17 березня, 13:28
«Травма війни читається на обличчях». New York Times розповіло про українських військових, які лікуються у Київській психіатричній лікарні
Кореспонденти The New York Times Еллен Баррі та фотограф Антуант д’Агата відвідали Київ і розповіли про реабілітацію українських військових у Київській психіатричній лікарні імені Павлова. Вони наголосили на тому, що «зростаюча психічна травма війни написана на обличчі кожного солдата».
Замість бійців їхні історії розповідають їхні лікарі, адже ті не можуть «говорити про те, що з ними сталося». Один з таких військових називає те, що з ним сталося «трагедією», і, коли треба поговорити про неї, він завмирає і дивиться в підлогу.
«Їх було четверо. Вони стояли біля лінії фронту, на сході України, і тієї ночі з неба збили російський безпілотник. Маленька перемога. Його уламки полетіли вниз, шматки металу попали в людей внизу. Він єдиний залишився стояти. Протягом часу, поки чекали на евакуакуацію одного загиблого і двох поранених, боєць самотужки боронив позицію — ніч і наступний день», — розповіла його лікарка. Вона пояснила, що, коли прийшла допомога він не зміг нічого сказати і закрився в собі.
Після початку повномасштабного вторгнення, коли стало зрозуміло, що через війну зростає кількість військових, які отримали психічні травми, влітку 2022 року у Павлівці відкрили відділення на 40 ліжок. До кінця року кількість ліжок збільшилася до 100. Палата для військових пацієнтів відрізняється тим, що всі вони носять військову форму, у ній є шахи і стіл для пінг-понгу.
Військовому на ім'я Руслан, весь час сниться, що він ховається в окоп, а опиняється у могилі. Інший солдат після повернення із зони бойових дій зовсім не може спати. «І таких історій тут багато», — зазначають автори статті.
Вони зазначають, що війна Росії проти України вирізняється надзвичайною жорстокістю, позиції розташовані близько одна від одної, обстріл весь час ведеться з важкої артилерії, ротації нечасті, а до зброї з українського боку стали чоловіки та жінки, які зовсім не мали досвіду бойових дій.
«Ми спостерігаємо за війною, яка, по суті, є повторенням Першої світової війни. Люди просто не можуть більше битися з психологічних причин. Люди занадто довго перебувають на передовій, і в певний момент вони ламаються. Це реальність, з якою ми повинні мати справу», — коментує New York Times Роберт ван Ворен, який очолює Глобальну ініціативу з психіатрії, яка надає підтримку психічного здоров’я в Україні.
Через три-чотири тижні лікування бійці повертаються до своїх частин для проходження медичної комісії. Близько 70% з них повернуться до служби, пояснюють автори статті.