших перешкод i труднощів, з якими нам доводиться мати справу.
Позбавлення цих ментальних конструкцій — наших уявлень про себе та інших — може подарувати мало з чим порівнянне відчуття свободи.
Я не хочу сказати, що ментальні конструкції — це погано: ми нічого не можемо з цим поробити, вони властиві людям і часто потрібні. Але іноді вони стають на заваді і джерелом страждань.
Тож подивімося, як було б позбутися цих уявних побудов, а потім — як це можна зробити.
Декілька конкретних прикладів
Ментальні конструкції — це наші уявлення про будь-що.
Передплатіть, щоб прочитати повністю
Нам необхідна ваша підтримка, щоб займатися якісною журналістикою
Наприклад, поглянувши на свій телефон, ви, ймовірно, подумаєте: «Це телефон». Але це лише ваше уявлення — насправді перед вами потік матерії, довільно відокремлений вашим розумом від решти матерії, що оточує його. Цей потік матерії, який ми називаємо телефоном, навіть не статичний — він постійно змінюється.
Ми можемо поглянути ширше на будь-яку ситуацію
Але очевидно, що вважати його телефоном необхідно, і навіть корисно. Уявлення про все, що нас оточує, як про динамічне поле, яке складається з матерії та енергії, ускладнило б прання білизни або підтримку розмови. Нам потрібні концепції та ментальні конструкції.
Втім, подивімося, що станеться, якщо ми зможемо позбутися їх (трохи пізніше поговоримо про те, як це зробити):
— Майбутня зустріч чи захід викликають у вас стрес. Вас охоплюють всілякі тривоги, наприклад: «Що, якщо я маю безглуздий вигляд? Що, якщо я зазнаю критики?» Дуже розумні побоювання, але вони також можуть стати джерелом жахливих мук. Якщо ми усвідомимо, що уявлення про те, що можна «мати безглуздий вигляд» і «зазнати критики» — це лише ментальні конструкції у нас у головах, а не щось реальне, то зможемо відпустити їх. Ми зможемо повернутися в поточний момент і розслабитися. Або усвідомлено прийняти відчуття страху у своєму тілі й той досвід, який переживаємо тут і зараз.
— Ви засмучені через те, що хтось подав на вас скаргу. Ви зациклюєтеся на думках про те, що ця людина неправа, що вона постійно скаржиться, що вам ніколи нічого не вдається зробити правильно, що треба просто кинути цю роботу і покінчити з цією нісенітницею. У цих думках немає нічого поганого, але, як ви самі вже, напевно, зрозуміли, це просто низка думок, що виникають у вашій голові. Вони є об'єктивною реальністю. Насправді ви просто відчуваєте певну емоцію, якусь сукупність відчуттів у своєму тілі. Ви можете усвідомити їх і позбутися всіх зайвих наративів, що породжують стільки обурення.
— Ви відчуваєте небажання братися за якесь завдання і вам хочеться його відкласти, відволіктися, уникнути його виконання. У вашій голові є певне уявлення про те, як важко буде робити цю роботу, наскільки вона обтяжлива, наскільки вона вам зараз не під силу. Через це відчуття і ці думки ви вирішуєте зайнятися цим пізніше. Однак гнітюче відчуття до того часу нікуди не зникне, насправді воно, дуже ймовірно, лише посилиться. То чому б не позбавитися уявлення про те, що це завдання непосильне, і просто не усвідомити ті відчуття опору, страху і сум’яття, якими ви охоплені просто зараз. Усвідомлюючи їх, ми розвиваємо в собі здатність спокійно їх переживати і розуміємо, що це завдання не надто складне (нам тільки так уявлялося) — насправді, воно чудове. І тоді ми зможемо взятися за нього та почати поступово виконувати.
Це лише кілька прикладів, але вони показують, що відмова від існуючих уявлень може принести полегшення.
Ми починаємо розуміти, що можемо поглянути ширше на будь-яку ситуацію, не обмежуючись вузькими та жорсткими рамками. У розпал боротьби з будь-якими труднощами ми можемо знайти чисте, свіже сприйняття. Ми починаємо спокійніше ставитися до життя і будь-якої миті можемо досягти свободи, умиротворення та усвідомленості.
Як практикувати
Отже, як це здійснювати практично?
По-перше, для початку зверніть увагу на свої уявлення про світ, про себе та інших людей у ті чи інші моменти. Що ви думаєте про людину, яка вас дратує? Що ви думаєте про себе в тій ситуації, в якій опинилися? Як усі ваші переконання про людину чи ситуацію є не більше ніж набором ідей чи ментальних конструкцій?
Це не означає, що мати певні уявлення — погано, але визнання того, що це лише уявні конструкції, створені нами самими, — дуже важливий крок.
По-друге, подумайте, що було б, якби ви позбулися цих побудов? Уявіть, що з дошки вашого розуму були стерті всі наративи, ментальні конструкції, уявлення про все, про що ви думаєте.
Уявіть мить, вільну від цих ідей. Відчуйте, яку широту поглядів і неупередженість ви знайдете, позбавляючись уявлень, які мали. Відчуйте, яку свободу це дає, яку відкритість, як це чудово.
По-третє, впоравшись із цим, ви зможете дозволити собі усвідомити відчуття у своєму тілі — напруження, страх, опір чи сум’яття, інші емоції. Не уявлення про них, а самі відчуття. На що це схоже? Чи могли б ви розслабитися і спокійно і навіть вільно пережити те, що відчуваєте просто зараз?
І, нарешті, ви можете зробити щось маленьке. Помити посуд. Написати перший рядок листа, який відкладали. З відкритою душею поговорити з людиною, яка стоїть перед вами. Від вас не вимагається нічого робити — достатньо відчути свободу цього моменту. Але звільнившись від колишніх уявлень ви, найімовірніше, відчуєте спонукання зробити це, виконати лише одну дію, яка принесе велику користь. Ця дія ґрунтуватиметься на ментальній конструкції… але нічого страшного.
Чи готові ви відмовитися від своїх уявлень і спробувати свободу, доступну у будь-який момент?
Переклад NV
NV має ексклюзивне право на переклад і публікацію колонок Лео Бабаути. Републікацію повної версії тексту заборонено.
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Погляди NV
Більше блогів тут