Мова відображає думки і почуття того, хто говорить, а також його намір поінформувати, переконати, вразити слухачів або ввести їх в оману. Слова викривають того, хто їх використовує, в брехні, і дають уявлення про його особистісні якості та поведінкові моделі. Наприклад, слово «просто» вказує на почуття невпевненості в собі і на обман.
Почуття невпевненості в собі
Передплатіть, щоб прочитати повністю
Нам необхідна ваша підтримка, щоб займатися якісною журналістикою
«Просто» — це применшувальне слово. Якщо хтось використовує його, говорячи про свою професію, це свідчить про його невпевненість у собі. Наприклад, коли на запитання про те, ким вона працює, людина відповідає: «Я просто секретар», слово «просто» показує, що ця людина не любить свою роботу і прагне отримати більш престижну посаду. З невідомих причин той, хто говорить, вважає, що посада секретаря принижує його у власних очах чи очах оточення.
Наші слова часто мають більш глибокий зміст
Непрацюючі матері часто висловлюють свою невпевненість у собі, заявляючи: «Я просто мати». Як правило, жінки почуваються невпевнено, будучи домогосподарками, тому що суспільство не вважає це заняття значним. Шахраї та інші лиходії інтуїтивно розпізнають тих, хто не впевнений у собі, та користуються їхньою невпевненістю.
«Просто» — просте слово, але воно розкриває складні особливості характеру, які більшість людей воліли б не виставляти напоказ, хіба що перед найближчими. Якщо ви зловите себе на тому, що використовуєте це слово, відповідаючи на запитання про вашу професію, нагадайте собі більше не робити так. Наступного разу, коли вас запитають, чим ви займаєтеся, з гордістю дайте відповідь: «Я секретар» або «Я мати-домогосподарка», без недомовок та застережень.
Слово «просто» також може применшувати значення тієї чи іншої діяльності. Наприклад, фраза «Це просто марихуана» вказує на те, що той, хто говорить, вважає куріння марихуани чимось менш значущим у порівнянні з вживанням важких наркотиків. Так само той, хто каже: «Це просто пиво», — виправдовує себе тим, що п'є слабоалкогольний напій, а не щось міцніше. Формулювання «Це просто кілька цигарок на день» припускає, що куріння сигарет не завдасть шкоди, якщо викурювати не надто багато. Слово «просто» проливає світло на наміри людини і мотиви її поведінки.
Слово «просто» свідчить про обман
Як уже було сказано, слово «просто» служить для зменшення. Коли брехуни хочуть дати правдоподібне пояснення своєї поведінки, вони зменшують значення своїх дій. Простий спосіб це зробити — використовувати слово просто". Наприклад, «Я просто займався своїми справами» або «Я просто пішов у магазин, щоб щось купити». Такі висловлювання дають підстави припустити, що у тих, хто говорить, були інші наміри, і вони намагаються створити ілюзію того, що займалися звичайними справами.
Недавнє дослідження показало, що не всі люди, які вживають слово «просто», брехуни, проте його використання підвищує ймовірність того, що так і є. Це дослідження також показало, що слово «просто» сигналізує про можливий обман в мовленні, але в письмовій розповіді це не так.
Наші слова часто мають більш глибокий зміст, що викриває нашу невпевненість у собі та бажання обдурити інших. Просто слова мають силу і це так і є.
Більше порад Джек Шафер дає у своїй книзі «Включаємо чарівність за методикою спецслужб», перекладеною 18 мовами.
Переклад NV
Публікується з дозволу автора. Републікацію повної версії тексту заборонено
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Погляди NV
Більше блогів тут