17 лютого, 16:16
Незламна Україна. Як працюватимуть групи підтримки для українських переселенців з дітьми у Польщі
Фонд «Незламна Україна» запускає групи психологічної підтримки для українців, які виїхали до Польщі через повномасштабну війну. Мета проєкту — допомогти батькам, дітям, а також вчителям українських шкіл у Польщі порозумітися та навчитися підтримувати один одного.
Українські школи у Польщі
Коли Артему було 11 місяців, його покинула мати, за рік до початку повномасштабної війни батько помер. Артемом опікується 71-річна бабуся, яка вивезла його до Польщі. Зараз Артем живе у Вроцлаві. Хлопець дуже радіє, що йому вдалося потрапити саме в українську школу. Там на уроках психологічної допомоги він має можливість поділитися своїми переживаннями з однокласниками та отримати консультації від фахівця.
Українські школи відкрилися у Польщі з ініціативи фундації «Незламна Україна» як відповідь на велику кількість вимушених переселенців після початку повномасштабної війни. Для сотень вимушених переселенців навчання в українських школах за кордоном — також можливість зберегти свою національну ідентичність, мову, залишитися в українській системі освіти та без проблем доєднатися до своїх шкіл в Україні після перемоги.
Нині повноцінно функціонують три офлайн-школи у трьох польських містах: у Кракові, Вроцлаві та Варшаві. Здобувають освіту в них 1500 учнів. Крім того, працюють і дванадцять шкіл Майбутніх першокласників у дванадцяти різних містах Польщі, де навчаються 1000 малюків. Окремо доступна підготовка до ЗНО для 1000 випускників.
Окрім цього, українські школи — це також можливість працевлаштування для вчителів з України, які були змушені виїхати. Коли представники «Незламної України» звернулися до спільноти таких педагогів, отримали понад 2000 відгуків з резюме від охочих співпрацювати.
Всі викладачі офіційно працевлаштовані відповідно до польського законодавства, з першого дня роботи отримують конкурентну зарплату та мають низку бонусів.
«Киснева маска» допомоги
Українські жінки є берегинями своїх сімей — навіть далеко від рідної землі. Але ця сила все ж таки має здатність зменшуватися, коли немає підтримки ззовні.
Коли жінка завжди в тонусі, підтримує чоловіка, який на фронті, донатить на ЗСУ, дбає про людей похилого віку, працює на двох роботах, виховує дітей — то це, звісно, круто! Але такий режим життя (у вічному стресі!), призводить з часом до того, що людина виснажується емоційно та фізично.
Інша пані розповідає, як важко адаптуватися в чужій країні. Вона приїхала з дитиною із села Сумської області. Вони тривалий час сиділи у погребі, бо в їхньому селі вже були окупанти. — «Ці нелюди шукали молодих жінок, дівчат-підлітків, щоб… (плаче). Забирали в катівню хлопців — підлітків… Зараз я в Польщі, але легше мені не стало».
Такі спостереження стали поштовхом для нової ініціативи — створення проєкту психологічної підтримки для батьків, а також — для вчителів з числа вимушено переміщених до Польщі осіб. Мета проєкту — стабілізувати їхній психологічний стан, щоб згодом вони могли допомогти також дітям, які переживають стреси та посттравматичні розлади не менше, ніж дорослі.
Психологиня Ольга Коба, одна з кураторок проєкту та тренерка курсу, наводить таке порівняння: перед злетом літака пасажирів зазвичай інструктують щодо правил безпеки та пояснюють алгоритм дій у разі надзвичайної ситуації. Одна з базових рекомендацій: у разі розгерметизації салону дорослому слід спочатку надіти кисневу маску на себе, а потім — на дитину або ж допомогти тим, хто поряд.
Першочергово проєкт сфокусований на тому, щоб навчити дітей, вчителів і батьків говорити однією мовою. Це допоможе дорослим краще зрозуміти дітей, їхні переживання, реакцію на стрес і знайти способи вчасно допомогти.
Вона каже: участь у групах підтримки допоможе вчителям знайти підходи у комунікації, налагодити стосунки з учнями та зрозуміти, як допомогти школярам пережити складний період. А також допомогти самим собі.
Травми війни
Наслідки війни відчувають усі українці і дорослі, і діти. Незважаючи на те, де застала їх війна, чи чули вони вибухи, чи були під обстрілами, наголошує психологиня Вікторія Любаревич-Торхова, ще одна спеціалістка, яка також вестиме групи підтримки. Немає жодної дитини, яка б не мала травми, пов’язаної з війною, додає вона:
Батьки ж у таких випадках часто припускаються помилки: починають вимагати від дітей: вчитися, бути здоровими, не вередувати, не сидіти з гаджетами постійно.
Батьки очікують допомоги, партнерства, взаєморозуміння та взаємодії з боку дітей. Очікують, що підлітки будуть зібрані та діятимуть як дорослі, допомагатимуть у справах. А вони хочуть бути дітьми. У підлітковому віці багато сил йде на бунт і деструктивну поведінку, через що діти закриваються в кімнатах, одягають капюшони, не виявляють ініціативи, спілкуються лише у гаджетах, і на все чинять спротив. Батьки не завжди мають ресурси, щоб вирішувати і проговорювати це. І через власну розгубленість і стрес не помічають, коли у підлітків починаються аутоагресія (самоушкодження) та розлад харчової поведінки (переважно у дівчат).
Приводом для конфліктів усередині сім'ї може стати різне бачення майбутнього: наприклад, дуже часто саме діти-підлітки хочуть повернутися до України, а батьки відмовляють через небезпеку.
Вчителі часто теж мають травматичний досвід. Особливо якщо це люди, які виїхали з гарячих точок. Їм необхідно своєчасно надати допомогу та підтримку, щоб вони могли ефективно виконувати свою роботу, — додає Ольга Коба. А також мали можливість відреагувати на складні моменти у поведінці своїх учнів: проблемна поведінка на уроках, небажання виконувати домашні завдання, відсутність реакції на зауваження з боку педагогів.
Фахівець, який лікує душі
Куратори груп підтримки кажуть: люди часто обирають не звертатися по допомогу, ба більше — навіть не шукають її. На це можуть бути різні причини: сором, страх, порівняння себе з іншими: мовляв, в інших все виходить без допомоги.
Є ще низка стереотипів щодо того, як проходять консультації у психолога, і що саме вони можуть змінити. Один із таких стереотипів — нібито консультації психолога обов’язково дорогі та не кожному по кишені. Це неправда, адже сьогодні є чимало безкоштовних консультацій, гарячих ліній, груп підтримки для українців та українок, які переживають травматичний досвід, пов’язаний із війною.
Або зворотна ситуація: звертаються лише до єдиної знайомої шкільної психологині, яка фізично вже не має часу допомогти всім повноцінно. Тому робота у групах — це саме те, що потрібно. Жінки бачать, що не одні з такими проблемами. Що знайти підтримку, не бути засудженими та висміяними людьми. Коли працює група — це зовсім інший психоемоційний фон. Вже під час таких груп жінки починають більше спілкуватися між собою, дізнаються щось нове. З’являються подруги.
Вона наголошує також і на тому, що як індивідуальні консультації, так і групові зустрічі мають конфіденційний характер. Інформація, озвучена під час таких зустрічей, не виноситься на загал і не передається третім особам. Тому хвилюватися, що хтось дізнається про озвучені під час розмови з психологом страхи, не варто.
Проєкт психологічної допомоги українцям у Польщі стартує 24 січня 2023 року. Він включатиме сім зустрічей для батьків і дев’ять — для вчителів. Зустрічі проходитимуть онлайн через платформу Zoom двічі на тиждень. З детальною програмою можна буде ознайомитись на сайті. У рамках курсу для слухачів передбачаються домашні завдання. Їх виконання гарантує кращий результат.
Курс є абсолютно безкоштовним для всіх українців за кордоном!
Щоб приєднатися до проєкту 24 січня, можна вже зараз приєднатися до telegram Фонду «Незламна Україна» https://forms.gle/2qwqqXL1hKdsa3P4A та стежити за анонсами. За день до старту проєкту буде створено спеціальний закритий канал.
Також можна приєднатися до інших соцмереж фонду (вся інформація буде у них):
Facebook: https://www.facebook.com/ICF.Flashlights
Instagram: https://www.instagram.com/foundation_nezlamna_ua/
Сайт фонду: https://nezlamna.org/ru/
t.me: https://t.me/osvita_ukraine
Вікторія Любаревич-Торхова
Нейропсихологія когнітивного розвитку (Ва, МSc, Essex), Психотерапевт для дорослих, а також для дітей та підлітків (УКУ, Еваст), Метод когнітивно-поведінкової терапії (КПТ/СВТ), сертифікована у подоланні травм війни для дітей, батьків та педагогів. 20+ років досвіду роботи з батьками з розвитку дітей, 10+ років досвіду у КПТ психотерапії.
Сайт: https://vlt.kiev.ua/
Instagram: https://www.instagram.com/lyubarevich_torkhova/
Ольга Коба
Акредитована КПТ терапевт по роботі з дітьми, підлітками та дорослими (УКУ, Еваст), Метод когнітивно-поведінкової терапії (КПТ), схема-терапії (ISST), емоційно-фокусованої терапії (ICEEFT), АВА терапія по роботі з дітьми, що мають аутистичний спектр розвитку (РАС)., сертифікована спеціаліст у подоланні травми війни для дітей, батьків та педагогів. 15+ років до світанку.
Сайт: https://www.prostirok.com.ua/index.html
Instagram: https://www.instagram.com/olga_koba.psychologist/
Проєкт реалізується за підтримки Дитячого фонду ООН — UNICEF та Міжнародної організації Save the Children International.